Sari la conținut

Postări Recomandate

Ok, vedem acolo, speram la ce e mai bine, ne pregatim pt. ce-i mai rau :)

 

Propun iesirea din Timi pe calea lugojului, strangerea la benzinaria Lukoil, pe drumul spre aeroport, urcam pe A1 la Remetea Mare si iesim la Lugoj ( castigam timp si consum ok) si de acolo spre Caransebes.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 64
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Cateva poze de la iesire:  

Si am facut-o si pe asta. Traseul superb, vremea de asemenea. De la Valiug a trebuit sa facem stanga imprejur, am dat de o bariera, dar ulterior am avut norocul sa ne intalnim cu un domn de la ocolul

Cateva poze de la iesirea spre Vf. Pades:  

Posted Images

daca tot vreti sa mergeti pana la Cascada Bigar... nu mai bine va faceti un traseu in zona respectiva care sa contina si morile de apa de la Rudaria (Eftimie Murgu)?...sunt in zona, sunt spectaculoase, merita vizitate... Bigar-ul... e frumos, dar strict cascada, in jur ... nu e... in fine...

va puteti intoarce pe la Cheile Nerei (Stancilova-Carbunari-Sasaca Montana), daca aveti timp si chef puteti intra pe la Driste pana aproape de Lacul Dracului ... mi se pare mai spectaculos decat Bigar-ul.

 

De la Sasca Montana, venit in Oravita si o luati pe Comoriste - Forotic-Doclin-Tirol-Berzovia-Vermes-Izgar-Duboz-Nitchidorf-CheveresulMare.... ATENTIE! pe ruta asta pot exista urme de asfalt ! :-)))))) ... in rest e drum pietruit .. va poarta prin niste sate mai izolate si sunt locuri destul de pitoresti ...vara e nasol pe acolo din cauza prafului

 

Legat de Lindenfeld si traversare spre BrebulNou... acuma, iarna...uitati... problema sta asa: exista 1 coborare lunga prin padure (adica vreo 20-30min tot cobori...vara .... iarna ajungeti mai repede jos in stil sanie), destul de abrupta si destul de brutala (mai sunt bolovani si radacini care trebuie ocolite si/sau suite).... chiar daca nu e zapada (desi dau un bax de bere ca in padure sunt inca zone cu zapada) va fi noroi, va aluneca. Drumul asta e facubil cu Dusterul vara, (atunci merge si cu roti de oras...), acum fara MT-uri esti cam mancat acolo, si chiar si cu MT e risc sa freci pe sub masina. Pe langa asta sunt zone unde sunt sleauri , e un drum vechi de carute care din loc in loc e erodat... vara e fain de facut, dar acuma nu m-as baga pe acolo...

 

De la Lindenfeld spre Tirnova e mai plat, dar sunt zone cu sleauri unde se poate lasa cu trolieri (copaci sunt, trolii sa fie...) Mai este un "prag" unde trebuie sa-l cobori incet (e zona cu niste lespezi de piatra), destul de aiurea pe umezeala, cu grija si in echipa (sa fii ghidat de afara si eventual sa iti mai puna ici colo cineva cate o piatra la roata) se poate face .... zona cu sleaurile, nu stiu, nu ma pronunt...

 

Din drumul care merge de la Tirnova la Secu, exista pe harti un drum care merge pana la Lindenfeld, drumul exista si in realitate, ar putea fi soft (e un forestier pietruit)... problema e ca nu mai e folosit, si nici intretinut... adica nu e curatat de copaci cazuti... nu l-am facut tot drumul ala....m-am intors dupa ce am mutat vreo 4 copaci... si era iarba mare si boscheti crescuti pe drum, acuma iana nu e asa mare problema vegetatia dar boschetii tot zgaraie vopseaua... pe track-urile de la biciclisti apare ca facubil, se da lumea pe acolo, dar pe bicicleta sau pe jos e alta poveste.

 

Bafta!

Editat de kidu79
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de o plimbare faina poate fi o tura spre Moneasa

 

la dus mergeti pe la Timisoara->Lipova->Soimos -> Tabara Casoaia-> Tarnova->.... -> Moneasa

La intoarce o luati Moneasa->Laz->Dieci->Buteni->Silindia->Taut->Nadas-> prin padure (forestier) -> Conop->Timsoara....

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lindenfeld - Poiana - Petrosnita nu stiu , n-am fost. Pe harta este, pe Google Earth se vede, cu exceptia unei portiuni unde e "scapa cine poate", adica nu se vede drum. Dupa mintea mea as zice ca e plauzibil, doar ca e posibil sa fie sleauri mari, ca pe acolo probabil se plimba aia cu tractoare sau carute sa mearga la padure. Nu stiu ce sa zic. Acuma de la Poiana nu e mult in sus, puteti urca si vedeti cum e, daca aveti timp. In cel mai rau caz va intoarceti. E bucata aia de 1km prin padure care e dubioasa (nu se vede drumul in Google Earth).

 

Valiug - Poneasca e un drum forestier pietruit... il faci lejer cu orice berlina 4x2, nici macar garda la sol nu e critica...cel putin vara... Acuma iarna singurul semn de intrebare il pot ridica niste nameti de zapada netopiti sau copaci cazut in drum....Dar e posibil sa fie bariera/bariere . Sunati la Vila Klaus (e ultima pensiune din Valiug, e pe drumul respectiv) si intrebati daca e bariera sau nu.

Eu (si @vsebas) am mers pe drumul ala da am intrat pe el mai jos (nu am venit prin Valiug, ci de sus de pe Semenic) si nu au fost probleme, in schimb am auzit de la altii ca dupa Vila Klaus e bariera...repet, nu stiu sigur, nu am verificat existenta barierelor.

 

Poneasca-Bigar e drum national... vigneta sa aveti :blush:

Editat de kidu79
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acu mi-am adus aminte, pe hartile Enduromania ar trebui sa fie trecuta starea traseului de la Poiana la Petrosnita. Ma uit deseara acasa sa vad cum e marcat. Eventual daca aveti chef da-ti un mail cu o intrebare la enduromania.net si intrebati-i despre portiunea aia, ziceti cu ce masini vreti sa mergeti. Ei se joaca in zona aia si cu masini de teren, si cu motoare de enduro, si cu ATV, stiu cam toate potecile pe aoclo ce si cum se pot face. Acuma cu rezerva ca pe harta lor coborarea de pe Semenic in forestierul Valiug-Poneasca aparea marcat ca negru (adica ptr motor si ATV, nu ptr masina) si totusi in vara l-a facut si vsebas cu Dusterul...deci na (e drept ca a facut ghem ceva suport motor si o indoit niste aripi...da na...asa-i in tenis). Ii pot da harta Enduromania la vsebas s-o aibe cu el daca mereti prin zona aia...ce-i cu verde cica e drum de masina (ma rog, masina 4x4 nu berline normale), ce e cu rosu parca e de ATV, ce e cu negru e de motor...va descurcati voi :fear:

Editat de kidu79
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de o plimbare faina poate fi o tura spre Moneasa

la dus mergeti pe la Timisoara->Lipova->Soimos -> Tabara Casoaia-> Tarnova->.... -> Moneasa

La intoarce o luati Moneasa->Laz->Dieci->Buteni->Silindia->Taut->Nadas-> prin padure (forestier) -> Conop->Timsoara....

 

uitati aici un traseu desenat.... ~300km dus intors... garantat se poate face si acuma (cred... :hairy:)...

trax.zip

post-154-0-44778800-1454055456_thumb.png

Editat de kidu79
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Eu am cerut.o la predarea masinii.E o hârtie A4.
    • Intervalele si ce se schimba/verifica la revizii exista in fisa de intretinere pe care o primesti la cumparare. Cred ca poti sa ceri o fisa de la dealer inainte.
    • Pentru ca in curand se va face un an de cand ma dau cu Portocala Turbata, mi s-a parut momentul potrivit sa postez o statistica pentru pasionati.  Si avem asa: RCA pe un an B8, "decat" 1022 lei, CASCO 548 euro (2740 lei), ambele la Omniasig. In anul care a trecut am ars dupa bonurile de benzina 1406,25 litri de zeama de dinozaur, la un cost modic de 9979,66 lei. Raportat la cei 16900 km parcursi rezulta un consum mediu anual de 8,32 la suta de kilometri parcursi. Mi se pare decent, raportat la puterea motorului si la aerodinamica tip caramida. Dupa cum am mai spus, in momentele respective, comportamentul masinii in afara asfaltului e mai mult decat onorabil si stiu sigur ca poate mult mai mult decat sunt eu capabil sa cer de la ea. Motorul mi se pare in continuare cireasa de pe tort, silentios, rafinat, iar felul in care trage in sarcina este incredibil. Scaunele, chestia care mi s-a parut cel mai aiurea dupa ce am luat masina si imi amintesc ca la primul drum lung ma durea groaznic genunchiul drept si spatarul scaunului parea ca in loc sa ma sustina ma impunge... Din fericire ne-am impacat exact la timp pentru tura pe care am facut-o 6 luni mai tarziu prin Europa, in care n-am avut probleme nici dupa 600 km condusi intr-o zi. Despre comportamentul transmisiei integrale a masinii in off-road pot doar sa spun ca mi sa parut mai mult decat capabila pentru ce am cerut eu de la ea. Adica indiferent de coclaurile, dealurile sau noroaiele in care am bagat-o, a fost in stare sa ma scoata fara prea mare deranj ... Nemultumiri dupa un an, sunt putine, iar cele care sunt se leaga de comportamentul timoneriei, ambreiajului, transmisiei, (nu m-am prins inca care din cele trei e de vina) in situatii de condus "sportiv" cu schimbari rapide si agresive de trepte. Am avut o perioada destul de lunga dupa cumparare, cand mi se parea ca nu mai stiu sa conduc si aproape fiecare schimb de treapta era insotit de o smucitura!  Dupa multa lectura on-line am inteles ca nu sunt chiar prostul clasei la condus si ca mai sunt si altii care experimenteaza aceeasi problema!  Pana la urma am inteles cum "vrea" Dusterica sa fie condus si am facut pace! Iar acum ma bucur de el in fiecare zi chiar si in aglomeratia nebuna a Bucurestiului.
    • Salut. Știe cineva să îmi spună unde găsesc intervalul de revizii în garanție și ce anume se face? Am descarcat manualul dar nu am găsit ce caut. Încerc să îmi dau seama dacă e mai convenabil cu rate și totul inclus 5 ani.
×
×
  • Creează nouă...