Sari la conținut

Dacia Lodgy (Adaugare Optiune Cruise Control)


Postări Recomandate

Salut,

 

Conduc o Dacie Lodgy din 2012. Are instalat limitator de viteza dar as vrea sa aflu daca se poate instala pilot automat - citisem ca pe Duster se poate adauga optiunea. Are cineva idee daca se poate pune cruise control pe o Dacia Lodgy si cu cine ar trebui sa discut in galati sau in tara?

 

Multumesc anticipat,

Catalin.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lodgy/Dokker până la apariția versiunii Lodgy/Dokker Stepway(ianuarie 2016) nu au funcția CruiseControl implementată în injecție deci nu ai ce activa.

 

La Duster ph2 și X52 (familia Logan II) funcțiile CCSL, cruise control și speed limiter sunt prezente dar inactive dacă mașina nu are CCSL din fabrică

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lodgy si Dokker au primit softuri cu CCSL incepand cu 2014 (cel putin pe diesel).

 

Pentru implementare ai nevoie de soft/calibrare compatibila (scris cu ddt2000), buton activare CCSL (in locul celui pentru activare SL), volan cu toate butoanele, panglica si fir tras pana la ECU. Teoretic ai avea nevoie si de alt captor de pozitie ambreiaj, dar merge si cel actual montat pe masina.

Per total e destul de scump daca nu gasesti piese din dezmembrari (de pe logan2 sau duster ph2).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 years later...

@cristic1982 am toate cele enumerate de tine, mai am nevoie de soft pentru a incerca activarea cc-ului. deunde pot face rost? ma poti ajuta? Week-end-ul ce vine vreau sa trag firul de la buton la ecu. ai cumva o schema sa stiu pe ce pin trebuie sa pun? Mersi.Orice info este binevenit. Mentionat faptul ca am achizitionat volan+spira+buton la 500 lei + firul aferent pinu-lui 5 pentru cruise control de la buton pan la ecu.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...