Sari la conținut

Postări Recomandate

Nu cred ca se considera reclama pt ca si cei din Cehia un inchis portile de ceva vreme din ceea ce stiu eu http://www.ziarulargesul.ro/aro-si-a-mai-dat-duhul-o-data/

Eu cred ca ARO asa cum l-am cunoscut este istorie ... 4ever :(

Interesant insa ca AMC s-a orientat catre UAZ. O sa studiez intr-o buna zi ce motorizari folosesc, ca sa fie EURO6.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda...trist dar adevarat. Cred ca cei de la aro daca vindeau documentatia si marca, productia inca mai continua. Primul 4x4 100% romanesc a fost ingropat definitiv de guvernele post decembriste dar, si cu ajutorul nostru. Inca o dovada a lasitatii si ignorantei alesilor care si astazi isi bat joc de cei care i-au trimis in parlament sa le apere interesele. Iar, majoritatea ies in strada manipulati de nu stiu ce organizatii si interese meschine. Indobitocite, mai mult sau mai putin masele de manevra, reusesc sa rastoarne un guvern la comanda.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie tot nu mi-e prea clar, aro 24/244 era cu motor ... produs de Campulung, design propriu sau derivat din cel de dacia 1300? Aro10 era o dacie mai inalta si nu prea iubita pe la noi, ca 244 ducea greul, era calul de povara.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aro 10 ca si Oltcit RM aveau buba asta ca refoloseau prea multe piese de Dacia 1300.

Asta s-a intamplat cu Oltcit-ul dupa ce s-au certat cu Citroen si nu mai trimiteau aia piese in RO, iar RMurile erau praf la fiabilitate fata de restul versiunilor.

La fel si la un Aro 10, nu ma astept ca planetarele de 1300 sa fi rezistat prea bine.

244-le din cate stiu aveau motoare de alta conceptie, nu aveau treaba cu Dacia (ca Aro 10) insa nu prea am studiat detalii la Aro. Cu alea cred ca puteai sa tragi peste 3 tone linistit dupa tine...

 

Insa modelele ulterioare, dinainte de "colaps" mi s-au parut foarte OK (un vecin de bloc avea un Aro 10 Duster cu motor de 1.9 Diesel de Renault - era super OK la partea mecanica insa avea probleme cu rugina la caroserie, ici-colo - nimic nou la un 4x4 daca te uiti la Vitare si Samurai si alte alea). De confort nu discutam :)

 

Deci si mie mi-e clar ca doar din neglijenta crasa combinata cu rea-vointa s-a ajuns la faliment.

Editat de Killer82
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.aro4x4.cz/english/

Nu este reclama si sunt de apreciat acei oameni cu ceea ce fac. Atentie motoarele sunt straine apropiate de ce se folosea pe piata lor in trecut, parca Andoria le era spus la acele motoare, mai fiabile ca ale noastre.

 

Nu cred ca se considera reclama pt ca si cei din Cehia un inchis portile de ceva vreme din ceea ce stiu eu http://www.ziarularg...t-duhul-o-data/

Eu cred ca ARO asa cum l-am cunoscut este istorie ... 4ever :(

Interesant insa ca AMC s-a orientat catre UAZ. O sa studiez intr-o buna zi ce motorizari folosesc, ca sa fie EURO6.

UAZ are niste masini de teren vechi urate dar cu un studio de mers in teren accidentat greu de combatut serios.

Eu personal mi-am luat o Niva in 2012 noua din UE, model Euro 5 si sunt foarte multumit de ea pentru ceea ce a fost conceputa mai putin pe strada, dar si aici se comporta peste asteptari, motorul fiind usor subdemensionat.

20140218_102834.jpg152.jpg

 

Mie tot nu mi-e prea clar, aro 24/244 era cu motor ... produs de Campulung, design propriu sau derivat din cel de dacia 1300? Aro10 era o dacie mai inalta si nu prea iubita pe la noi, ca 244 ducea greul, era calul de povara.

Avea de baza trei motoare .

De baza a fost un 4 cilindri de benzina de 95hp care mergea excellent care era la baza jumatare de ford V8, motor copiat dupa americane si pus pe Buceag si Carpati. Din motorul de benzina au derivate un diesel si un altul, unul facut la Brasov cu doua chiulase si altul cu o chiulasa facut la Campul Lung Muscel, taranii - ciobanii vroiau Brasov si in special cele de munca erau cu Brasof si cele de domni, de fugaerau cu CLM.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aro 10 ca si Oltcit RM aveau buba asta ca refoloseau prea multe piese de Dacia 1300.

Asta s-a intamplat cu Oltcit-ul dupa ce s-au certat cu Citroen si nu mai trimiteau aia piese in RO, iar RMurile erau praf la fiabilitate fata de restul versiunilor.

La fel si la un Aro 10, nu ma astept ca planetarele de 1300 sa fi rezistat prea bine.

244-le din cate stiu aveau motoare de alta conceptie, nu aveau treaba cu Dacia (ca Aro 10) insa nu prea am studiat detalii la Aro. Cu alea cred ca puteai sa tragi peste 3 tone linistit dupa tine...

 

Insa modelele ulterioare, dinainte de "colaps" mi s-au parut foarte OK (un vecin de bloc avea un Aro 10 Duster cu motor de 1.9 Diesel de Renault - era super OK la partea mecanica insa avea probleme cu rugina la caroserie, ici-colo - nimic nou la un 4x4 daca te uiti la Vitare si Samurai si alte alea). De confort nu discutam :)

 

Deci si mie mi-e clar ca doar din neglijenta crasa combinata cu rea-vointa s-a ajuns la faliment.

 

Aproape toate masinile, produsele romanesti utilizau piese prost executate, dar erau si cu piese straine sau de export cu piese romanesti de buna calitate.

Nu s-a certat nimeni cu Renault sau cu Oltcit, din zona cabinetului Ceausescu a venit o directive sa se foloseasca doar piese care se fac in Romania sa ca au improvizat repede ce au putut si la pret mic.

 

ARO este o firma care ar trebuii sa reziste si sa fie revigorata.

In urma cu cca. 10 ani sau mai bine am facut parte dintr-un grup care a dorit sa cumpere fabrica si marca ca sa producem masini noi acolo , sa investim dar nu s-a putut, nu amfost sufficient de dotati material, de buni sau nu s-a vrut.

Daca eram acolo director va garantez ca muti dintre voi ar fi mers azi cu Aro sau macar ar fi fost o alternative de luat in calcul serios.

As fi vrut sa facem ceva masini noi desi ne-am jucat si pe prototipuri ... eu mai putin altii mai mult.

Aro a fost masina romaneasca cu cele mai multe motoare. ARO a derivate din IMS M461 parca care era copie dupa Gaz rusesc dar upgradat, motorul si cutia difereau f mult.

Pe Gaz erau 3 trepte de viteza iar IMS avea 4 si motorul initial de test a fost un V8 American de vreo 5l si 130hp, au taiat in doua motorul l-am ajustat putin si au scos motorul de IMS pe benzina dezvoltat ulterior pe ARO si dus la 95hp.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...