Sari la conținut

Tutorial - Protectie De Iarna Pt Radiator - Sub Numar


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 19
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Zile cu activitate crescuta

Top participanti la discutie

Postari populare

Am incercat sa fac o schita / sablon cat mai intuitiv pt colegii care ar vrea sa isi confectioneze singuri o protectie de radiator pt iarna. E bazata pe un contur al unei piese dedicate ce se poate a

Cu multumiri pentru informatiile postate de colegi, voi aduga si eu cateva mentiuni pentru punerea in practica a acestei protectii pe care am facut-o ieri si arata asa     Si sa incepem cu incepu

Am atasat in format vectorial, plus export in PDF si PNG o schita facuta pe genunchi dupa explicatiile lui @Killer82. Poate ii foloseste cuiva.   Protectie Duster.zipProtectie Duster.pdf

Posted Images

A mea e facuta prin incercare si eroare :) din PAL negru moale de 2 sau 3mm cumparat de la Hornbach. Eu am obturat complet si e a 2-a iarna cand merg cu ea fara probleme. Am observat ca se incalzeste mai repede decat fara dar n-am masurat temperaturi / minute.

 

Arata asa :

 

post-3261-0-38647800-1425373983_thumb.jpg

 

 

Poza e de anul trecut.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Poate ca la diesel inca va mai ajuta... nu stiu ce sa zic de benzinare, ca deja parca se incalzeste vremea... adica la temperaturi peste 0 (minima) nu stiu cat de mare e efectul...eu o sa o mai las insa cu atentie, voi monitoriza temperatura motorului cu ELM si Torque (ca la PH2 nu prea ai cum altfel... si nu vreau sa ajung pana se aprinde becul rosu :) )

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 9 months later...

Salutare...pentru a proteja partea de jos a radiatorului de pietricelele imprastiate pe drumurile patriei,ca material antiderapant de catre drumari,astazi mi-am facut si eu cu ajutorul informatilor de pe topic un sablon din carton.Totusi am o intrebare...cum e mai bine,sa fac acea fanta pe toata lungimea lui (la ph2 incurca ornamentul de plastic argintiu) sau sa renunt la ea?Multumesc! :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Revin cu detalii pentru ca mi-am confectionat o protectie de-asta pt Megane.

Am folosit un material de bricolaj, cumparat acum ceva timp din LereyMerlin (daca bine imi amintesc) - https://www.gutta.com/html/ro/produse/materiale-netede/guttagliss-hobbycolor/

Se lucreaza extrem de usor cu el - e un plastic cu densitate scazuta, elastic insa destul de maleabil (se rupe doar la indoiri foarte puternice), se taie usor chiar si cu foarfeca.

Practic am procedat astfel:

- masurat grila radiatorului in mai multe puncte

- desenat si decupat sablon de carton

- verificat sablonul pe masina, gaurit niste puncte de prindere pe sablonul de carton

- desenat contulul si marcat gaurile pe placa de plastic

- taiat, slefuit muchiile, gaurit pentru prinderi

- prins sus protectia, cu coliere lungi de plastic si taiat capetele acestora

Mai jos niste poze - sau pe GoogleDrive - https://drive.google.com/drive/folders/0B4NmXWvCx2p0S2RzLWxxME1MRUE?usp=sharing

 

post-4304-0-85823300-1481018884_thumb.jpg post-4304-0-94026300-1481018862_thumb.jpg post-4304-0-66353400-1481018859_thumb.jpg post-4304-0-67288100-1481018898_thumb.jpg post-4304-0-21016400-1481018857_thumb.jpg

Editat de Killer82
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...