Sari la conținut

Duster Masina Pentru Romani?


Postări Recomandate

Orice masina mi-as fi luat , orice marca ar fi fost as fi avut minime pretentii pe care le-am enumerat mai sus. Ei bine in acest caz sunt patologic!

Lucrezi cumva la Dacia? Ai un comportament de functionar la stat care sta cu ochii pe ceas...sa sparga usa..care imi spune de la ghiseu ca am comportament nerealist de la o masina.

De ce nu a pus Dacia o umbrela in masina? era mai simplu decat sixsigma ...

 

Ontopic: daca lucrezi la dacia , ai vazut pozele din prima postare? mai bine decat sa stai pe forum in timpul programului , te duci sa le zici sefilor tai sa puna cativa metri de fonomin si sa mai scumpeasca masina cu 50 de eur. Si uite asa iti iei si tu o prima de craciun...

Auzi la el: sixsigma...

Editat de capone
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 93
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

astea is basme si povesti...asa era pe vremurile trecute.   acum Dacia e detinuta de Renault, care Renault, ne place sau nu, lucreaza in stil occidental. Adica lucreaza dupa niste norme/standarde, t

Este foarte interesanta mentalitatea romanilor vs straini referitor la dacii, daca te uiti pe forumuri din afara, din diverse tari, gasesti cei mai mult oameni multumiti de dacia, chiar daca pentu ei

Nu e ma vorba de PR. Io nu am nici un incentiv de la Dacia sa afirm daca is multumit sau nu de masina. M-am inscris pe forumul asta sa schimb opinii, probleme si solutii cu cei de aici. Daca vroiam sa

Posted Images

stii de ce nu s-a pus fonominul ala? nu din cauza inginerilor ... din cauza unor manageri care au de scos niste cote de profit la sfarsitul anului. Si ca sa faca asta, trebuie sa reduca costurile si sa vanda mai mult...si ca sa reduca costurile se taie orice considerat ca nu e critic, cum ar fi fonominul ala. si ca sa vanda mai mult trebuie sa vanda ieftin. trebuie sa vanda ieftin ca orice "cunoscator" sa-si poata lua Duster ...

 

nu ai idee cum se iau deciziile, mai ales la un produs ieftin unde ORICE cent in plus conteaza.. nu ai idee...

 

LE: am zis ce lucrez ...dar nu ai rabdare sau capacitate de a citi cap coada o post-are.

 

LLE: am vazut pozele de la prima post-are. Tu ai vazut discutiile cand a aparut Dusterul ca de ce e toba ruginita sau de ce rugineste? ... dupa ce s-au post-at niste poze cu tobe ruginite la Skoda noua in showroom, parca n-o mai fost asa aiurea toba de Duster.

 

 

Daca tot a avea acel fonomin este "o minima pretentie" ...ma repet...de ce ai cumparat Duster ?!?!

Editat de kidu79
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca acest topic se poate inchide cu concluzia : nu e bine sa criticati dacia.

 

Si mai cred ca aparitia unui alt forum duster ar da posibilitatea unira de a spune liber parerea intrucat acest forum cenzureaza opiniile pt a nu supara condurea firmei Dacia...

Pana la urma concurenta intre forumuri este un lucru benefic

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare individul ala care o facut lista asta cu probleme la o masina ce trece binisor de 30000EUR ce "minime pretentii" are ?

 

ia uite e zice altul, romanas de-al nostru despre masina luata de noua din Norvegia... deci nu e facuta pentru Romania..

 

vrei sa-ti mai caut? sau si Mazda 6, la cei +30000 EUR cat costa are probleme de astea fiindca e facuta pentru romani?

 

Uite aci discutii pe forumul BMW: http://www.bmwclub.r...otoare-n47-20d/ Se rupe lant de distributie !!! Asta la un brand cu renume nu la ligheanul de Duster ... masina de +20000 EUR. Probabil si BMW-ul ala era facut special pentru romani

 

Uite tata aci articol ,totul transparent nimic ascuns: http://autonapoca.ro...-la-grupul-bmw/ probabil si acele motoare erau facute pentru Romania

 

E ultima mea post-are pe acest topic:

NU exista Dacia facuta pentru Romani si alta ptr Occident. Dacia e doar un model low cost unde scapari de calitate pot exista, fiindca pentru a obtine acel cost redus se fac anumite compromisuri (design, tehnologie, dotari, echipari,...). La orice marca se fac compromisuri si se pot livra si masini nasoale.

Chiar si la marcile mid-class sau premium POT exista scapari de calitate, vedeti pozele atasate.

 

 

Si mai ales NU EXISTA MASINA PERFECTA :-) oricand, oricine poate baga de vina ceva unei masini...si cu siguranta cineva o va face... in cazul Dusterului, o face colegul @capone care are libertatea pe acest sa-si spuna parerea, dar nu are puterea sa admita ca pe subiectul asta are o parere gresita...daca n-ar fi el, ar fi altul

post-154-0-41444800-1482327037_thumb.png

post-154-0-23882700-1482327348_thumb.png

Editat de kidu79
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mai cred ca aparitia unui alt duster ar da posibilitatea unira de a spune liber parerea intrucat acest cenzureaza opiniile pt a nu supara condurea firmei Dacia...

Pana la urma concurenta intre forumuri este un lucru benefic

 

Vezi ca exista deja forumul daciaclub.ro, unde vei gasi o gramada de frustrati. Te vei integra perfect acolo. :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kidu, imi place ca stii ce vorbesti. Chiar nu vad cum ai fi putut sa scrii mai pe scurt, intr-adevar detaliile conteaza.

 

Sa zicem ca o piesa are o toleranta de + sau - 0.5.

Aia e maxima.

Daca are 0.6 peste cota ideala... deh, e rebut, furnizorul trebuie sa fie nebun sa livreze asa ceva. Nu o va face.

 

Si va livra catre fabrica auto loturile cu pricina. In codul de lot se va sti si la ce toleranta MASURATA sunt piesele.

 

Daca lotul e cu toleranta maxima cam 0.4, atunci e OK, e primit, dar NU se va trimite catre linia de asamblare ci va fi trimis catre depozitul cu piese de schimb de origine, pentru a fi livrat la service.

 

Cele cu 0.3, 0.2 sau 0.1 de ex, vor fi trimise catre linia de asamblare.

Daca pe linia de asamblare sunt disponibile 6 astfel de piese, cate 2 din fiecare categorie, atunci se citeste codul de bare (automat , ca doar exista si un inventory acolo) si se ia decizia care din cele 3 tipuri de piese sa aleaga.

Daca masina e destinata pietei din Africa, de exemplu, unde e cald si e OK si acceptabil o piesa cu toleranta mai mare, pentru ca oricum nu ingheata noaptea, atunci se alege piesa cu 0.3.

Daca masina e pentru Norvegia, se alege cea cu 0.1 - ca poate va fi o contractare mare la -30 grade celsius.

 

Si uite asa se poate programa exact pt fiecare reper - ce anume sa se ia de pe bancul cu componente, pentru montaj, in functie de anumite reguli.

Evident, daca toate piesele sunt cu 0.1... perfect, va fi norocos si cel din Africa.

 

Sunt niste riscuri pe care producatorii si le asuma, ca sa incerce ca un produs final sa aiba calitatea potrivita consumatorului, cu numar minim de stricaciuni, aici e implicat mult si calculul probabilistic.

Cand nenea din Africa se va duce iarna in concediu in Norvegia si i se va buli ceva la masina, asta e, bad luck, DACIA va plati reparatiile, uneori chiar si dupa ce iese din garantie - dar costul acesta e asumat, probabilitatea e f f f mica.... asa ca nu se face risk mitigation.

 

De acord cu kidu, problema nu e asa simpla cum pare.

Bravo baieti.

 

P.S. Insist sa continuam fara sa etichetam pe ceilalti in functie de parerile lor.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Of Doamne! Dacă întrebi o sută de români, ba nu le place Dacia, ba Ford, ba mai ştiu eu ce brand. Haideți să ne limităm la ce avem şi la ce ne putem permite. Poate că fiecare dintre noi visăm la premium, dar hai să iubim ce avem. Să nu uităm că există UE în care se fabrică piese şi componenete pt toate tipurile de maşini. Nu mai există DE 100% sau altceva. TOATE brandurile au plusuri şi minusuri. Sunt mărci care, din punctul meu de vedere, nu-şi justifică prețul uriaş. De ce?! Doar că-i "nemțească"?! Am întâlnit maşină care depăşeşte suma de 34.000 € cu plastic pe bord şi uşi identic Dacia. Deci, plătim sigla de pe botul maşinii, corect?!

Îmi cer scuze dacă am deranjat pe cineva, dar aşa văd eu că-i mai normal!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...