Sari la conținut

Tutorial montaj aparatori noroi Dacia Duster


Postări Recomandate

Originalele astea sunt din cauciuc, flexibile, sau sunt din acelasi plastic tare ca la Logan? Parerea mea e ca daca sunt din plastic tare iti mananca din garda la sol. Pe mine ma cam incomodau la Logan iarna cand dadeam de muntele de zapada inghetata sau cand urcam cate o bordura mai inalta cu spatele.

ele au o anumita flexibilitate, chiar destul de buna, nu sunt rigide, cert este ca nu mi-au crapat,

cei drept nu sunt un infocat al sporturilor extreme;

am fost in câteva ieșiri neconventionale, bolovani, zapada, noroi, băltoace, dar aparatorile au rămas intacte.

referitor la borduri, garda la sol este mare si la mine nu s-a pus problema incomodarii;

de exemplu: iarna, daca ingheta pe aparatori acel terci de zapada, loveam ușor cu piciorul partea din spate a aparatorilor si zapada inghetată se desprindea, fără ca apărătorile să pățească ceva...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 years later...
  • Răspunsuri 62
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Masina dotata cu bavete de noroi originale tot ca o purcica seamana in vremurile astea mizerabile.

Am montat si eu aparatori. Pentru cei care au montate sau inca le tin in portbagaj cumparati de la un magazin auto cleme de tabla si cand insurubati puneti si astea . La aparatorile fata in

Tutoriale montaj aparatori noroi Dacia Duster pt fata si spate.   -aparatori noroi fata - 6385 374 20R - pret ~ 44 EUR -aparatori noroi spate - 7881 218 85R - pret ~ 44 EUR   tutorial_monta

Posted Images

Am montat si eu aseară pe fata aparatorile, cu ceva chin caci afurisitul ala de surub de plastic (dijania, anafura si aghiasma masii...dar sa nu m spurc) se înțepenește de la diferiti factori, noroi, timp, praf etc. si când încerci să-l desfaci cu șurubelnița ia ghiciti ce se întâmplă....dusa e crestătura unde tre sa pui șurubelnița si se roade plasticul până se gaureste. Noroc ca am WD40 in mașină si într-un final s-a desfăcut dopul cu pricina, dar dpa montare, am prins șuruburile prin minunatul dop, ca oricum e gaurit. De tinut sper sa tine, sunt prinse in celelalte suruburi destul de zdravăn si aparatorile sunt suficient de flexibile. In spate încerc in seara asta, dar sper sa nu trebuiască sa dau rotile jos ca nu se merita sincer. Oricum sistem cel puțin ciudat de prindere

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am montat si eu aseară pe fata aparatorile, cu ceva chin caci afurisitul ala de surub de plastic (dijania, anafura si aghiasma masii...dar sa nu m spurc) se înțepenește de la diferiti factori, noroi, timp, praf etc. si când încerci să-l desfaci cu șurubelnița ia ghiciti ce se întâmplă....dusa e crestătura unde tre sa pui șurubelnița si se roade plasticul până se gaureste. Noroc ca am WD40 in mașină si într-un final s-a desfăcut dopul cu pricina, dar dpa montare, am prins șuruburile prin minunatul dop, ca oricum e gaurit. De tinut sper sa tine, sunt prinse in celelalte suruburi destul de zdravăn si aparatorile sunt suficient de flexibile. In spate încerc in seara asta, dar sper sa nu trebuiască sa dau rotile jos ca nu se merita sincer. Oricum sistem cel puțin ciudat de prindere

uneori e greu sa nimeresti gaura daca e infundata, mai ales daca surubul nu e potrivit...... :hyper:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru asta avem lubrifiant ...erm wd40. Dar tot a trebuit convinsă.

 

Iar aseară le-am pus pe cele din spate....o ide mai ușor însă nu am prins în toate șuruburile, ultimele două le-am iertat ca deja era nesimțire să dau jos roata, sa găuresc doar ca să urmez instrucțiunile in condițiile in care stau foarte bine prinse in cele 4 șuruburi

 

Cred ca cel care a proiectat aparatorile si prinderile era ori supărat pri beat ori ...evil ?

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zicea un coleg mai pe la inceputul topicului ca daca ai o mandrina libera si prinzi burghiul in ea poti gauri usor manual in plasticul de la bara spate, aparent fara sa dai jos roata...

 

Eu am primit aparatorile de la colegul @planetara insa astept vreme buna si planuiesc sa execut operatia acompaniat de miros de gratar incins si cu ceva forma de alcool pt uz intern care sa ajute cu montajul :) intentionez sa spal bine masina si dupa aceea sa ma apuc asa... batraneste :) oricum e murdar ca un purcel, pe vreme de-asta n-ai ce sa te astepti, mai ales daca ai parte si de ceva drumuri ne-asfaltate ca in cazul meu... Oricum o sa beau un pahar si pt @dust3radmin care a postat acum cativa ani instructiunile de montaj :D

 

Multumesc ca ne-ai zis de capacul ala de plastic, e bine de stiut unde necesita atentie suplimentara.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...ultimele două le-am iertat ca deja era nesimțire să dau jos roata...

Sa vezi cand oi atinge prima data o bordura mai inalta... atunci sa vezi ce n-o sa te mai ierti ca ti-a fost lene...

Pana la urma nu tre' sa dai nici o roata jos... iei o surubelnita cat mai scurta, folosesti un holtzsurub autofiletant si... intra repede (la mana)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca "m-am speriat" de ce a zis Daniel, defapt stiam ca trebuie totusi prinse, aseara cu chiu cu vai am terminat de prins si ultimele 2 suruburi, asa ca sunt "conform documentatiei tehnice" deci sper sa tina minunatele aparatori de nori....desi tot cred ca puteau gandi un sistem mai putin chinuitor de montaj. Dar asta-i muzica, dupa ea jucam :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...