Sari la conținut

Duster 1.2 Tce 4X4


Postări Recomandate

Edit 2 :  Din cate vad in aceasta poza de pe ebay,  atasarea PE scaun se face cu o piesa din kit'ul de cotiera.

Deci teoretic se poate monta pe orice masina? Mie asa imi da impresia$_57.JPG

 

 

post original :   multumesc pentru info, o sa studiez sa vad ce si cum 

 

Edit 1 : se pare ca intr'adevar exista ph1/ph2 cu cotiera atasata pe scaunul soferului. Cel putin in India :))

 

Poza 1

Poza 2

Poza 3

 

Mai urmeaza studiu, dar daca am loc de prindere pe scaun o sa fac tot posibilul sa'mi montez piesa xxx366

Editat de teriaksun
Edit 2
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 78
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Saptamana trecuta am avut parte de o zapada mai serioasa in oras, placerea mea. Cu scuturi peste tot si cauciucuri bune masina a infruntat zapada "like a champ", apogeul fiind mersul (cu destinat

Ieri a venit cotiera,  am zis ca weekendul asta o montez. Dar n'am avut rabdare, asa ca am montat'o aseara, pe intuneric.   Mai intai vreau sa mentionez ca desi la comanda aparea ca fiind teore

Multani !   Ai sa razi , dar am citit informatiile de pe inainte sa comand masina. Si nu m'au scos de pe fir.   De mic mi'a placut benzina ( nu de baut, ci in motor ). Sunt obisnuit sa merg ma

Posted Images

  • 2 weeks later...
  • 9 months later...

Salutari!

 

Au trecut exact 2 ani de cand am achizitionat masina. Kilometrajul indica putin peste 23.000 km ( slabuț, pentru ca Dusterul este masina mea de oras, cel mai des vede drumul acasa-munca si retur - 20 km pe zi deobicei. Pentru drum lung folosesc alta masina )

Ma declar foarte multumit, in 2 ani singurul (mic) incident a fost cu apa care mi'a ajuns in masina la o ploaie puternica. Problema s'a remediat dupa o vizita in service.

In rest... nici o problema ! La revizia de 2 ani mi'au schimbat bratul inferior pe coltul dreapta fata, pe garantie , ca avea putin joc. Am fost foarte incantat sa aflu ca Dacia inlocuieste la noi in tara piese pe care eu le consider consumabile - avand in vedere starea drumurilor si scopul Dusterului .

 

In continuare trag de masina zilnic, tot nu mananca ulei. Sunt uimit ce fiabil este aceasta "jucarie" de motor 1.2 turbat.

O si tin din scurt : verific uleiul saptamanal , schimb filtrul de aer motor o data la 3-4 luni.

 

Ultimul update a fost in legatura cu cotiera montata pe lateralul scaunului. Am mai facut mici modificari masinii intre timp, sa o aduc exact acolo unde vreau eu.

De departe cel mai mare impact il are folia de pe masina, grafica fiind gandita 100% de mine. E "margica" mea de anu asta :D 

 

In continuare pun cateva poze si un video facute weekendul asta, daca tot am avut zapada si soare.

 

Pentru ca nu mai stiu ce am postat si ce nu, am alcatuit o "mica" lista (pe care o inserez la sfarsitul postarii) in care specific fiecare accesoriu/modificare adusa masinii in cei 2 ani  - daca va intereseaza ceva in special, pot reveni cu poze + completari pentru fiecare intrebare in parte .

 

Pozele:

A. Primele poze facute masinii, acum 2 ani cand am am intrat in posesia ei ( pentru comparatia cu pozele actuale )

IMG_3806.thumb.jpg.72d51f812f5bcfeef98123aaaa23ae11.jpgIMG_3807.thumb.jpg.8c317ead56d09f50896d74fbaf8a00c6.jpg

B. Poze facute ieri

IMG_6427.thumb.jpg.b39b21efc691508a8095811b2d4cefaa.jpgIMG_6431.thumb.jpg.d617e96c6d9a294caa13ad632456d952.jpgIMG_6432.thumb.jpg.b79e72cb9f4fc523595082fc2998e6c2.jpgIMG_6436.thumb.jpg.4a1d3a61a6d7db3bc6403bb3315d5b03.jpgIMG_6439.thumb.jpg.f77c13214145e3fab22dea7f87018ffc.jpgIMG_6462.thumb.jpg.398ce85b858e5e2c1232c62a2f017303.jpgIMG_6471.thumb.jpg.284fe05fded0dfdffe12d5edc1218e14.jpgIMG_6472.thumb.jpg.422469981b2cdcc308954b6640707c63.jpgIMG_6473.thumb.jpg.cd7537097455b336783875c87208738c.jpgIMG_6474.thumb.jpg.97e8defc979d8dab892ed42aa6d297f6.jpgIMG_6476.thumb.jpg.74f9eb9d94a5583dfff2f2669560eb68.jpgIMG_6505.thumb.jpg.247a6dbc9e25c6412ebe1fa4e588893f.jpgIMG_6507.thumb.jpg.ff9ef0e5d238067cdc4a9917a04c572e.jpgIMG_6522.thumb.jpg.24a8ecaf35d427805074203730ed765c.jpg

 

Click pentru video'ul cu joaca prin zapada. Se vede ca era multa zapada de impins, de asta da masina impresia ca se chinuie

 

Lista: 

---------------------------------------------------------------

A. Roti

---------------------------------------------------------------

1. Gume de iarna Nokian WR SUV 3 pe 16"

2. Capace pentru prezoane (de la Audi A4)

3. Distantieri 25mm pe roata ( 50mm pe punte )

4. Aparatori noroi pe fata ( ingustate )

5. Gume de vara Nokian SUV Line pe 16" ( gumele AllSeason care au venit pe masina le'am vandut imediat dupa ce a venit masina si am montat gumele de iarna)

6. Discuri ATE perforate pe puntea fata ( racire si curatare mai buna) + placute ATE ceramice ( aderenta mai buna pe disc)

7. Jante tabla pentru gumele de iarna, cu senzori presiune si capacele centrale

 

***Dupa acest sezon rece voi renunta la jantele de tabla (se lipeste zapada de ele usor, se da jos greu si jantele in sine se stramba repede, fara sa calaresc gropile).

 Jantele de aluminiu 16" din fabrica, purtate vara, trec pe rotile de iarna, iar pentru rotile de vara urmeaza :

8. Jante Carmani 13 Twinmax negre, 18" x 8J , et45 ( cumparate, nemontate)

9. Gume de vara Nokian zLine, 235/50 R18 ( urmeaza sa le comand la sfarsitul iernii, pentru un DOT cat mai nou)

---------------------------------------------------------------

B. Scuturi

---------------------------------------------------------------

10. Scut motor + cutie , prelungit pe bara din fata si vopsit in negru SCUTAUTO RO

11. Scut rezervor SCUTAUTO RO

12. Scut diferential spate SCUTAUTO RO

13. Capac grila inferioara fata HEKO PL ( pentru limitarea racirii excesive cand e frig afara )

14. Carenaje interioare pentru pasajele rotilor din spate ( de ce nu vine asa din fabrica, nu inteleg. Mai mult ma mir ca si D2 sufera de acelasi neajuns)

---------------------------------------------------------------

C. Lumini/ Becuri

---------------------------------------------------------------

15. Becuri cu led 4500k, 8000lm, pe faza lunga

16. Becuri cu led 4500k pentru numar

17. Becuri cu led 3000k pentru interior ( plafoniere, torpedou, portbagaj)

18. Becuri cu led 4500k pe DRL

19. Becuri cu led pentru stopuri ( pozitie/frana, al 3lea stop, ceata spate, marsarier)

20. Becuri pentru semnalizari, Silver edition ( lumineaza normal, portocaliu, fara sa ca becul sa arate portocaliu din exterior)

---------------------------------------------------------------

D. Exterior

---------------------------------------------------------------

21. Ornamente grila fata negre / Black Touch edition

22. Suporturi placute inmatriculare negre, fara scris

23. Scos scris Duster de pe barele longitudinale

24. Schimbat capacul de deasupra numarului spate cu unul cu gaura pentru camera din fabrica + sters scrisul DUSTER de pe acesta

25. Scos scris 4WD de pe hayon

26. Geamuri spate + luneta foliate

27. Folie transparenta pe faruri

28. Folie deschisa pe stopuri

29. Foliere exterior cu design facut dupa instructiunile mele

30. Foliere cheie asortata cu exteriorul masinii

31. Foliere capac grila inferioara fata asortata cu exteriorul masinii

32. Duze tip perdea pe fata in loc de originalele cu 3 gauri

33. Duza cu 3 gauri pe spate in loc de cea originala cu o singura gaura

34. Protectii aripi DACIA

35. Eleron DACIA

36. Paravanturi HEKO PL

--------------------------------------------------------------

E. Interior

---------------------------------------------------------------

37. Volan sport, facut la comanda dupa instructiunile mele

38. Cotiera originala cu montare pe lateralul scaunului soferului

39. Maner plafon retractabil (de la Renault Clio ) montat pe partea soferului

---------------------------------------------------------------

F. Motor

---------------------------------------------------------------

40. Filtru de aer K&N , OEM replacement ( filtru ud, multilayer din bumbac special.  Spre deosebire de filtrul uscat, din hartie, cum vine din fabrica pe orice masina )

 

-------------------------------------------------------------

Dupa cum observati, la partea de motor nu am umblat.

Daca se termina cei 3 ani de garantie si motorul in continuare nu da semne de oboseala... urmeaza remapare :D 

 

 

Pana una alta daca aveti intrebari, va raspund cu mare placere.

O zi buna tuturor !

 

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare are un stol,la tine sunt nenumarate dar bune!Punctul 19 l.am rezolvat si eu.Am pus de la Philips led pe frane,stop central si marsarier(chinezism).La mine piticii sunt pe "stopuri de Rusia.Cand o expira garantia..In aprilie 2019..

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, MAK a spus:

Am pus de la Philips led pe frane,stop central si marsarier(chinezism).La mine piticii sunt pe "stopuri de Rusia.

Al naibii nebunie cu lejii astia.. Cum faci cand vrei sa-ti admiri "investitia", pui pe cineva sa tina pedala de frana apasata sau sa bage in marsarier? :D

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...