Sari la conținut

Postări Recomandate

Eu nu tin cu @stefanudrea, chiar daca si eu am motor ca a lui. Ca si-a pus omul instalatie GPL, a facut-o clar in limita informatiilor pe care le avea omul la data respectiva despre compatibilitatea motorului cu instalatia. Ca a facut gresit sau nu e treaba lui . Dar voi 3 stati calare pe el. @danielcojocar, @fnicolau si @donquijote. Faptul ca va cunoasteti personal de la IND-uri este partea a doua. Faptul cum pune el problema, stilul de abordare si dialogul vedem si noi, restul forumistilor. Nu mai aruncati gaz pe foc ca nu aveti nimic de castigat. Invatati sa mai coborati si la alt nivel, daca cunoasteti chiar tot........

PS. Am postat si eu offtopic, @dusteradmin te rog sa-mi dai ban ca stiu am postat nepotrivit, dar cum sa te abtii cand vezi numai provocatori. La uma se mai intreaba alti utilizatori, de ce nu mai intra lumea pe aici

Editat de bmcpst
  • Like 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai calm ca intra.Nu intra, daca te uiti in gura unora care isi dau cu presupusul si fac pe victimele pe aici cand sunt sactionati sau avertizati ca bat campii. Nu intri tu intra alti 10 care cauta informatii utile si nu sa se contreze aiurea si sa arunce cu noroi in forum , astia vor disparea cat de curand, se 'curata' singuri.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Partajează acest post

Link spre post

Revin cu intrebarea initiala pana se face curat pe topic: ce conditii trebuie sa indeplineasca un Recall pentru un producator auto? Va multumesc anticipat pentru raspuns. Pana acum am primit o notiune cheie "siguranta". Inca una legata de OTS ca sunt chemate si cele cu garantia expirata. As mai vrea, strict tehnic si juridic si fara legatura cu problema mea!

Trimis de pe al meu Lenovo K33a48 folosind Tapatalk

Partajează acest post

Link spre post
Corect, la Takata e vorba de echipamente "mission-critical" de securitate (airbag-uri, centuri pretensionate pirotehnic), impactul acolo e mult mai mare la orice risc.

Orice producator auto va rechema masini daca sunt riscuri escalate de la producatorul de airbaguri, chair daca probabilitatea e mica (din nou, e vorba de impact, pe partea de siguranta).

La un senzor de ulei defect / disfunctional, impactul e altul, nu tine neaparat de siguranta (poate daca se ia in calcul riscul rezidual - e.g. daca nu mai ai servo-directie si servo-frana, insa banuiesc ca impactul nu se manifesta brusc - sincer nu am avut nici un motor calat complet in mers ca sa stiu cum se manifesta).

Cum ar fi ca din cauza nefunctionarii senzorului de presiune ulei sa te trezesti cu "motorul in batista" cum zicea cineva mai demult tot aici pe forum ca ar fi vazut unele masini la vanzare in Germania. Sa detaliez: senzorul de presiune ulei nu alerteaza, uleiul se arde, motorul merge pe uscat. Esti pe autostrada cu 120-130 km/ora. Avand in vedere ca si distributia are legatura cu uleiul, iar un motor fara ungere este ca un "avion fara roti", ce riscuri pot aparea? Cunosc patanii concrete!

Partajează acest post

Link spre post

Ce patanii?

Din cate stiu eu, poti merge "suficient" (a se citi poti opri in siguranta, fara probleme de franare si de directie) cu un motor din care, se presupunem, se scurge brusc tot uleiul.

Editat de DonQuijote
  • Like 1

Partajează acest post

Link spre post

În clip la 1.09 zice I've got an oil warning light on, iar Ștefan îți zice că senzorul de presiune zero ulei nu te avertizează că ai presiune 0, lucru care se poate petrece în mers și fără martor aprins nu știi.

Care vrea îi demonstrez pe loc, pe mașina (Duster ph2, Logan II, clio4) lui chestia asta

• Like 2

Partajează acest post

Link spre post

Mersi @torque de precizare! Foarte bine venita!

Partajează acest post

Link spre post

Si cam de cate ori zice "engine does not sound well"?

Ce incerc sa punctez este ca un motor cu zero ulei in el nu va duce la o oprire brusca a masinii iar soferul nu va pierde total controlul asupra acesteia imediat ce motorul merge pe uscat. Ca este sau nu un motiv de recall faptul ca nu s-ar putea aprinde senzorul de ulei, este peste nivelul meu de cunoastere.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.