Sari la conținut

Putere motor nou


Postări Recomandate

Am un 4x2, 1600 cmc, 114 CP nou.

Dupa primii 3000 km, am incercat pe autostrada Bucuresti Pitesti, prima oara, sa depasesc viteza de 120 km/h. Nu mica mi-a fost mirarea ca am ajuns pe la 125 km/h, dupa care viteza nu a mai crescut. Am apasat pedala pana la fund, degeaba. M-am lasat pagubas, dar ulterior, in acelasi drum, am incercat din nou si de aceasta data am depasit 130 km/h, dar nu am ajuns la 140. Nu s-a aprins niciun martor de bord, si nu am constatat nicio alta anomalie legata de aceasta problema. Pneurile sunt umflate corect.

Intrebare - este oare normal, pentru ca motorul inca nu "si-a dat drumul"?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Serghei Nu prea e normal ce s-a intamplat la tine. Am acelasi motor si aprox. 2000 de km dar nu mi-a facut niciodata asa. Pe A1 am ajuns lejer la 140km/h, chiar daca nu e indicat in rodaj sa faci asa ceva. Ideea e ca daca o sa crape, macar sa crape in garantie :-D. Vb lu' 22DCI asa cum o inveti asa o ai ;-)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri.

Posibil ca de vina este calculatorul pompei de injectie, care are o setare initiala, alterata ulterior de multi parametri, inclusiv stilul de conducere. Este adevarat ca nu am biciuit-o pana acum, nu am depasit turatia de 3000, nici nu am apasat prea tare pedala de acceleratie, am schimbat vitezele conform indicatorului de pe bord, care la 1500 rot/min imi cerea sa trec in treapta superioara (cam devreme, mi se pare mie, dar asa este economic). Astfel, probabil calculatorul de injectie a invatat un condus economic.

O sa ies diseara, sa-i dau niste bice, si revin.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Indiferent de parametrii calculatorului de injectie nu are voie sa faca ce ai descris tu. 
O intrebare posibil stupida, dar merita eliminat factorul: nu aveai din greseala limitatorul de viteza activat?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...