Sari la conținut

BlaueCorsa

Suceava... Off The Beaten Track

Postări Recomandate

In postarea mea de ieri s-au strecurat cateva inexactitati.

"Din Brodina de Sus am facut dreapta care Izvoarele Sucevei, tot pe un drum forestier care era marcat vizibil, dar cu cateva portiuni dificile".

Ar fi trebuit sa scriu asa: Din Brodina am facut stanga pe Brodina Axial catre Brodina de Sus si apoi catre Izvoarele Sucevei.

Voi pune traseul aproximativ intr-o poza. Nu sunt trecute toate localitatile, Moldovita nu este trecuta, Argel deasemeni nu este trecuta.

Dar sa punem pozele. Ulterior voi raspunde la orice intrebari.

Ultima poza este din Moldovita. Se pot vedea sinele Mocanitei.

TRASEU.jpg

DSC04676.JPG

DSC04683.JPG

DSC04686.JPG

DSC04691.JPG

DSC04704.JPG

DSC04700.JPG

DSC04708.JPG

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din Moldovita am facut dreapta spre Argel.

De la Moldovita la Argel drumul este asfaltat. 

In poza 1 se poate vedea locul unde intoarce mocanita (la Argel) si unde pasagerii trenuletului au posibilitatea de a servi o gustare.

Poza 2 si 3 - drumul spre Brodina. 

In prima parte, drumul se bifurca in dreptul unui canton silvic. Am apucat pe drumul din dreapta.

Indicatoarele f mici (pentru biciclete) sunt de mare folos. Mie mi-au fost utile pentru ca drumul nu prea este circulat si imi confirmau faptul ca sunt pe drumul cel bun.

Poza 4: Dupa o portiune unde am urcat, am inceput coborarea cu portiuni mai dificile (zone cu noroaie). Semnul (crucea) indica cota maxima.

Poza 5. Pe acest drum am ajuns la Brodina. De aici am facut stanga pe Brodina Axial - poza 6.

Am ajuns in Brodina de Sus - poza 7 este destul de sugestiva.

Apoi am urmat drumul spre Izvoarele Sucevei - poza 8.  

DSC04709.JPG

DSC04710.JPG

DSC04712.JPG

DSC04714.JPG

DSC04716.JPG

DSC04721.JPG

DSC04733.JPG

DSC04734.JPG

• Îmi place 2

Partajează acest post

Link spre post

Continuam drumul spre Izvoarele Sucevei, dar nu inainte de a prezenta reminiscentele trecutului din Brodina de Sus. (poza 1 si poza 2)

Nostalgic...nu?

Spre Izvoarele Sucevei (poza 2; 3 si 4)

Poza 5.  Drumul  de pe care am ajuns la Izvoarele Sucevei. indicatorul este destul de sugestiv.

Punctul de Trecere a Frontierei spre Ucraina. S-a aprins becul cand m-am apropiat mai mult. - poza 7.

Poza 8. Pastravii din bazinele de la Pojorata.

DSC04735.JPG

DSC04736.JPG

DSC04740.JPG

DSC04741.JPG

DSC04743.JPG

DSC04745.JPG

DSC04749.JPG

DSC04766.JPG

• Îmi place 3

Partajează acest post

Link spre post

Pentru Adrian Pop si pentru altii care vor sa ajunga la Putna.

Nu apucati pe drumul Falticeni - Suceava.

Incercati urmatorul traseu: Inainte de ajunge la Gura Humorului este un sens giratoriu, faceti dreapta catre Suceava si urmati traseul: Cacica - Solca - Marginea - Vicovul de Jos - Bivolarie -  Putna.

Drumul este destul de bun - acceptabil, nu este foarte circulat.

As mai fi pus niste poze, dar am bagat de seama ca  din niste postari anterioare mi-au fost sterse pozele.

Probabil ca nu am citit cu mare atentie regulamentul acestui forum . Imi asum aceasta greseala, mai ales ca sunt un intrus in lumea complicata a Dusterelor.

Daca am deranjat pe mai marii acesui forum - imi cer cu umilinta iertare.

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Poate nu au apucat sa se uploadeze toate pozele calumea. Mai poti sa le pui pe alt suport (flickr stiam ca are foarte mult spatiu de stocare gratis pt fotografii, ar mai fi google drive cu mult locde gratis) si sa ne dai un link ;)

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post
On 11/07/2017 at 9:02 PM, Sandel said:

As mai fi pus niste poze, dar am bagat de seama ca  din niste postari anterioare mi-au fost sterse pozele.

Probabil ca nu am citit cu mare atentie regulamentul acestui forum . Imi asum aceasta greseala, mai ales ca sunt un intrus in lumea complicata a Dusterelor.

Daca am deranjat pe mai marii acesui forum - imi cer cu umilinta iertare.

Probabil ca sunt niste probleme tehnice. Si mie mi-au disparut niste poze la un moment dat, am trimis report la moderatori insa aproape imediat imaginile au reaparut. Faci o treaba buna aici cu traseele astea, nu cred ca ai deranjat.

• Îmi place 2

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

Autentifică-te pentru a urmări asta