Sari la conținut

Turmalinul Meu


Postări Recomandate

De ieri Turmalinul a primit incaltari noi: un set de anvelope de iarna Dunlop Winter Sport 5. Le-am ales pentru ca au iesit cam cel mai bine la testul ADAC de anul asta pe dimensiunea potrivita pentru Duster (215/65 R16):  https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2017_winterreifen_215_65_r16.aspx?ComponentId=301822&SourcePageId=31821 (in limba germana) si  http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2017-ADAC-SUV-Winter-Tyre-Test-215-65-R16.htm (in limba engleza)

Ce m-a interesat pe mine a fost sa se comporte bine pe carosabil ud si cu zloata, ca asta e scenariul cel mai des intalnit la noi, cel putin pe unde merg eu. Majoritatea drumurilor sunt curatate de zapada (in sensul ca nu are 30 de cm, ci doar 1-2 cm) si se da cu anti-derapant, ceea ce inseamna ca mersul efectiv pe zapada batatorita va fi rar si nu sunt foarte relevante scorurile la acest capitol. Cel mai des o sa fie ud pe jos si bucati de zapada uda / gheata prin care trebuie mers si franat. Pe tipul asta de carosabil nu pot spune ca am fost incantat de anvelopele cu care a venit Turmalinul din fabrica: pe magza patineaza foarte usor la plecarea de pe loc si la franare sau in viraje nu mi s-au parut foarte aderente.

Inca n-am facut prea multi kilometri cu Dunlop-urile ca sa-mi pot face o parere, dar de revelion plec la munte si sper sa prind si un pic de zapada, sa le testez in conditii variate. Teoretic ar trebui sa mai scada consumul, dar in perioada asta e mai greu de facut comparatii, ca se incalzeste mai greu motorul si, implicit, consumul creste.

 

All-season-urile Continental CrossContact cu care a venit Turmalinul au 27.500 km si le voi pastra pe post de cauciucuri de vara, sper sa ma mai tina inca 2 sezoane si sa le schimb in 2020 abia. Am luat niste huse pentru ele si le-am depozitat intr-o magazie.

 

Am mai cumparat si niste becuri Osram Night Breaker Unlimited, atat pe faza scurta, cat si pe faza lunga, dar inca n-am apucat sa le montez. Sper sa ma prinda Craciunul cu lumini noi, totusi :) Nu prea imi place cum bat becurile din fabrica, mi se par destul de chioare si sper ca Osram-urile sa ajute in privinta asta.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 67
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Salut!   Intr-un final, dupa (relativ) multa asteptare si umblat pe la banci, am intrat in posesia noului meu Duster O sa las pozele sa vorbeasca mai mult, dar, pe scurt, am urmatoarea configuratie

Salutare,   Tocmai m-am intors de pe drum, de data asta si cu un pic de soft off-road (poze mai jos). Am ajuns la 1250 km, asa ca week-end-ul viitor o sa ies din rodaj Din pacate n-am mai putut urc

Niste poze mai recente: in week-end-ul trecut am mers la Durau, unde a nins mai ceva ca in decembrie. Mai avem putin si-l asteptam pe Mos Craciun:)   Planul era sa mergem cu cele 2 Hil

Posted Images

Salut,sa revii neaparat cu un rewiev despre becurile pe care le-ai luat...eu inca nu m-am hotarat cu ce anume sa le schimb  pe cele de fabrica...pana mai ieri ma batea gandul la Osram Night Breaker Laser,dar am zis sa mai astept un pic.                         

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...

@22DCI: pana acum ma declar multumit de becuri, lumineaza clar mai bine decat cele de fabrica. Au o lumina mai alba si intensitatea luminoasa e mai mare: se reflecta mai multa lumina de pe sosea si vezi mai multe detalii. La distanta de iluminare nu am vazut o diferenta chiar asa de mare (se simte ca bat un pic mai mult, totusi), mai ales ca la mine nici nu sunt reglate sa bata foarte departe (si asa farurile sunt cam sus si nu vreau sa-i orbesc pe cei care vin din fata).

Urmeaza sa vad partea de fiabilitate, din ce am citit nu ma astept sa tina mai mult de un an cele de pe faza scurta. Daca ma tin macar 1 an sau 20.000 km, o sa fiu multumit. Cand vor pica Osram-urile astea, o sa incerc si becurile de la Philips, sa vad care-i diferenta.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si un scurt review la anvelopele de iarna Dunlop Winter Sport 5:  am mers cu ele cam pe toate tipurile de carosabil, inclusiv pe un pic de gheata. Se comporta foarte bine, pe asfalt umed sau cu mazga si simte diferenta (in bine) fata de Continental-urile de fabrica. Masina e mai stabila si am incredere mai mare la franare si la viraje. 

Bineinteles, nu merg chiar la limita aderentei, asa ca nu ma pot pronunta pentru cazurile limita. Sper doar sa se ridice la inaltimea notelor de prin testele (semi-)profesionale, daca cumva voi avea vreodata nevoie de ele sa ma salveze dintr-o situatie nasoala.

Zapada prea mare n-am apucat sa testez inca, pentru ca prin zona Moldovei, pe unde am avut eu treaba, n-a mai nins de la inceputul lui decembrie 2017. Astept urmatoarea ninsoare, ca sa bag Turmalinul la joaca.

La consum nu pot spune ca am observat vreo diferenta, dar asta si din cauza faptului ca am vreo luna de cand m-am hotarat sa nu mai urmaresc consumul si sa merg dupa cum am chef :) si dupa cum sunt conditiile. Cand e liber, ii dau cat tine, indiferent daca asta inseamna sa urc in turatii peste 3000. Ce am observat insa e ca in frana de motor, pe aceleasi portiuni pe care merg de obicei, mi se pare ca incetineste mai putin cu noile cauciucuri. Deci se pare ca totusi ar fi ceva de rating-ul ala mai mare la "rolling resistance" fata de Continental-uri.

 

Pentru cei interesati, am un filmulet de pe camera de bord cu o bucata din drumul de azi: fara asfalt prea mult, cu noroi, zapada (putina) si niste portiuni cu gheata ( pe la minutul 17 incepe portiunea mai putin intretinuta / circulata a drumului).

https://youtu.be/pnuSO-wCevU

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...