Sari la conținut

Vreau Un Duster. Nou.


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 70
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

ca idee...   am trecut azi prin zăpadă ca să intru pe locuri de parcare neocupate ( necurățate și blocate de acea zăpadă care rămâne când trece lama să curețe strada...) cu 4x2 nu prea am reușit .

Partea de injectoare și pompa injecție e rezolvata de prin 2012 sigur pe diesel. Nu se mai folosește sistem Delphi, este Siemens, respectiv Continental. Despre turbina nu știu de probleme, doar poves

4x4! motorul diesel este foarte fiabil. Deasemenea ai mentionat zapada pana la genunchi... un Duster 4x4 OEM face fata la zapada pana la genunchi (*poza atasata). Daca ai anvelope bune si late de iarn

Posted Images

@t0rquemadaCeva informatii in legatura cu motorul de 1.6 (cel care s-a vandut anul trecut)? "Vocea clientului" spune ca se va vinde de la "inceputul" acestui an. (momentan vanzarea este sistata - in Romania) Nu se precizeaza daca e vorba sau nu de alt tip de motor de 1.6.

observatie: Tin minte cand s-a facut trecerea de la euro 5 la euro 6 s-a trecut de la motorul Renault de 1.6 la cel Nissan tot de 1.6 fara sa se faca publicitate .

Editat de abc
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la E5 la E6, dar la Duster Ph3 vor pastra acelasi motor de Nissan, nu vad diferente intre ele, cel putin nu pe brosura Dacia.

 

Care sunt diferentele intre XJD si XHD?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Codificarea XYY înseamnă orice model LYY(sedan), BYY(hatchback), KYY(break), JYY(monovolum), HYY(suv), în cazul de față avem H79 sau HJD

Atenție că 1,6 16v 114CP de la Nissan știe și euro5 și euro6 și momentan se face doar la Avtoframos (LADA)* pe lângă Moscova

*Alianța Renault-Nissan-Mitshubitshi cu sateliții Dacia,LADA

Editat de t0rquemada
  • Like 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tq, unde e rezervorul cu busonul de adblue? Eu m-am invartit o ora pe langa diesel si nu l-am gasit. Cei de la consiliere vanzari si service sunt absolut t a m a i e, catastrofe pe toate planurile, toti au ridicat din umeri si apoi si-au cautat repede de lucru. Am verificat si intr-un manual al masinii dar tot nu am gasit. 

Pana la urma am plecat nedumerit, nu inainte de a-i invata cum se scoate cheia de urgenta din cardul keyless. Nimeni nu stia ca exista o astfel de posibilitate la Dacia, ziceau ca doar la Renault.  Ori sunt eu mai ghinionist si dau numai de incompetenti..

  • Haha 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma uitasem la doua masini din showroom, o 4x2 cu EDC si o 4x4 manuala. Nu mi-a trecut prin cap sa ma uit si la masina de drivetest, dar verific luni. Mersi.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica ei au asamblat masini finale pe care nu le vor vinde? Inteleg cum sta treaba cu productia pilot si pre-serie, dar pare dubios sa pui in showroom asa ceva.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak locked this topic
Vizitator
Acest topic este închis. Vă rugăm să deschideți un topic nou dacă doriți să postați pe forum.
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...