Sari la conținut

teriaksun

Volan Logan 2 Ph2 Pe Duster Ph2

Postări Recomandate

1 hour ago, t0rquemada said:

1. Nu, nu se poate, dpdv siguranță e la fel de sigură modificarea ca direcția unei căruțe... să mai zic de airbag (pungă și capsă gândite pentru altă mașină).

@Tiby, nu e de joaca cu asta, Duster-ul are alte coordonate de fixare (ma refer la coordonatele 3D) ale centurii de siguranta, alte coordonate de fixare ale volanului, alt scaun cu alta pozitie, implicit in caz de accident deplasarea pieptului in directia de mers a masinii si a bazinului vor fi cu totul altele fata de Logan. Acum ia in calcul ca generatorul de gaz (capsa pirotehnica) a airbagului din volanul Dusterlui este altul, mai puternic pentru ca perna din Duster trebuie sa umple o distanta mai mare. Ai idee ce poti sa patesti in caz de declansare a airbag-ului?

Ce vrei sa faci nu doar ca e tiganie dar e si ilegal pentru ca nu degeaba masina a fost omologata cu un volan si tu vrei acum sa ii pui altul care arata "cam la fel" dar care e cu totul alt subansamblu.

Sunt inginer proiectant de centuri de siguranta, tot la noi in birou sunt si colegii mei ce proiecteaza volanele, nu vorbesc doar sa ma aflu in treaba dar ma rog, decizia iti apartine.

Editat de Kidu
  • Like 2

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ati mai vazut tuning plug&play? N-ar mai fi tuning, nu? Sau sa o numim imbunatatiri!

Eu am intrebat daca stie cineva cum pot rezolva cu trecerea firelor de la noile butoane spre coloana volanului (spira), iar voi imi dezbateti forme geometrice pe aici... in loc sa imi spuneti care bloc de manete ar merge folosit, daca stiti.  Asai romanu, in loc sa ajute cu o solutie, te f...e...

Mersi oricum pentru grijile manifestate.

Partajează acest post

Link spre post

OK, fara suparare, chiar este un forum de oameni faini insa dupa reactia asta marlaneasca imi dau seama ca ne pierdem vremea cu tine pentru ca pentru tine conceptul de SIGURANTA ti-e complet strain.

Tunning? Daca asta e tunning... Vezi sa nu-i pui si "pleoape" din banda izolatoare.
Hai bafta si sa nu te vedem cu cervicala rupta-n doua.

• Like 2

Partajează acest post

Link spre post

Daca mergi pe sistemul "cine nu e cu mine e impotriva mea", nu o sa ajungi departe...

Oamenii deja ti-au explicat cu argumente insa tu nu accepti ideile si ai ajuns sa numesti "tiuning" modificarea unui element de siguranta. Asta spune destule.

Pana la urma fiecare face ce vrea cu timpul si banii lui insa nu inteleg atitudinea asta.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

@Kidu,asa.i cand vrei sa ajuti..

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este închis. Vă rugăm să deschideți un topic nou dacă doriți să postați pe forum.

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.