Sari la conținut

1,2 Tce Zgomot La Accelerare


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 36
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Zile cu activitate crescuta

Top participanti la discutie

Postari populare

La mine, cand am avut problema consumului de ulei, zgomotul de la lantul de distributie se auzea in zona de 1600-1800 rpm. Si suna si altfel. Asta nu inseamna ca nu ar trebui sa mergi la reprezentanta

Nu suna bine?! E horror..   La mine deocamdata sunetul e mult mai friendly, are cu totul alta intensitate, tonalitate, ritmicitate si nu s-a modificat deloc dupa schimbarea uleiului si aducerea nive

@restul: Unii nu au aflat, după aproape 3ani, că motoarele TCe au distribuția pe lanț, lanț ce are întinzător hidraulic tot pe baza de ulei.   @Stef13 Zgomot de lanț lovind ușor în bloc, sugerez act

Posted Images

Revin cu un alt filmulet unde se aude mult mai bine zgomotul.

https://drive.google...cTFLT0xUM0ZMZTQ

 

Parca totusi zgomotul ar veni de la turbina, nu de la lant.

Seamana cu cel de aici

 

Am gasit si discutia asta http://www.renaultfo...ance-noise.html

 

.. dar mai departe n-am reusit sa merg fiindca mi-am prins urechile in termeni tehnici gen turbo recirculation valve, blow off valve, boosting, etc.

 

Pareri? Cum as putea verifica daca ceva e in neregula cu turbina? N-am sesizat vreun turbo-lag la schimbarea vitezelor in demaraj, motorul trage bine de la 1800 rpm.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care e legătura?

 

E vorba de Clio3 cu D4Ft aka 1,2 TCe adică D4F(1,2 16v) de pe Logan cu turbină, motor total diferit de H5F

 

 

Apropo cum montezi în 2009 un motor care va apare abia în 2012

Editat de t0rquemada
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am spus ca-s identice motoarele. Problema descrisa acolo pare a fi similara cu a mea. Era doar o alta ipoteza, scuze. Ramanem cu gandul la lant si mai vedem.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 years later...

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...