Sari la conținut

Conditii Recall


Postări Recomandate

La o intrebare punctuala :

La cine apelati sa va recupereze in miez de noapte cand masina pica pur si simplu in moarte clinica? Si nu am putine exemple de acest gen!

 

Am dat un raspuns simplu si punctual

 

La Dacia Asistenta. Daca defectiunea este acoperita de garantie reparatia pe loc si/sau serviciile de tractare sunt gratuite. Cam de asta se recomanda/este bine ca in perioada de garantie sa nu se efectueze interventii neautorizate asupra pieselor/subansamblelor esentiale.

 

Afirmatia mea are ca baza informatii ce se pot regasi in mod public la adresa:

https://www.dacia.ro/dacia-service/garantie-dacia-asistenta-asigurari.html

 

Mai exact:

 


Dacia Asistență
Dacia Asistenţă este un serviciu accesibil la numărul de telefon 0248 500 500*, 24/24 ore, 7 zile pe săptămână, 365 zile pe an, pentru automobilele aflate în pană imobilizantă pe teritoriul României.

Serviciile Dacia Asistenţă se obţin gratuit dacă incidentul care a generat pana imobilizantă este acoperit de garanţia vehiculului Dacia.

 

Ca de obicei, noi de aici facem teoria chibritului, ca daca aia si cu ailalta, si daca nu aia si cealalta, si cum ar fi fost daca si nu daca.

 

Si la sfarsit ne plangem ca suntem romani.

 

Hai sa fim mai intai noi aia fara pata si pe urma sa aruncam cu piatra. Si sa ne asumam macar in parte consecintele propriilor actiuni.

 

In cazul de mai sus, daca ti-ai pus o statie de putere prea mare, nu te-ai documentat ce sarcina suporta alternatorul tau, te incadrezi la OTS dar tu prin suprasolicitare (ce ar fi produs pagube si daca nu ai fi avut problema semnalata) ramai in pana cand iesi la chef de 1 mai si dai muzica la maxim sa te simti bine, cine e de vina?

 

Totul e gri, nu e nimic alb sau negru, dar daca nu iti asumi nimic de partea ta, cand stii ca nici tu nu esti imaculat, nu consider normal sa te astepti de la altii sa se incline mereu cand te vad.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 42
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

@stefanudrea, daca nu ai fi atat de agresiv peste tot, daca nu ai posta doar aberatii doar ca sa ai ce posta si daca nu ai tine tot timpul sa ai ultimul cuvant, poate ca nu ti-ar mai da nimeni "cate u

Consider ca neaprinderea senzorului de presiune ulei (nici nu mai discut despre neconectatul senzor de nivel ulei) este o chestiune de siguranta care poate determina un recall atata timp cat in multe

În clip la 1.09 zice I've got an oil warning light on, iar Ștefan îți zice că senzorul de presiune zero ulei nu te avertizează că ai presiune 0, lucru care se poate petrece în mers și fără martor apr

Bun, ok, daca tot vorbim de interventii, ledurile tale instalate pe masina au anulat garantia pe masina ta? Deci ai pierdut garantia atunci? Din topicul tau Don asa reiese, ca ai inlocuit becurile cu altele. Ma insel?

 

Trimis de pe al meu Lenovo K33a48 folosind Tapatalk

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@stefan, si mie mi s-ar parea normal sa se faca recall daca becul de lipsa ulei nu se aprinde (sau daca se aprinde prea tarziu). Deci iti dau dreptate aici (desi nu o vad ca problema de siguranta, banuiesc ca o buna motivatie aici ar fi impactul acestui risc -- motor compromis -- si probabilitatea mare).

 

Pe de alta parte cred ca trebuie sa iti sustii cauza fara a incerca sa compari cazul tau cu al lui @DonQuijote - daca ar fi avut alte becuri / LED, etc.. era posibil sa ii fi refuzat de exemplu reparatia pe garantie pentru un defect electric ca in exemplul lui @t0rquemada - dar, dupa cum s-a tot re-discutat, el nu a avut modificari la motor (GPL) si i l-au reparat in garantie (si n-ai de unde sa stii, poate i l-ar fi reparat si post-garantie daca nu intervenea la el, s-au mai auzit cazuri de motoare duse si reparate post-garantie pe cheltuiala Dacia).

Din nou, cazul tau cred ca ar fi mers mult mai simplu daca nu puneai GPL. Inteleg argumentele tale si inteleg si efortul pe care trebuie sa il depui ca sa iti sustii cauza.

 

Asta a fost doar ca o nota, sa nu alunecam si cu subiectul "recall" tot la problema specifica, descrisa in celalat topic, ca o sa primim avertismente...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de aceea am rugat si eu sa nu revenim la problema mea, haideti sa discutam tehnic si aici ce inseamna motiv de siguranta care determina Recall si ce alt motiv poate determina Recall. Eu mai adaug un motiv, similar Takata: producatorul auto constata ca are piese neconforme si recheama lotul pt inlocuire cu piese conforme. E motiv serios de Recall?

 

Trimis de pe al meu Lenovo K33a48 folosind Tapatalk

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect, la Takata e vorba de echipamente "mission-critical" de securitate (airbag-uri, centuri pretensionate pirotehnic), impactul acolo e mult mai mare la orice risc.

Orice producator auto va rechema masini daca sunt riscuri escalate de la producatorul de airbaguri, chair daca probabilitatea e mica (din nou, e vorba de impact, pe partea de siguranta).

La un senzor de ulei defect / disfunctional, impactul e altul, nu tine neaparat de siguranta (poate daca se ia in calcul riscul rezidual - e.g. daca nu mai ai servo-directie si servo-frana, insa banuiesc ca impactul nu se manifesta brusc - sincer nu am avut nici un motor calat complet in mers ca sa stiu cum se manifesta).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La motorul 1.2 tce problemele sunt mai complicate: becul senzorului de presiune de ulei este cea mai mica dintre probleme! Desigur, acum voi zice ca deocamdata nu pot spune mai multe! Ei bine, am spus-o!

 

Trimis de pe al meu Lenovo K33a48 folosind Tapatalk

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, si aici imi asum cele spuse, conditii de recall clare au avut Takata, a avut si dusteru la problema cu sistemul de frnare. Acolo unde vorbim de siguranta pasagerilor si siguranta circulatiei: lipsa sistem de protectie (airbag, centuri, puncte de torsiune etc), sistem de franare, probleme la calea de rulaj care pot aparea in mers, si poate ca mai sunt dar nu imi vin in minte acuma. Si aici majoritatea sunt sisteme care nu pot fi verificate de utilizatorul final.

 

Din pacate (luand exemplul tau), manualul de utilizare mentioneaza ca utilizatorul final ar trebui sa isi verifice vizual nivelul de ulei in motor, operatiune descrisa in manual cu ce inseamna minim si maxim. De asemenea se mai mentiona pe acolo ca inainte de plecarea la un drum lung masina sa fie verificata. Dacia asistenta nu o sa verifice niciodata daca ai leduri pe masina sau alte becuri decat cele cu care a venit masina cand vine sa iti ia masina de unde a ramas in pana. Asta o face doar service-ul autorizat.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Eu am cerut.o la predarea masinii.E o hârtie A4.
    • Intervalele si ce se schimba/verifica la revizii exista in fisa de intretinere pe care o primesti la cumparare. Cred ca poti sa ceri o fisa de la dealer inainte.
    • Pentru ca in curand se va face un an de cand ma dau cu Portocala Turbata, mi s-a parut momentul potrivit sa postez o statistica pentru pasionati.  Si avem asa: RCA pe un an B8, "decat" 1022 lei, CASCO 548 euro (2740 lei), ambele la Omniasig. In anul care a trecut am ars dupa bonurile de benzina 1406,25 litri de zeama de dinozaur, la un cost modic de 9979,66 lei. Raportat la cei 16900 km parcursi rezulta un consum mediu anual de 8,32 la suta de kilometri parcursi. Mi se pare decent, raportat la puterea motorului si la aerodinamica tip caramida. Dupa cum am mai spus, in momentele respective, comportamentul masinii in afara asfaltului e mai mult decat onorabil si stiu sigur ca poate mult mai mult decat sunt eu capabil sa cer de la ea. Motorul mi se pare in continuare cireasa de pe tort, silentios, rafinat, iar felul in care trage in sarcina este incredibil. Scaunele, chestia care mi s-a parut cel mai aiurea dupa ce am luat masina si imi amintesc ca la primul drum lung ma durea groaznic genunchiul drept si spatarul scaunului parea ca in loc sa ma sustina ma impunge... Din fericire ne-am impacat exact la timp pentru tura pe care am facut-o 6 luni mai tarziu prin Europa, in care n-am avut probleme nici dupa 600 km condusi intr-o zi. Despre comportamentul transmisiei integrale a masinii in off-road pot doar sa spun ca mi sa parut mai mult decat capabila pentru ce am cerut eu de la ea. Adica indiferent de coclaurile, dealurile sau noroaiele in care am bagat-o, a fost in stare sa ma scoata fara prea mare deranj ... Nemultumiri dupa un an, sunt putine, iar cele care sunt se leaga de comportamentul timoneriei, ambreiajului, transmisiei, (nu m-am prins inca care din cele trei e de vina) in situatii de condus "sportiv" cu schimbari rapide si agresive de trepte. Am avut o perioada destul de lunga dupa cumparare, cand mi se parea ca nu mai stiu sa conduc si aproape fiecare schimb de treapta era insotit de o smucitura!  Dupa multa lectura on-line am inteles ca nu sunt chiar prostul clasei la condus si ca mai sunt si altii care experimenteaza aceeasi problema!  Pana la urma am inteles cum "vrea" Dusterica sa fie condus si am facut pace! Iar acum ma bucur de el in fiecare zi chiar si in aglomeratia nebuna a Bucurestiului.
    • Salut. Știe cineva să îmi spună unde găsesc intervalul de revizii în garanție și ce anume se face? Am descarcat manualul dar nu am găsit ce caut. Încerc să îmi dau seama dacă e mai convenabil cu rate și totul inclus 5 ani.
×
×
  • Creează nouă...