Sari la conținut

Postări Recomandate

Exact ceea ce zice PLANETARA. Eu am PH2.

Problema/nedumerirea a fost ca era filtrul cu tot cu carcasa metalica nou-nout, nu s-a umblat la el niciodata. A avut ceva defect de fabricatie. Nedumerirea a fost si mai mare ca nu se umezea pe nicaieri :) de aici a plecat banuiala ca ar putea fi si furtunul de la filtru la pompa de inalta presiune, furtun care nu-i prea ieftin. Dar am avut noroc, am mers pe calea cea mai ieftina si am scapat "usor".

Acum am carcasa metalica la a doua utilizare cu cartus filtrant nou (original) luat de baietii de la service prin sistemul lor. Au distribuitori care le aduc piesele in 30-40 minute daca sunt pe stoc la depozitul lor din oras (Unix, Autonet,... de astia, ca e plin orasul de depozitele lor).

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi mi-a luat foc filtrul de motorină din mers.Fum alb gros,oprit mașină,sărit din ea ca ars,dat telefon la Dacia Asistența care au trimis imediat platforma.Verdictul,rezistența care încălzește motorina a străpuns carcasa filtrului.Dar întrebarea e de ce?Nu trebuie să existe ceva care să o întrerupă când motorina ajunge la o anumită temperatură?

post-3226-0-87680500-1486496052_thumb.jpeg

Editat de Nunu

Partajează acest post

Link spre post

În mod normal eu știu ca doar bujiile se încălzesc. Standard, nu cunosc sa fie rezistenta de încălzire motorina montata pe carcasa filtrului. Dacă era, cineva a făcut o inginerie neprotejata, dar nu e design Dacia.

Tapatalk

Partajează acest post

Link spre post

În mod normal eu știu ca doar bujiile se încălzesc. Standard, nu cunosc sa fie rezistenta de încălzire motorina montata pe carcasa filtrului. Dacă era, cineva a făcut o inginerie neprotejata, dar nu e design Dacia.

Tapatalk

Partajează acest post

Link spre post

Scuze!

Cum Doamne să facă cineva ceva,e filtrul de origine montat la Dacia service la revizia de 40 mii de km.

Partajează acest post

Link spre post

Atunci... verdictul este greșit formulat. Am serioase îndoieli de prezenta unei rezistente pe filtrul de motorina de origine. Singura chestie electrica, e senzorul de apa în motorina și ăla nu se încălzește.

Tapatalk

Partajează acest post

Link spre post
Autentifică-te pentru a urmări asta