Sari la conținut

Un Duster de Pitesti


Postări Recomandate

Ieri am montat becuri philips x-treme vision +130 atat pe faza scurta cat si pe faza lunga. Nu am rulat prea mult aseara, dar ca prima impresie produc mai multa lumina, iar lumina este mai alba decat inainte. Sa vad la un drum lung cum o sa ma ajute si, bineinteles, cat o sa reziste.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 31
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Chiar daca sunt de mult timp membru al forumului, iar dusterul l-am cumparat din mai 2010 (cred ca printre primele 4x4 livrate), nu i-am facut topic de prezentare pana acum. E vorba de un 1,5 dci

Am cumparat "bridele" de adaptare de la niste baieti din Timisoara. Parca se numesc RDA group. Eu am adaptat doar airbag-urile de duster pe scaunele de haudi. Initial am vrut sa folosesc niste sc

La modificari am uitat sa mentionez: 16. Incalzire scaune luata de pe ebay pt scaune fata si incalzire de origine (cea de montat in scaunele fata) pentru bancheta 17. Temporizare stergatoare

Posted Images

Osram-ul am inteles din review-urile utilizatorilor ca au o durata de viata mai mica, de aceea am optat pt philips. Sper sa tina, mai ales ca folosesc faza scurta destul de des.

 

La Multi Ani tuturor cu ocazia lui 2018!

Editat de cristic1982
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Superba masina... sigur e una dintre cele mai frumoase din tara.

Unde ai montat izolatia? Doar in usi sau si capota? Cam care au fost costurile?

Unde ai gasit MediaNav si cam ce pret are? E complicat de montat?

Cum e tinuta de drum cu arcurile mai inalte? 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc StefanM.

Izolatia am montat-o astfel:

- perete de foc (partea interioara) si podea sofer - am pus fasii de stp silver, un material tip MLV (mass loaded vinil) pt blocare sunet (continuu) si pasla autoadeziva

- perete de foc (partea dinspre motor) - aluband si folie de aluminiu peste

- laterale portbagaj si sub bancheta - la fel ca in fata

- portbagaj - doar fasii de stp si MLV pt ca ma inalta prea mult

- usi - stp silver pe partea metalica si astupat gaurile, iar pe panoul de plastic pe interior am pus pasla

- pavilion - stp silver pe toata tabla si pasla peste

- pe dedesubt am dat cu insonorizant cauciucat si ceara peste

Costuri: in jur de 1500 lei, MLV-ul fiind destul de scump (aprox. 550 lei), la fel si STP-ul (500-600 lei). Montajul l-am facut impreuna cu un prieten, deci fara costuri cu mana de lucru (lucrarea fiind destul de migaloasa).

Ca montaj nu am respectat ordinea care ar fi trebuit: material bituminos (pt atenuare vibratii tabla), ceva pt atenuare unde sonore si decuplare (pasla sau spuma cu celule inchise sau deschise) si ultimul strat pt blocarea sunetului (MLV).

 Daca e sa refac vreodata insonorizarea, tinand cont de materialele disponibile pe piata, costuri si grosime (daca e peste 1 cm in total e mai dificil montajul, mocheta fiind prea inaltata) as pune doar STP silver sau echivalent (grosime maxima 2-3 mm) si pasla autoadeziva (grosime maxima 6-8 mm). Costuri totale pana in 1000 lei, fara mana de lucru.

Medianav-ul a costat vreo 500 lei, iar montajul e destul de dificil pe ph1, mie mi l-a realizat un baiat priceput din Pitesti.

Cand am schimbat arcurile, am schimbat si amortizoarele (bilstein b4 in loc de originale), iar tinuta de drum a fost ameliorata din ambele. Oricum ruliul nu mi s-a parut afectat, chiar daca pe drumuri virajate am tendinta sa merg mai repede.

Ca o modificare planificata este sa montez si amortizoare de la Mudster cu talerul inaltat.

Editat de cristic1982
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Asta seara am montat si scutul pentru rezervor (cumparat de la Mudster shop). Nu s-a potrivit perfect, fiind nevoit sa mai dau o gaura in el, sa folosesc un surub mai lung cu niste distantiere etc. Dar ma declar multumit de rezultat.

Poze nu am facut, fiind ocupat cu probele de asezare pe pozitie. 

Pentru montaj e nevoie de 2 persoane.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...