Sari la conținut

Postări Recomandate

Buna ziua,

Si pe mine ma intereseaza achizitia noului model de Duster. Din pacate mi se pare ca Dacia arata o lipsa de respect pentru piata din Romania, din moment ce nu ofera gama de echipari pe care o ofera in Vestul Europei (spre exemplu, Prestige pentru motorizarea 1.2 Tce, sau macar optiunea de clima automata pentru echiparea Comfort, optiune care in vest costa 250 EUR). Stiti cumva daca sunt in plan in viitor?

Sunt curios ce cheltuieli suplimentare implica achizitionarea unui Duster de la o reprezentanta Dacia din Vestul Europei, adica pe langa pretul de achizitie ce alte cheltuieli sunt necesare pentru a putea aduce masina in Romania (ITP, numere, etc.).

Poate @connectorxp ne va spune in cazul lui, ce va presupune aducerea masinii din Hamburg in RO.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cheltuieli sigure vei avea asigurarea obligatorie si numerele Zoll pentru export, voi veni cu un update de la un cunoscut ce a cumparat un Prius in varianta ce nu se gaseste la noi si a facut aceeasi procedura.

Limitarea cu dreptul de circulatie o stiu in vigoare la polonezi, daca cumperi masina de la ei nu ai voie sa o rulezi pe soselele lor, doar sa o iei pe platforma.

Eu cand am luat de la dealer german masina rulata , am cumparat numerele si asigurarea, restul au mai fost cheltuieli cu carburantul si drumul inspre locatie.

Partajează acest post

Link spre post

Revin cu o completare:

Costuri totale adus in tara 240 Euro placute valabile o luna (cele cu rosu), asigurare, carte masina si alte acte specifice.

In schimb problema este la TVA, daca masina are sub 6000km si 6 luni, la noi este considerata noua si este obligatoriu sa platest TVA la ea, chiar daca este luata din spatiul comunitar european.

In cazul lui a fost taxat si aici pe TVA, ulterior a trimis in Germania actele doveditoare ca a inscris-o la noi si a inceput demersul de recuperare al TVA.

Ramane sa ma documentez daca gasesc o solutie cum sa scap de acest pas...

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

Autentifică-te pentru a urmări asta