Sari la conținut

Cain

Conducerea Preventiva Si Evitarea Accidentelor

Postări Recomandate

Daa.un motiv logic.. :)

Sa nu-mi spui ca preferi dunele alea in locul alveolelor care sunt semnalizate ca atare si plus de asta treci elegant prin ele cu turismul si la 80km/h.

Multi le-au luat... cati au stricat sensurile giratori facute la racordarile cu autostrazile si le-au zbarlit pavalele... dar daca-i zid? ce faci? dai in el sa vezi care-i mai tare. Ex: iti aduci aminte de faimosul giratoriu de la intrarea in Suceava dinspre Campulung? ani de-a randul, nu era saptamana sa nu moara unu, cu reclama aferenta de la stiri, iar despre semnalizare, pot sa spun ca si daca veneai cu ochi inchisi tot o vedeai, si cu toate astea tot se mai "implanta" cate unul saptamanal. La fel si curba la coborare la Persani spre Fagaras unde ultima data au murit aia cu autobuzul, e mai mereu pe la stiri. Ce vreau sa punctez e ca la cata "publicitate" au locurile astea chiar e de mirare cum de se mai intampla! Raspund tot eu: Pentru ca noi suntem mai destepti, mai ignoranti iar pe deasupra mai avem si convingerea ca: "Mie nu m-i se poate intampla!"

Hai drumuri bune la toata lumea!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@husky, sincer cred ca noaptea nu prea cred ca mai conteaza polarizarea. Daca e vorba de condus pe zi, atunci e clar alta problema.

Dar daca sunt heliomati probabil ca erau mishto pe crepuscul - care mie unuia mi se pare cea mai nasoala parte a zilei la condus, mai ales cu fata spre vest...

Oricum banui ca vorbim de alte etichete de pret, este? :)

@Cain, nici nu a afirmat nimeni ca ar fi polarizati aia de 20 lei de la Decathlon. Deci nu ca nu par, SIGUR nu sunt.

Era vorba de galben - care ajuta mult cu contrastul si intr-o oarecare masura cu farurile de pe contrasens - lucru confirmat de colegul care i-a folosit pe aia de ski :)

Eu zic ca merita sa dai skip la un tub de spray de silicon la bord :P si sa ii incerci aia - ca pt 20 lei o sa fii surprins de rezultat la condus pe noapte :)

PS. Aceasta ultima afirmatie este un pamflet (OK, si un usor test de simt al umorului) si trebuie tratata ca atare :D

lentilele heliomate nu functioneaza in interiorul masinii.. Parbrizul filtreaza radiatiile UV. Ti-o spune un ochelarist. Pentru condus in lumina puternica, folosesc lentile colorate cu dioptrii pe post de ochelari de soare.

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Am vazut o reclama noaptea la astia in tv,dar nu am inteles clar ...deci era o reclama la un parasolar minune,ce pare a fi din plexiglas fumuriu...stie cineva despre ce e vorba?

L-am gasit!Iar dupa cautari pe net,pentru ca pretul este cuprins din cate am vazut intre 50 si 5 euro! :angel: ,am gasit un magazin online ce le vinde cu 5 coco buc.,iar cu transport si taxa plata curier ajung la 20 euro,deci si daca sunt teapa nu pierd mai nimic!

Ps:Eu am niste ochelari heliomat antireflexie albastri cu lentile din plastic ce se inchid si deschid in cateva secunde,plus ca lentilele sunt de felul lor colorate albastru,deci si la intuneric sunt albastri...comparat cu cei doar vopsiti la care sunt 3 nivele de culoare,ar fi cea din mijloc,adica n°2...vreau sa spun ca sunt ochelarii supremi!

post-4759-0-56826200-1488874979_thumb.jpg

Editat de TheVolverine

Partajează acest post

Link spre post

Salutare, având în vedere că e un topic despre condusul defensiv, preventiv, aş vrea să vă întreb câteva lucruri:

-Cum vă reglați poziția la volan şi de ce?

-Ce paşi urmați?

-Considerați că este un lucru important sau nu? Argumentați!

Editat de silviuthomas

Partajează acest post

Link spre post

Personal nu las volanul chiar sus. Asta ma ajuta la mana mai ales ca am scaunul dat mai in spate ca sa am loc la picioare.

Inaltimea scaunului prefer sa fie jos pt ca Dusterul are vizibilitate buna. In offroad insa il ridic maxim sus.

Consider ca este important sa ai ceva spatiu la picioare. Ca tot venii vorba - poate odata o sa mut butoanele de geamuri de pe boxa pe cotiera.

Legat de ochelari de condus - cea mai cel mai eficienta solutie testat pana acum sunt ochelarii de pescuit (*am testat o gramada de solutii de pe piata):

https://bigfish.ro/produse-rapitor/ochelari-rapitor/gamakatsu-racer-glasses-yellow-12874

http://www.magazinpescuit.ro/ochelari-polarizati-gamakatsu-glasses-amber-p-15556.html

interesant ar mai fi si:

http://gunnars.com.my/product/intercept/

http://www.profishing.ro/ochelari-binocluri/ochelari-de-soare/fitovers-ochelari-polaroizi-navigator-n002-6773.html

Problema fundamentala a ochelarilor sau shunshadeurilor de condus e ca ori sunt niste chinezarii ieftine ori au filtrarea peste 1 si 2 undeva la clasicul 3...ori sunt prea scumpi. De aici si eficienta ochelarilor galbeni de vanatoare si piescuit.

Editat de Cain

Partajează acest post

Link spre post

Înțeleg că ai 2 setări diferite în funcție de suprafața pe care rulezi.

Dar poți să enumeri paşii pe care îi urmezi (ce reglezi prima dată, cum reglezi, în ce ordine?) samd

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

Autentifică-te pentru a urmări asta