Sari la conținut

Montare Media Nav Pe Duster Ph1 In Timisoara?


Postări Recomandate

Da trebuie rama noua. Da cu mester bun poti monta scula. Recomand sa nu cumperi scula no name, e mai slaba calitativ. Atentie la microfon. La mine au montat un microfon suplimentar ( pentru telefon ) . Pe urma am aflat ca se putea utiliza, cu un pic de interes si modificari, microfonul existent.  

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 35
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

1. Trebuie să găsești/ai Medianav-ul, care are 4 generații până acum,  gen1 venea cu microfon intern, gen 2,3,4 au nevoie de microfon extern. Generația 4 știe de AndroidAuto și Carplay. 2. Trebui

Este de preferat un device cu caracteristici tehnice mai apropiate de nivelul tehnologic existent "pe piata" in momentul de fata, respectiv rezolutie HD, RAM 1 GB, procesor Quad core, display capaciti

Posted Images

Acum 5 ore, vibs95 a spus:

Salut, 

Ma alatur si eu discutiei aici pentru ca tocmai ma gandeam ce frumos ar fi un medianav pe Duster PH1 ce il am eu. 

A mai gasit cineva in TImisoara mester sa faca toata treaba asta de montaj?
E un anunt pe olx cu rama adaptoare pentru Medianav la 400 de lei si in josul anuntului se stipuleaza ca s-ar monta si in Timisoara. Are cineva ceva idee?

Graba nu-i ca momentan am un player Alpine (bluetooth si handsfree) cu adaptorul pentru comenzi la volan de la @fratello. Totul merge ceas, dar ma gandeam la un Navi cu CarPlay, MediaNav din cate stiu eu are si CarPlay, sau ma insel?

Anunt de rama adaptoare MEDIANAV cu montaj: 
Aseara am gasit anuntul, acum nu-l mai gasesc nicicum, revin daca-l gasesc.

Anunt de rama fara montaj: 
https://www.olx.ro/oferta/rama-medianav-pentru-duster-logan-ph2-IDaZIZp.html#e22a210010

Anunt de rama adaptoare 2DIN: 
https://www.olx.ro/oferta/rama-adaptoare-dacia-duster-logan-sandero-2din-ID6gLIG.html#3dc2706b30

1. Trebuie să găsești/ai Medianav-ul, care are 4 generații până acum,  gen1 venea cu microfon intern, gen 2,3,4 au nevoie de microfon extern. Generația 4 știe de AndroidAuto și Carplay.

2. Trebuie adaptoarele de cablaj, antenă radio(fakra) și antena GPS

3. Trebuie rama adaptoare pentru Medianav, care e foarte proastă indiferent de versiunea găsită.

4. Trebuie bricolat bordul și indesat cumva Medianavul (nu se pot folosi prinderile lui originale)

 

Total:

aprox 1300 totul cu Medianav gen 1,2,3

aprox 2000 totul cu Medianav gen 4

 

 

 

  • Like 1
  • Mulțumesc! 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Super! 

Multam fain de sfaturi, o sa incerc sa vad ce gasesc/cum fac, daca reusesc revin cu informatii! 

Am gasit si anuntul cu rama pentru MediaNav unde se ofera si montajul contra cost in mai multe orase: 

https://www.olx.ro/oferta/rama-adaptoare-dedicata-dacia-logan-duster-sandero-cu-media-nav-lg-oem-IDcx5tH.html#cce431acb4

Editat de t0rquemada
Nu mai cita ultimul post (pct.11 Regulament)
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 11 months later...

Desi nu ma incadrez la titlul initial decat 3/4, va rog sa ma ajutati cu cateva detalii. 
 

DD10D370-6855-477F-8EF3-846F7413CD77.thumb.jpeg.ae8a95ecc3f58cdb1c46f23b7b200acb.jpeg

Am intrat in posesia unui Media Nav, data fabricatiei 01.2016, si imi doresc sa il montez pe PH1 din dotare, nastere 2011. 
 

Plec din start cu necesitatea unui adaptor pentru montajul principal. 
Anume conectorul de la mufa originala, la acesta. (Am gasit la cei de la TME, mai exact modelul ZRS-208 (https://www.tme.eu/html/RO/zrs-208/ramka_13791_RO_pelny.html)). 
 

Tipul de la care am luat MediaNav a fost foarte dragut si mi-a trimis si un microfon si o antena GPS (dar nu cele dedicate). Pentru fiecare am nevoie de adaptor si aici ma pierd. 
 

Citind manualul navigatiei cred ca ma pot lega cu microfonul direct pe firul mufei de 24pin. Practic tai si pun acolo. Daca ma insel, corectati-ma, va rog. 

3A82754D-BAD1-40E9-8554-E00DBCD0DAFE.thumb.jpeg.f381ebb13dbe752851e7d583b854cf3c.jpeg


Ma blochez la atasarea antenei GPS, nu am gasit unde sa pune, dar in mintea mea ar fi intr-una din cele 2 mufe tata din partea stanga.

DBEEC25D-068A-447C-B9B8-699369E178FB.thumb.jpeg.acb40d0406f35d0f7817036eea2d0ea9.jpeg

 

Doar ca mufa antenei primite este tot tata, practic voi avea nevoie de un adaptor care sa imi faca tata-mama pentru ca nu pot conecta tata-tata, decat in epoca moderna cu familia monosex.

F5E5F543-B6DF-44F1-A66C-4EEAC426FCAE.thumb.jpeg.d4e14a8f8486b88f2009b1a40a3d88ea.jpeg

 

A treia problema o reprezinta conectarea cablurilor RCA care vin de la amplificatorul din portbagaj, cred ca tot pe poza 2 ajungem sa lucram.

 

4, dar nu cel din urma, masca am comandat-o de pe Aliexpress, vom vedea cand o sa apara, probabil in iarna. 😢

 

Multumesc!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...