Sari la conținut

Postări Recomandate

La schimbarea rulmentului, cred ca e ca la schimbarea rulmentului la roata, nu trebuie sudat/echilibrat nimic, probabil e bagat prin presare si cam atat. O sa trec deseara pe la "garaj" sa vad. Oricum trebuie sa trec sa masor distanta intre gaurile de prindere la flansa + daca gasesc sublerul, grosimea tevii nu de alta dar am eu impresia ca in una din parti o sa potriveasca un capat de cardan de Mercedes Sprinter.

Editat de laptiucu
  • Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma am verificat niste cardane ce distanta au la flanse intre gauri (mitsubishi pajero, ford transit, vw lt/mercedes sprinter, aro , bmw x5 si nu mai retin care altele). Nu sunt identice ca pe Duster la niciuna.

Am cumparat de pe ebay (din Anglia) un cardan second dupa o masina cu km putini (astept sa soseasca) si am facut rost de un cardan de dacia papuc 4x4 (cred ca e pe benzina) care potriveste ca dimensiuni. Nici la asta de papuc nu potrivesc gaurile dar vreau sa fac masuratori si sa fac cate o flansa de aluminiu pe fiecare parte si il pot monta direct (evident cu o verificare a echilibrarii inainte), asta asa de curios ca rezolvare usoara si ieftina pentru prostia asta de cardan de Duster cu cruci de coloana de directie.

Partajează acest post

Link spre post

Am avut joc in crucea cardanului fata pe la 95 mii km cred si am schimbat-o cu o cruce cu gresor. Acum voi schimba cel mai probabil si crucea spate. Dar nici pe departe cardanul, care nu are nimic. Despre rulment probabil cu aceeasi ocazie cand voi schimba si crucea spate, preventiv ca-i vine vremea si lui. Echilibrarea (dinamica) se face numai daca se modifca cumva geometria cardanului. La schimbarea crucilor nu este nevoie de echilibrare.

Crucea cardanica de origine este capsata si destul de greu de dat afara (probabil carddanul esta gandit ca un consumabil care se schimba cu totul).

Crucea noua, cu gresor a fost montata cu siguranta, deci va fi mult mai usor de schimbat pe viitor.

Eu merg tot timpul numai in 4x4 auto. La 115 mii km cat am acum, doar atat am avut de a face cu cardanul.

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Revin cu o intrebare legata de cardan. De cateva zile, in frana de motor, undeva dupa 3000 turatii, simt o vibratie, nu foarte puternica, care nu dureaza mai mult de 1-2 secunde.

Poate avea legatura cu cardanul? Mentionez ca face cand si cand, indiferent daca sunt pe 4x2 sau auto, iar pe accelerare si viteze mari nu se aude nimic. 

Ma gandesc ca este ceva legat de cardan sau ceva legat de ambreiaj poate? Merci!

Partajează acest post

Link spre post
Autentifică-te pentru a urmări asta