Sari la conținut

Vasilev

Ce ulei folositi in Dusterul vostru

Postări Recomandate

Sa nu mai amintesc de navigatia de pe Duster,care e un dezastru total la toate capitolele..am mai dat si 90 de eur pe harta europei.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si navigatia are legatura cu uleiul ?

Si ca sa fiu si on topic un pic, fiecare pune in motorul masinii sale ce doreste, pe sabia lui in garantie si fara nici un stres dupa garantie(daca alege corect uleiul).

Manualul de intretinere e suficient de clar, zic eu. E drept, trebe multa scoala sa il citesti, sau timp sau mai stiu eu ce, ca sunt tot felul de scuze nazdravane pe tema asta.

Deocamdata "apa chioara" Elf  5w30 Specific 0720 merge bine merci pe diesel ph1, E5 cu DPF. E drept ca intervalul acela de schimb ulei are si el ceva de a face cu asta, dar nah ne place sa dam 3 lei pe ulei si sa mergem 200000km pana la primul schimb si rezulta ca e apa chioara :)

Partajează acest post

Link spre post

Nu stiu cum a ajuns pe topic...infine, am sa caut sa vad daca mai gasesc explicatia cu ce inseamna chestile alea de specificatii de pe bidon sa o pun aici..chestia ca uleiul x e apa chiaora in comparatie cu altul care are acelias specificatii,deja o dam in topicul ala cu prejudecati.... ;)

Partajează acest post

Link spre post
On 11.05.2017 at 8:57 PM, 22DCI said:

Eu am bagat Dacia Oil Plus DPF Diesel 5W30....cat timp este full synthetic ma doare undeva cum se numeste uleiul si cine il fabrica.Chestia e ca acelas ulei ca si curelele de distributie,filtre,etc,il / le cumperi branduit / te cu sume mai mari de bani.Nu inteleg cu ce te afecteaza ce spun  papagalii aia de la dacia,papagali  care oricum bat campii!Pai tu ai PH1,deci ai iesit din garantie,in italia si-au bagat si isi baga toti ceva in dacia duster stock....toti cu au luat masina cum au inceput cu modificarile la ea sa o aduca la standarde europene!

Nu am iesit din garantie,tocmai aici e problema

actualmente am undeva la 14.000 km si anul acesta iese din garantie. Masina o folosesc 98% mediu urban,servici acasa acasa piata si innapoi,m-am gandit ca toti ceilalti practic,sa bag un ulei cat se poate de bun

Partajează acest post

Link spre post

Sal...eu cu uleiul mentionat am 2 drumuri Roma  - Brasov si retur, mers fara pauza de odihna, cu viteza de 140-150 km/h, plus circulat in zona in stil sportiv, deci in total undeva la 8000 de km facuti dupa  primul schimb! Consum ulei pe joje 0!Asadar un ulei Ok!

Editat de 22DCI

Partajează acest post

Link spre post
Autentifică-te pentru a urmări asta