Sari la conținut

Postări Recomandate

Interesant ce ziceti.

Am vazut ca unele vopseluri au in ele si ceva tratament anti-rugina, ca sa nu mai faca rugina pe dedesupt.

Produsele prezentate mai sus au si asa ceva?

Parca as zice ca vopseaua de sobe nu are treaba cu rugina ci doar cu temperatura iar vopseaua aia pt 600 grade PREVENT pare a fi pentru vopsit de etrieri, de ex, care iarasi nu prind rugina...

De la OSKAR am vazut o vopsea anti-rugina dar din pacate nu prea rezista la temperatura.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt mare lucru nici alea. Ceva mai de calitate decat cea de la Oskar e "Hammerite" (am folosit ambele dar nu la auto) insa nici aia nu rezista la tobe / temperaturi mari.

@ISZY a explicat f bine ce se intampla. Apare condens si la interior si se propaga. La PH2 nici nu merita sa ii mai faci nimic, ca nu mai e asa vizibila toba finala ca la PH1.

Partajează acest post

Link spre post

Evacuarea este cosumabil, ca-i mai lungim noi viata cu cateva luni este altceva, de cazut tot cade.Eu am analizat un esapament folosit de pe un Logan (doream sa incerc ceva la Feroza) teava si toba nu aratau rau dupa cativa ani, problema era unde se imbina teava cu toba, acolo a aparut rugina si gaura.

Partajează acest post

Link spre post

Am gasit o poza mai veche :) hope it helps. Vezi punctul ala sarit - ala e de la protectia cu tratament fosfor Locketite - deci mare grija cu tratamentele.

post-4805-0-12701900-1490339308_thumb.jpg

Editat de Cain

Partajează acest post

Link spre post

Pana la urma am cumparat de la Bucur Obor o cutie de vopsea care rezista la temperaturi inalte (cred ca 600 grade scrie pe ea, daca tin bine minte). 
Am vopsit cu pensula. 
Dupa ce s-a uscat un pic, am dat cu un spray cu Zinc, tot asa, pentru temperaturi inalte, luat de la LIDL. Mai cumparasem si un lac, tot de la Lidl, dar nu l-am mai folosit, ca era negru, nu era gri, ar fi fost ciudat... Oricum, nu cred ca era cazul si de lac, e suficienta cat de cat vopseaua. 
Sunt convins ca nu se vor intampla minuni - dar macar sa nu inceapa sa rugineasca tobele de la exterior spre interior. In urma cu multi ani faceam doar drumuri lungi la care tobele apucau sa se incinga bine. Acum insa merg mult si in oras, drumuri mai scurte, ceea ce scurteaza durata de viata a tobelor. 

Partajează acest post

Link spre post

Inteleg ca la benzinare sa fie probleme cu rugina,dar la diesel sa fim seriosi,inseamna ca cine fabrica tobele a luat contractul pe spaga! ;)

Partajează acest post

Link spre post
Autentifică-te pentru a urmări asta