Sari la conținut

Anunt 06.01.2018 - Expeditie DT - In cautarea zapezii (*poalele Baiului)


Postări Recomandate

Expeditie de o zi in cautarea zapezii (*pt cei care vor sa faca si efort fizic). *Nu se admit masini peste 1400kg OEM.

Avand in vedere vremea calda si recenta expeditie pe Valea Doftanei condusa de Lucian, singura sansa sa gasim zapada e undeva mai sus. Nu fortam in sus spre creasta Baiului cu riscul de a ne bloca pe acolo, cum dam de ceva greu si cu risc major - poposim, mancam, admiram si ne intoarcem. De asta am si pus poza cu un Duster blocat pe Baiului ;) ca reminder. Baiului are multe zone cu zapada adunata care ascund capcane pt roti. Ma astept sa coboram des din masina sa testam la picior ce avem in fata. 

Echipamente Obligatorii:
1. Statie Radio CB
2. Anvelope de iarna (*ATuri cu indulgenta si doar cu lanturi in prtbagaj).
3. Sufa 4T minim (ocheti).
4. Lopata de zapada 
5. Sac mic lemne foc (* 
image.png.4fa99e632376d5d161c4cb6d6164902f.pnghttps://www.dedeman.ro/ro/lemne-de-fag-pentru-foc-2-5-kg-2962/p/7042099 ) - in caz ca avem nevoie sa bagam sub roti.
6. Saculet cu nisip (*gasiti la raioane auto sau chiar cel pentru pisici).
7. Termos + Mancare + bocanci si manusi + haine goarse (*inclusiv tricou/sosete de schimb in caz de efort fizic).
8. Patura in masina + rezervor plin.
9. Fara minori ca pasageri.

Inregistrare si updateurihttps://www.facebook.com/events/105810163555901/

Exemplu expeditie vara:

 

Iesala.jpg

Editat de Cain
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Posibil la jumatatea lui ianuarie sa mai ninga langa Bucuresti - in weekendul respectiv ne bagam in zapada din nou. Legat de poze - in mod normal le uploadez live pe Facebook

Editat de Cain
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce mi-ar fi plăcut! Dar cum francezul nu m-a lăsat acasă nici de sărbători, a trebuit să anulez şi o rezervare la Cabana Dichiu din perioada 10-12 ian. Am sunat azi la ei şi spuneau că nu-i zăpadă. Poate până vin, ajung ceva fulgi şi pe acolo.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gat am terminat expeditia - poze si filme urcate bulk pe Grup  (*legat de antena CB - sunt 3 masini) la care te referi? Orice antena merge pt micile noastre distante atata timp cat e bine optimizata.

 

 

Editat de Cain
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...