Sari la conținut

Intretinerea filtrului de particule la Duster


Postări Recomandate

Salut,

Sunt posesorul unui Duster 1.5 dci, ph1, 4x4, 110 CP cu care am parcurs deja cam 3000 km.
Sunt foarte multumit de masina si de aceea ma intereseaza sa o intretin cat mai bine ca sa ma pot folosi de ea in conditii cat mai bune si evident cat mai mult timp.

Ma macina o problema legata de filtrul de particule si asta mai mult din povestile auzite de la unii si altii care spun ca se infunda rapid filtrul, ca trebuie anulat, ca e inutil, ca se aprind martori in bord si alte zvonuri de acest gen.

Dat fiind ca eu nu am avut o asemenea problema si ca rulez in oras zilnic (Cluj aglomerat), dar la fiecare sfarsit de saptamana ies in afara orasului si parcurg intre 100 si 150 km depinde de drum; ce as putea face ca sa evit o eventuala infundare a filtrului de particule ? Trebuie intretinut in anume fel? Unii aditivi prezenti pe piata isi au rostul ? Mentionez ca mereu schimb viteza la 3.000 RPM, rar scad sub aceasta turatie.

As dori sfaturi de la voi; ce stil de condus aveti, intretineti in anume fel masina ca sa evitati infundarea DPF, folositi aditivi periodic, sau o exploatati normal lasand computerul sa faca regenerarile si e totul bine ? orice sfat e bine venit. Tin foarte mult la aceasta masina si nu as vrea sa am o reparatie asa costisitoare legata de DPF.

Multumesc.

 

P.S. scuze daca nu e locul potrivit pentru postare, dar nu am avut drepturi sa postez pe topicul de "Duster Intretinere"

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Idem si la mine...majoritatea km prin oras, Arad, 2000-2500rpm.

Prin weekend de obicei mergem pana la Timisoara, pe autostrada, 3000-3300rpm.

Iarna si atunci cand stiu ca am un  drum mai lung de facut (de ex Arad-Constanta) cu portiuni de autostrada, alimentez cu motorina MaxxMotion de la OMV. 

Am aprox 100.000km si totul e ok. 

Sincer, in cazul Duster-ului, dci de 1.5 nu pare sa fie pretentios la intretinere, inclusiv filtrul de particule.

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
32 minutes ago, dragosb said:

Salutare. In stilul tau merg si eu, am 170.000 km cu masina si nici o problema cu filtrul de particule. Apa, paie si bataie :)

Multumesc de raspuns. Cam la ce turatii schimbi vitezele in oras ? Tot 3.000 ?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
16 minutes ago, ayrts said:

Idem si la mine...majoritatea km prin oras, Arad, 2000-2500rpm.

Prin weekend de obicei mergem pana la Timisoara, pe autostrada, 3000-3300rpm.

Iarna si atunci cand stiu ca am un  drum mai lung de facut (de ex Arad-Constanta) cu portiuni de autostrada, alimentez cu motorina MaxxMotion de la OMV. 

Am aprox 100.000km si totul e ok. 

Sincer, in cazul Duster-ului, dci de 1.5 nu pare sa fie pretentios la intretinere, inclusiv filtrul de particule.

 

Multumesc de raspuns.

Eu in oras cam 3.000 RPM, iar in afara tot asa 3.000 - 3.300.

Eu alimentez de la Mol si OMV in mare parte. Inainte aveam un Renault Symbol 1.5 DCI si timp de vreo 4 ani doar de la LukOil i-am bagat motorina si nu a avut nici pe dracu, dar ala era Euro 4 nu avea DPF.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
36 minutes ago, dragosb said:

Salutare. In stilul tau merg si eu, am 170.000 km cu masina si nici o problema cu filtrul de particule. Apa, paie si bataie :)

Inca o intrebare mai am. In acest stil de mers, cam la ce intervale faci reviziile ? Schimb ulei si filtre, inclusiv filtru motorina.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@standdupp va trebui sa incepi un post in sectiunea "Dusterul Meu" in care sa te prezinti si sa ne prezinti masina (detalii, o poza ceva). Dupa asta poti posta oriunde pe forum. Vezi detalii in regulament. O sa mut acest topic la "Sectiunea Tehnica".

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...