Sari la conținut

Tutorial De Schimbare Amortizoare, Arcuri Si/sau Flanse La Duster


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 35
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

ATENTIONARE:   Daca faceti operatiile de mai jos, o faceti pe propria raspundere! Eu nu pot fi facut raspunzator pentru orice efecte rezulta din urmarea instructiunilor de mai jos !   Nu sunt mec

Schimbare amortizoare spate:   https://www.facebook.com/eric.vanlerberghe/videos/10209140326726683/

Da, se schimba ca la Logan. Recent le-am schimbat si a fost usor de inlocuit. Partea mai dificila si consumatoare de timp a fost demontarea/montarea plasticelor ca sa umblu la piulita de sus

Posted Images

Eu am inlocuit pe 13.05.2026 flansele la amortizoarele fata cu piese de origine cumparate si montate la Dacoserv Militari Bucuresti dar la Logan 1.4, fabricat in 2007 cu 78000 Km.

Le-am inlocuit deoarece la inspectia tehnica mi-a spus ca nu ma trece daca nu le schimb. Mi-a sugerat sa inlocuiesc si amortizoarele dar mi-a spus ca trec itp-ul chiar daca nu schimb si amortizoarele, si nu le-am schimbat.

Cand a schimbat flansele mecanicul a spus ca amortizoarele sunt inca bune.

Flansele au costat 281.06 lei (ambele bucati). Iar manopera pentru ele a fost 193.60 lei.

Am platit in total 474.66 lei.

 

Eu am auzit ca Lemforder este o marca buna dar totusi as alege piese de origine.

Editat de abc
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Piesa aia de "origine" e facuta poate tot de Lemforder etc.Daca are eticheta de Renault asta face sa.te mai mulgă de niste bani la revizie! Mai ales ca apelezi la reprezentanta!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 ore, cosminel24 a spus:

Vreau sa înlocuiesc aceste piese se aude o bătaie când plec după loc mai agresiv. Am luat o mare groapa pe stânga arcul este bun, amortizorul nu este curs. Ma gândeam sa schimb flansa+rulment. Ați mai montat, acest producător? Mulțumesc! 

Screenshot_20260514_184452_com_android_chrome_ChromeTabbedActivity.jpg

Screenshot_20260514_184340_com_android_chrome_ChromeTabbedActivity.jpg

Am găsit și aceasta varianta. 

Screenshot_20260514_190144_com_android_chrome_CustomTabActivity.jpg

Monteaza de origine pentru ca nu sunt o avere si o sa tina mult mai mult decat cele aftermarket.

Sunt cazuri in care piesa aftermarket e facuta mai bine decat cea de origine. Aici nu e cazul.

Am schimbat eu recent la Duster fix asta si am vazut cum arata piesa de origine si cum e cea aftermarket. Diferenta era mai mult decat vizibila.

Acum 7 ore, Mak a spus:

Piesa aia de "origine" e facuta poate tot de Lemforder etc.Daca are eticheta de Renault asta face sa.te mai mulgă de niste bani la revizie! Mai ales ca apelezi la reprezentanta!

Acum cativa ani, ti-as fi dat dreptate.

Dupa ce mi-am luat teapa cu cateva piese pe care le-am luat direct de la producator, nu de origine, mi-am schimbat parerea.

Si vorbesc aici de piese Dacia.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...