Sari la conținut

BlaueCorsa

Suceava... Off The Beaten Track

Postări Recomandate

Sandel.. abia acum am vazut cele mai recente postari ale tale.

On 14/07/2017 at 5:15 PM, Sandel said:

@Stef13

Drumul forestier Pângărăcior-Cuiejdel este practicabil?

Ce stii despre drumul Bicazul Ardelean - Telec - Ceahlau?

Ai fost pe vreodata pe aceste drumuri?

Pot sa ma incumet sa-l strabat cu bibiul din dotare?

Despre drumul Pangaracior-Lacul Cuiejdel nu am absolut nicio informatie si nici nu siu pe cine sa intreb. Insa, de cand zona lacului Cuiejdel a devenit rezervatie naturala (fiindca este cel mai mare lac de baraj natural din Europa), au pus anunturi de restrictie si bariere pe toate drumurile forestiere ce se indrapta spre locul respectiv. La momentul de fata, cel mai frumos traseu este prin Garcina. Cum iesi din Piatra Neamt spre Garcina, faci stanga la Ocolul Silvic si apoi tii indicatoarele spre lacul Cuiejdel. La un moment dat vei da de o bariera, de la care mai mergi circa 40 de minute pe jos (urcus de nivel usor spre mediu). La lac ai doar o masa de picnic si in rest natura salbatica. Grataritul si alte activitati de cheflii sunt interzise, sunt paznici si jandarmi ce patruleaza pe-acolo, tinea-i-ar naravu'..

Pe drumul Bicazu Ardelean-Telec-Ceahlau (traseul pe la Stanile, cum ii zicem noi), n-am mai fost de vreo 4 ani, deci nu stiu ce noutati au mai aparut. Am ami intrebat pe cineva din zona si mi-a zis pe un ton un pic cam evaziv ca nu se mai poate ajunge cu masina pana sus, aproape de platou, ci doar pana la cabana Stanile. Motivele tin tot de protejarea rezervatiei naturale. Ma mai interesez si te mai anunt daca aflu ceva mai clar. Oricum, cu Sandero puteai merge pe acolo relativ usor. Eu am fost cu un Logan. Sus era un pic de grohotis, dar daca nu te apropiai prea mult de margine, treceai fara probleme. Am vazut insa un Nissan viteaz ce ramasese impotmolit in pietris, la marginea unei rape.

Eu sunt de acord cu unele restrictii pentru masini si in general pentru orice vehicule motorizate. Prea ne-au invadat peste tot, nu mai ai loc sa te feresti de zgomot, praf si gaze de esapament. La obiective turistice se poate ajunge si pe jos sau cu bicicleta.

Editat de Stef13
  • Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Stef13.

Voi incerca sa ajung la lacul Cuiejdel prin Garcina asa cum spui.

Daca voi ajunge numai pana la Stanile - voi fi multumit pe deplin.

Ariile protejate si rezervatiile naturale trebuie tratate cu respect.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

Autentifică-te pentru a urmări asta