Sari la conținut

Suceava... Off The Beaten Track


Postări Recomandate

Luna viitoare am niste treaba prin Suceava si e posibil sa stau mai mult in zona. Ma gandeam ori sa fac un tur prin Obcini (Campulung - Benia - Lucina - Moldova Sulita - Brodina - Argel - Moldovita - Campulung), ori Campulung - Transrarau - Chiril - Vatra Dornei - Iacobeni - Campulung.

 

Daca are cineva niste sugestii mai bune pentru zona respectiva, va rog sa va exprimati :).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 64
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

@Sandel: am fost acum 2 ani de 1 Decembrie mai multi.   De la schitul Boulesti nu ajungi, vei gasi bariere in padure (noi am incercat dinspre Cuejdu, nu ne-a placut cum arata drumul care o facea spr

Poza 1. Lacul Cuejdel. Poza 2- Cabana Bursucărie  se găseşte pe drumul axial Gârcina - Mitocul Bălan. Constat că fotografiile se încarcă foarte greu. Pozele de 6-7 mb nici măcar nu se în

Am fost azi pe traseu si e chiar ok. Se poate face linistit si cu un 4x2, chiar daca mare parte din el e acoperit cu zapada acum. Eu am mers in AUTO ca eram singur si n-am vrut sa risc nimic.   Avet

Posted Images

Pana la urma am făcut alt traseu: Câmpulung Moldovenesc - urcat pe drumul vechi spre Rarău - Chiril - Cabana Giumalău - Gura Haitii - exploatarea Negoiu Romanesc si retur.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe drumul vechi spre Rarau parca erau niste gropi mari, aproape de varf, unde se uneste cu drumul nou. Zici ca e OK?

Iarna mi-a fost teama sa urc ultima parte pentru ca nu se vedeau gropile, fiind acoperite cu zapada, si riscai sa ramai suspendat...

 

De la gura Haitii spre exploatare - a fost frumos? Ni-l recomanzi ? Tin minte ca e cam pustiu prin Calimani...

 

Alte trasee frumoase prin zona mai stiti? Nu stiu daca pe Moara Dracului se urca cu masina, am mers in urma cu multi ani, doar la pas.

Editat de i96nds
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe drumul vechi este cel putin un loc cu o diferenta de nivel mare si chiar mi-a fost teama sa nu pun masina pe burta, dar am trecut fara probleme (insa a mea e inaltata). Traseul spre Giumalau are si el o denivelare mare, dar e mult mai abordabil.

 

De la Gura Haitii la exploatare drumul poate fi facut cu absolut orice masina si peisajul merita din plin. Este la un moment dat o bariera pentru ca exploatarea e santier in lucru (ecologizare), dar paznicul lasa turistii sa treaca fara probleme.

 

Pana la cheile Moara Dracului se merge cu masina, insa drumul forestier poate fi inchis (noi asa am prins). Asta n-ar fi o problema, pentru ca n-ai de facut mai mult de 1-2 km pe jos de la bariera.

 

post-924-0-31570000-1466599550_thumb.jpg

 

post-924-0-85838300-1466599554_thumb.jpg

Editat de BlaueCorsa
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

Of ce ma oftici.... Fata mea cea mica a facut o mini-sinuzita cred - asa ca nu ne-am mai aventurat pe munti anul acesta....

Am fost doar ca pantofarii, pe drumul Pojorata-Rarau, am urcat apoi pe jos pe la Piatra Soimului si pe la Pietrele Doamnei... dar... cum ziceam, ca pantofarii, nimic deosebit.

Poate la urmatoarea iesire ajungem si la Moara Dracului. Dar weekendul cu 17 iulie a fost cam rece si ploios.

 

Am reusit totusi sa ajungem pana la lacul Iezer, aflat langa Sadova. E indicator din sat, tineti spre versantul din stanga. E chiar frumos acolo, l-au modernizat. Drumul de macadam e bun pt orice masina.

De la lac se urca pe jos pe poteca pe munte, e frumos. Recomand.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...