Sari la conținut

Postări Recomandate

@abc legat de motorul de 1.6, tocmai ce am discutat cu un dealer, mi-a spus ca in continuare exista 1.6 SCe,a cum de ce e scos de pe site-ul oficial cei de la Dacia vad ca nu au raspuns inca la mail.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legat de dimensiuni: cat timp umblam pentru problema cu carligul (https://forumduster.ro/topic/94-carlig-duster/?do=findComment&comment=66117) am masurat cu ruleta portbagajul meu (PH2 4x4) si un PH3 4x4 din showroom. Am masurat doar dimensiunile "cutiei" dreptunghiulare (paralelipipedul), adica fara golurile/adanciturile din laterale. Daca la lungime/latime dimensiunile sunt asemanatoare (poate +/- 2cm, dar care se poate incadra la "toleranta" masuratorii :) ), inaltimea este CLAR mai mare (vreo 4-5 cm). Asta e un mare avantaj, adica pe in portbagajul meu abia daca incape vertical un rucsacel (a se citi ghiozdan). Ce lipseste insa la noul model sunt golurile/adanciturile din lateralele din spate, de care in mod normal cu greu te poti folosi. Deci, per ansamblu nu pot sa-mi dau seama de diferentele in valori absolute, dar imi pare mai practic porbagajul noului model.

Si inca ceva interesant legat de portbagaj: erau 2 masini in showroom, la una din ele nu se putea deschide portbagajul, desi usile erau deschise. Nu se poate nici din "cheie", caci noul portbagaj nu mai are yala. Cei de acolo ziceau ca "nu mai are baterie" (baterie la comanda centralizata sau bateria masinii???), nu mi-am dat seama ce vroiau de fapt sa zica, nici n-am mai insistat ca ma grabeam. Dar e ciudat sa nu mai poti deschide portbagajul cand "nu mai ai baterie".

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Portbagajul fara "yala" in mod normal la altii,se poate deschide din interiorul masinii...de exemplu la AR 156 este o parghie jos in stg. scaun sofer cu care se deschide usa rezervor si portbagaj.

Editat de 22DCI

Partajează acest post

Link spre post

Au aparut si rezultatele de la Euro NCAP: tot 3 stele :|:|:|

Degeaba tot zice Dacia ca punctajul (mediocru) se datoreaza lipsei de electronice care sunt scumpe. Intr-adevar, daca va uitati la coloana "Safety Assist" a obtinut doar 37%, dar pe coloana "Adult Occupant", cea care e legata direct de protectia pasagerilor de catre caroserie/airbaguri tot in jur de 70% a ramas...

Si asa tot e mai bine decat 0 (zero) la Fiat Punto :shock:

Editat de xristi

Partajează acest post

Link spre post

Testul asta e fix pix si mare minune sa nu fie facut si la interes...sunt pe tabelul acela masini cu istorie si performante serioase in spate,masini de 40 de mii de coco si au tot 3 stele!Chestia e alta in viata reala,pe mine ma intereseaza sa fie rezistenta partea frontala ,restul de rahaturi UE de genul siguranta pietonului sunt neinteresante...pietonul sa treaca strada pe unde trebuie si sa beleasca ochii bine cand o face!Eu stau si ma intreb cam cat de rezistente la un impact cu un pieton au ajuns sa fie cele cu punctaj maxim la capitolul asta,ca de unul mai serios nici nu vreau sa ma gandesc.

PS:.Nu stiu daca v-am povestit de o italianca ce a intrat,parca asta vara, cu un PH2 cu suta direct intr-un zid...masina varza,dar capra a scapat intreaga!

Editat de 22DCI

Partajează acest post

Link spre post
Autentifică-te pentru a urmări asta