Sari la conținut

Cain

Conducerea Preventiva Si Evitarea Accidentelor

Postări Recomandate

Da, da, si pe mine ma rup tablagii cu Polo care merg noaptea prin oras cu proiectoarele si pozitiile. Tipic cocalar cu BMW, care are "angel-eyes" si foloseste proiectoarele si pozitiile, ca daca aprinde faza, nu se mai "vede frumos".

Legat de condusul pe ceata, asta e o treaba care ma inspaimanta si pe mine. Din ceata aia pot sa apara tot felul de capcane.. Masini oprite, masini care nu folosesc luminile corect, idioti care depasesc... chiar si un carambol de genul celul de pe A2. Cel mai ok mi se pare mersul in coloana cu viteza redusa. Daca vad stopurile celui din fata, si luminle celui din spate in oglinda, e ok, ma simt mai in siguranta. Nu suport sa fiu nici deschizator de drum, nici ultima masina in coloana pe ceata... De aia si evit cat pot.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu prefer când este ceata sa deschid drumul...

Am patit-o de multe ori când stăteam în urma unuia sa mă f...a aiurea cu frâna...

Așa ca mai bine primul.

Partajează acest post

Link spre post

Ca tot era vorba de ceata si vizibilitate - am gasit azi si luat dintr-un magazin vanatoresc/pescaresc ochelari Galbeni polarizati de pescuit :) par foarte ok si pentru condus (*cresc nivelul de claritate/detalii, luminozitate perceputa si odihna ochiului).

http://www.orozov.co...sunglasses.html

Cum in general nu se gasesc decat chinezarii banale - sper ca ajuta pe cine mai cauta.

post-4805-0-66722100-1480685212_thumb.jpg

Editat de Cain

Partajează acest post

Link spre post

Eu fiind ochelarist deja am lentile speciale galbene luate o data cu ochlearul care se suprapun celor de vedere.

Partajează acest post

Link spre post

Sunt foarte multumit de ochelari, nu imi mai sufera ochii asa mult - chiar ma bate gandul sa iau unii mai dedicati sofatului si polarizati.

Apropo - o idee. Imi amintesc pe vremuri ca trabanturile intodeuna se salutau pe drum, nu ar fi frumos sa se salute si Dusterele?... am putea oare sa initiem un asemenea trend?

Legat de consdusul preventiv iarna, cred ca cel mai bun sfat e sa te antrenezi cateva ore bune intr-o parcare ca sa simti cum reactioneaza masina in alunecare si cand aluneca.

Editat de Cain

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

Autentifică-te pentru a urmări asta