Sari la conținut

Postări Recomandate

Ba da, este logic ca norma de poluare impune filtrul de particule dar depinde si despre ce motor vorbim. O norma de poluare poate impune la un motor filtrul de particule iar la alt motor nu. Sau o norma de poluare poate impune la un motor filtrul de particule iar la alt motor adblue.

Eu din intrebarea pusa

"Deci sa inteleg ca odata cu 1.3 TCe vor pune si filtru de particule pe turbo-benzinare?"

am inteles ca:

- te referi in primul rand la motorul de 1.3 care daca o sa respecte norma de poluare Euro 6d-temp probabil o sa aiba filtru de particule. La alte marci combinatia motor 1.3 + norma de poluare amintita implica filtru de particule;

- te referi in al doilea rand la motoare "turbo-benzinare" in general, pentru care logic conteaza norma de poluare dar si motorul concret despre care vorbim.

In prezent Dacia produce si vinde masini in UE care respecta norma de poluare Euro 6c. De la 1 septembrie 2019 se trece la Euro 6d-temp pentru masinile noi. Norma o sa fie valabila pana la 31 decembrie 2020. Pentru modelele noi este in vigoare norma de poluare Euro 6d-temp intre 1 septembrie 2017 si 31 decembrie 2019.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 999
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Cine a testat 4×4  N.o sa m.ai vrea altceva! Pe mine personal m.a scos din multe probleme 4×4  si Nu voi renunta Niciodata la el! Va dau un exemplu recent in Austria a fost zapada f. Mare si sa v

Am preluat masina astazi in jurul orei 15 si am facut primii 100 de km si e super,  a scos un consum de 5'9 pe ruta craiova bals slatina dus intors.....mergand bara la bara in orasul bals. Multa

UPDATE: Ieri 04.10.2018 am fost sunat ca masina este pe drum inspre dealer si aseara am primit masina. Stresul acordat atat VC-ului cat si a Dealerului a a functionat ca picatura chinezeasca. Pot spun

Posted Images

Bun, reformulez odata cu 1.3 TCe si norma de poluare "Euro VI-d temp" Dusterul va beneficia de FAP. Asta e ceva nou pentru mine.

Eu ma intreb daca o fi acelasi FAP ca pe Diesel sau difera constructiv?
Dupa logica mea ar trebui sa fie cam la fel insa probabil va avea o durata de viata mai mare pentru ca benzinarul nu produce atatea particule cat produce dieselul.

P.S. Se impune o preziare, AdBlue nu inlocuieste FAP-ul, AdBlue e aditional pe langa FAP care ramane in continuare prezent.

Editat de Kidu
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu cit creste norma de poluare - scad emisiile iesite in aer

emisiile iesite scad - creste volumul de gaze recirculate, reintrodus in cilindrii

creste volumul de gaze recirculate - sunt tot mai imbixite motoarele ( diesel & benzina )

creste imbixirea - se scurteaza viata motoarelor ( diesel & benzina ) prin uzura excesiva

ceva pentru ceva….

 

  • Like 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic se compenseaza partial prin materialele de calitate superioara din care sunt confectionate motoarele (cilindrii, pistoane) si prin tratamentele aplicate acestora in procesul de productie.

  • Like 1
  • Mulțumesc! 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic, albastrul ala prezentat la salonul de la Paris

10 hours ago, ISZY56 said:

Cu cit creste norma de poluare - scad emisiile iesite in aer

emisiile iesite scad - creste volumul de gaze recirculate, reintrodus in cilindrii

creste volumul de gaze recirculate - sunt tot mai imbixite motoarele ( diesel & benzina )

creste imbixirea - se scurteaza viata motoarelor ( diesel & benzina ) prin uzura excesiva

ceva pentru ceva….

 

Right. Bine, nu m-as exprima chiar asa (i.e. imbacsire), dar in esenta cam asa stau lucrurile. And the winneeeeer is.... the car manufacturer! Asta este.

6 hours ago, abc said:

Teoretic se compenseaza partial prin materialele de calitate superioara din care sunt confectionate motoarele (cilindrii, pistoane) si prin tratamentele aplicate acestora in procesul de productie.

Singurul lucru adevarat din sintagma este "teoretic" si astfel intreaga afirmatie capata un "aer" de adevar. ? 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, mai raman putine optiuni de culori si in scurt timp vom afla castigatorul.

Parca asa au promis, la sfarsitul anului avem noul Media Nav.

Deci orange si albastru sunt luate.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie ar trebui sa îmi ajungă duster ul prin noiembrie, în caz ca am norocul sa îmi pună noul media nav, va anunț. Culoarea aleasa bej dune. ? 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este închis. Vă rugăm să deschideți un topic nou dacă doriți să postați pe forum.
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...