Sari la conținut

Duster 1.2 tce vs 1.5 dci pentru stilul Meu


Postări Recomandate

Buna ziua.Va cer ajutorul celor avizati (posesorilor, sau prietenilor acestora ,de astfel de modele as dori parerile din auzite sau pe ghicite sa nu isi faca aparitia).Am citit diverse pareri spre forumuri dar ......se rezuma la benzina vs diesel ca si confort Asta in conditiile in care o investitie ca asta o fac o data la'' j..de ani ''  si doresc sa pastrez dusterul cat de mult pot.Adica daca renunt la el sa fie bun de rabla nu de revanzare Stilul meu de condus ar fi urmatorul: respect toate regurile de circulatie , limitarile de viteza au fost incalcate doar pe autostrada dar nu cu mult . Imi place sa stiu ca ma pot duce in sus spre cabana pe un drum prost intretitnut, dar drum, din piatra cu pamant sau asfalt cu gropi. Fara sa imi doresc off road pe noroi sau iarba uda cu buturugi sau pietre.  Dar la o adica pamantul batatorit umed nu imbibat sa nu fie o problema. Spre cabana o data sau de doua ori pe an. De regula prin oras fac cam 10 drumuri pe zi 3-5 km per drum cca 20-25 minute drumul Eventual cu o oprire doua in cadrul acestui drum.Imi place sa stiu ca pot face o depasire decenta sau sa pot dispare dintr-o zona periculoasa la o adica iar la acest capitol  si unul si altul stau foarte bine am inteles.Cam o data la 4 luni un drum dus intors de cca 450 km Plus drumul spre cabana cca 200 km pana acolo. Doresc achizitia unui autoturism nou full option caroserie SUV 4x4 si dupa ce am studiat piata am restrans posibilitatile la aceste doua modele . Eventual la preturi similare varianta noua Frankfurt 2017.  Va cer dvs ajutorul , parerile dvs argumentate pro si contra acestor doua variante. Rezervele le am cu privire la intretinere( mai putin consumul ca la asta inteleg diferentele) DPF si injectoarele (poate le am degeaba in care caz balanta ar fi inclinata spre DCI.) intretinere a la long, confortul schimbarii mai dese a vitezelor la DCI . Daca nevoile mele ar fi reteta sigura spre inlocuirea injectoarelor sau a dpf va rog sa imi spuneti si dvs, Va multumesc 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 16
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Zile cu activitate crescuta

Top participanti la discutie

Postari populare

Eu am dci...dar tie iti recomand tce-ul. Daca sustii ca singurul aspect care iti este inca neclar e fiabilitatea,  pe timpul celor  "10 drumuri pe zi 3-5 km per drum cca 20-25 minute drumul" dci-

Eu as merge  pe benzinar..taxe mai mici impozit mai mic...iarna benzina.nu o sa.faca niciodata probleme..pretul probabil este mai mic... de ce turbo si nu 1.6 aspirat care este mai ieftin si care nu a

Zic si eu...    

Am uitat sa mentionez, in cazul drumurilor mai lungi , inclusiv cele urcate spre  diferite cabane accesibile in masina af fi un total de maxim 250-260 kg in plus constituite din trei persoane plus bagajul aferent( mai putin cel emotional):-D

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe partea de consum vei iesi mereu in castig.DPF si injectoarele nu cred sa creeze probleme.Motorul e unul arhicunoscut si bolile copilariei s.au rezolvat.La Tce vei avea un consum mai mare cu 2 litri in plus fata de diesel.La 130 km//h ai 10 la suta..Consider ca mai au de lucrat la motorizare.Parere personala..Desi este un motor f silentios.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este închis. Vă rugăm să deschideți un topic nou dacă doriți să postați pe forum.
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...