Sari la conținut

dust3radmin

Tutorial montaj carlig remorcare Dacia Duster 7 si 13 pini

Postări Recomandate

Mai tâmpiți italienii decât noi? :face-screaming:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza o chestiune si anume,in locul pe unde intra firul electric de la carlig ce merge la  baterie....trecerea spre compartimentul motorului se face printr-o chestie de cauciuc,un fel de capac garnitura  prin care mai trece un mat gros cu fire.La voi cum a facut trecerea firului,a gaurit acel cauciuc sau l-a dat o idee la o parte si l-a lasat asa?Multumesc!

Partajează acest post

Link spre post

Merg ambele variante. Eu am folosit-o pe a doua, mai am şi alte fire pe acolo. Numai că ai grijă să izolezi bine firul, cel puțin în zona aia, să nu se roadă de tabla aia în timp. Este plus acolo!!!! Eu am dublat izolația firului pe toată lungimea lui cu tub flexibil pt instalații electrice. Arată ca un furtun....de diferite dimensiuni.

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

La mine a dat intr-o parte acea membrana de cauciuc si a lasat-o asa...pot intra si soareci pe acolo!...Iar firul nu este izolat de loc si nu cred ca trebuie,pe margine e un fel de chestie ce tine acea membrana de guma din plastic (o sa ma mai uit inca o data sa fiu sigur)!De fapt si in spate la stopul din partea cu cricul,am vazut ca freaca in interior pe un fel de mervura din tabla...Mie mi-a lipit in portbagaj sa tina cica firul ce trece dintr-o parte in cealalta,niste bucati de burete lungi pana aproape afara din portbagaj,iar in partea opusa ,din cauza ca dobitocul a tras firul de la priza peste carlig (estetic arata ca dracu),nu imi ajunge sa scot si sa bag mufa in stop...a trebuit sa desfac tot rahatul sa imping firul in sus sa pot prinde mufa in stop,iar acum daca se arde un bec fara a 3-a mana nu il pot schimba!De exemplu cretinul ala nici macar nu a bagat acel fir ce merge la baterie pe sub cel de la antana CB,imbecilul la tras peste si l-a lasat peste mocheta! Voi merge la astia aici si o sa-i pun sa-mi traga firele instalatiei fix ca in cartea tehnica.

Editat de 22DCI

Partajează acest post

Link spre post

Adică, au scos membrana de tot?? Nu frate, doar cât să intre firul! Nu doar şoarecii intră, dar şi căldura de la motor, praf, curent....

Partajează acest post

Link spre post

La Duster 2 in cutia de sigurante de sub volan ai un plus liber pe randul de jos. In carte scrie Accesorii.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.