Sari la conținut

danezre

Duster Black Touch 1,5 Dci 4X4

Postări Recomandate

Dupa o vizita in service s-a constat ca nu exista pierderi de lichid racire. Din spusele celor de la service sunt 2 cauze: nu a fost efectuata aerisirea bine in fabrica sau aerisirea s-a efectuat cu caloriferul inchis si antigelul lipsa ar fi in calorifer?!?!?! 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica cu caloriferul inchis ? antigelul circula in permanenta prin calorifer !

Partajează acest post

Link spre post

update:

11 luni si 18100 km

- s-a efectuat prima revizie cost 850 ron la Serus Bucuresti

- consumul nu corespunde cu CB chiar si dupa prima revizie. Cei de la service mi-au recomandat ca la efectuarea plinului de combustibil sa umplu rezervorul pana cand sare pompa de la statie, se pare ca citez: "daca il umpli ochi se da peste cap" :) . De asemnea m-au intrebat daca am resetat vreodata bordul, stie cineva cum se face?

- s-a echipat cu anvelope de iarna Dunlop Winter Sport 5. Isi fac foarte bine treaba atat pe zapada cat si pe mocirla/umezeala.

Partajează acest post

Link spre post

@danezre La partea cu indicatorul de combustibil eu zic sa te obisnuiesti :) Stiu ca suna ciudat sa faci asta la o masina noua, dar eu am fost de 4 ori in service reclamand problema asta si n-au reusit sa imbunatateasca cu nimic afisarea nivelului. Mi-au bagat si fie faza cu "sa alimentati pana la primul click al pompei" si am incercat vreo 4-5 alimentari la rand, fara vreun efect. Oricum nu are nicio explicatie rationala chestia asta, ca senzorul ala din rezervor o sa stea la "plin" pana cand consumi ce ai pus in exces (de cand sare prima data pompa pana cand termini tu de alimentat) si abia apoi incepe sa scada.

Eu m-am resemnat si ma ghidez dupa cat zice CB-ul ca am consumat si cand ajung pe la 40 de litri caut o statie de alimentare si fac plinul. In estimarea de autonomie a CB-ului nu mai am incredere de multa vreme, dupa ce la mine fluctua de la un kilometru la altul si scadea cate 30 km dintr-o data.

Si eu am Dunlop Winter Sport 5, am facut vreo 3000 km cu ele si sunt foarte multumit. Sunt o imbunatatire clara de la Conti-urile din fabrica (pe care o sa le tin pe post de cauciucuri de vara, cred ca ma mai tin un sezon macar). N-am avut nicio problema sa ies din zapada cu ele si pe umezeala / mocirla se comporta exemplar.

Partajează acest post

Link spre post

Ai facut prima revizie (1 an sau 20.0000 km) ? Referitor la treaba cu antigelul, a mai consumat? mi se pare ciudat sa "dispara" la o masina noua.

Partajează acest post

Link spre post

Prima revizie am efectuat-o la 18000 Km, facea un an pe 28.02. Dupa ce am completat de 2 ori antigelul nivelul nu a mai scazut.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga un comentariu

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.