Sari la conținut

Lanturi antiderapante pentru Duster


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 61
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Am luat 2 perechi de lanturi: - Clack and Go SUV - Thule CS-10. Astazi am testat Thule (le-am pus pe fata), si la o prima impresie sunt f ok. Sunt intr-o zona de munte (ma rog de deal) in apropiere

Dacă folosești dimensiuni standard la cauciucuri, merg cele de 12mm. Eu așa am 1 rand de lanțuri, dar nu Thule.   Tapatalk    

Le recomand pe astea - merg atat pe jante de 16 cat si pe jante de 17, mai ales dimensiunile omologate pentru orice versiune de Duster - Veriga Stop&Go SG-120  

Posted Images

nu am deschis nici un topic,

l-am găsit pe asta, care este din 2011, chiar am căutat să nu mai deschid nici un topic, ca să nu aprind spiritele,

am senzația, de multe ori, că nu se dorește aflarea unui răspuns ci doar respectarea unui regulament.

eu credeam ca primesc un răspuns nu o observație, dar mă rog.............

iertare.......

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... ca să nu aprind spiritele,

am senzația, de multe ori, că nu se dorește aflarea unui răspuns ci doar respectarea unui regulament.

eu credeam ca primesc un răspuns nu o observație, dar mă rog.............

iertare.......

Dar de studiat ai studiat pe ?

Nu te trage nimeni de urechi!

Respectarea unui regulament este foarte importanta... Ia pune-te in situatia celui care va veni pe acest peste 3 ani si va vrea sa studieze problema lanturilor. Si va gasi 10 topicuri pe acelasi subiect. Normal este sa fie doar unul si in el sa se discute totul despre acest subiect!

 

LE. Gata, s-a rezolvat

Editat de danielcojocar
Topicurile au fost unite
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca tot a venit iarna e timpul sa folosim lanțurile antiderapante, mai ales ca zapada din spatele blocurilor este de juma` de metru.......

as dori să știu dacă a utilizat cineva lanțurile ce mod de tracțiune a folosit ?

la cartea tehnica spune ca este bine sa folosim lanțurile pe toate cele patru roti, iar dacă nu, atunci pe cele din față.

dar dacă folosim lanțurile numai pe roțile din față, care este tracțiunea utilă de folosit ?

numai pe rotile din față sau pe toate cele patru, adică 2WD, AUTO sau LOCK ?

ce experiențe ați avut cu lanțurile antiderapante ?

Eu, am folosit lanturile doar pe puntea fata si am mers si in Auto si si in LOCK. Urcam la Lacul Vulturilor.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 11 months later...

Daniel, ai apucat sa folosesti lanturile Weissenfels ? Cat de bune sunt? Sistemul automat de intintere nu mi se pare prea durabil la astea de care spuneai tu <www.weissenfels.com/en/snow-chains/suv>. In schimb varianta asta pare rezistenta <www.weissenfels.com/en/snow-chains/rex-tr>. Preturle sunt cam mari:

<www.lanturidezapada.ro/lanturi+de+zapada+camionete,+suv+si+4x4_clack+and+go+suv_model+6+suv/107/4>

<http://www.lanturidezapada.ro/lanturi+de+zapada+camionete,+suv+si+4x4_rex+tr_model+6+tr/122/4>

si ma intreb daca merita.

 

Cine a folosit lanturi RUD <www.rud.com/en-au/products/snow-chains/100gl_llkw.html>?

 

Care model ar fi mai bun? Ce sistem de intindere e mai durabil? Ceva recomandari?

Caut ceva care sa reziste si daca lovesc bolovani cu ele.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 10 months later...

Am luat 2 perechi de lanturi:

- Clack and Go SUV

- Thule CS-10.

Astazi am testat Thule (le-am pus pe fata), si la o prima impresie sunt f ok. Sunt intr-o zona de munte (ma rog de deal) in apropiere de Intorsura BZ, si aici e o zapada apoasa, czm de 15cm, sub ea fiind iarba. Desi am anvelope de iarna Nokian WR SUV 3, nu am putut sa urc nici cu 4WD Lock + ESP Off, asa ca a trebuit sa montez lanturile.

 

Modelul celalat nu l-am testat inca, doar am montat pe o roata pe asfalt sa vad cum se face si am mers cativa m inainte si inapoi.

 

PS. As fi luat de la Thule modelul XS-16, dat in configuratorul de pe thule.com nu sunt date pt Duster, si vanzatorul mi-a zis ca sunt prea groase (16mm) si e posibil sa atinga carenajul, asa ca le-am luat pe astea de 10mm.

Modelul Clack and Go au 13mm grosime, si apar pe site-ul lor daca cauti pt Duater.

Editat de SYL40
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 11 months later...

Salutare,pentru un 2x4 care dintre cele trei modele de lanturi antiderapante ar fi mai potrivit?Multumesc!

Konig Comfort Magic CG-9 9mm

Konig K Suv & Pro XG-12 12mm

Weissenfels RTS 13mm

post-4759-0-12497400-1477684557_thumb.jpg

post-4759-0-82214500-1477684568_thumb.jpg

post-4759-0-45691000-1477684581_thumb.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...