Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare,

 

Am o nedumerire legata de rodajul la duster.

Cei de la reprezentanta mi-au recomandat sa o menajez primii 3000 de km, sa nu o turez prea repede, sa nu depasesc 3500 rotatii.

Pe de alta parte am un amic care spune ca in rodaj ar trebui sa rupi masina. El si-a luat din Germania niste capuri de tir Scania si mecanicii de acolo au inceput sa le chinuie. Cica asa se face rodajul, ei si la astea mici fac la fel.

Deci ce stiti despre asta?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 36
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Poti sa faci si cum zice amicul tau, daca iti da el garantie pe masina   Cat timp motorul e încă "virgin" si toate articulatiile "stranse" exista niste forte de frecare in interiorul motorului, car

Este bine sa-l iei in continuare pe prietenul tau... Da' sa strangi repede banii de inmormantare... Am si eu o-ntrebare: Dobitocii aia care produc masina asta or avea cumva ceva in capul lor cand scr

La duster nu prea ai cum sa nu amesteci la cat de scurte sunt...

Posted Images

Salut,

 

Eu zic sa respecti treaba cu rodajul asa cum ti-au spus cei de la reprezentanta. No offense, dar prietenul tau ori n-are habar de motoare, ori vorbeste la misto...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa faci si cum zice amicul tau, daca iti da el garantie pe masina :)

 

Cat timp motorul e încă "virgin" si toate articulatiile "stranse" exista niste forte de frecare in interiorul motorului, care trebuie sa se reduca. Se creează niste tolerante de la uzura care aduc motorul in parametrii de functionare. In perioada asta e riscant sa fortezi motorul.

 

La tiruri e altfel, motoarele sunt gandite sa tina mult mai mult si cine baga galeata de coco intr-un cap tractor are nevoie sa-si termine rodajul repede, ca trebe sa isi scoată banii pe el. Sa care.

 

Plus ca o componenta deloc de neglijat a "rodajului" e acomodarea TA cu masina :)

 

O sa ai vreme sa ii rupi fâșu' insa tre sa o faci in asa fel încât sa te si tina. Citeste întâi manualul, apoi cauta recomandari de condus de la posesori. In timp vei avea un stil propriu si se va obisnui si masina cu el :) Succes!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu îți zic ca faci rodajul cum vrei tu, dar ia în calcul ca în memoria mașinii se rețin informații precum viteza maxima si turatie maxima la x km rulați. Informații ce pot spune celor din service cum ai făcut tu rodajul mașinii.

 

Trimis de pe al meu Huawei P8 Lite folosind Tapatalk.

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

UCH e in habitaclu, cel care tine minte e ECU injectie.

Recomandarea mea, rodajul cum scrie in manualul de utilizare. O sa treaca repede si e mai ieftin si mai sigur.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer la calea blanda ma gandeam si eu insa l-am luat in seama pe amicul meu pt ca mi-am amintit ca acum doi ani cand am fost la Sinaia pe drumul dintre Sinaia si Targoviste am intalnit grupuri de masini diverse modele dacia cu nr rosii "probe ***" pe care le calareau aia pe serpentine exact la ruptul fașului, in sus si in jos, dus intors pe serpentine exact in orele normale de program de lucru. Mai am mai putin de 1000 km de rodaj asa ca nu ma grabesc :) . Prea tare

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak locked this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...