Sari la conținut

Portbagaj Plafon Al Duster Ph1/ph2 Custom Cu Accesorii


Postări Recomandate

Salutare colegi,

 

Pentru ca am tot cautat si nu am gasit sa cumpar un portbagaj de plafon care sa raspunda tuturor nevoilor mele, am hotarat ca cel mai sanatos e sa ma apuc de sa-l fac singur.

 

Materialul va fi aluminiu, respectiv U-uri din Al Tv 20x20mm sectiunea.

 

In fata va fi suportul pentru proiectoare - le voi muta de pe bara transversala mai in fata si mai jos, si vor fi protejate de cadrul din fata.

In partea din spate, la recomandarea colegului Mircea, va fi suportul de prindere pentru roata de rezerva (optional, detasabil) - am inteles ca pentru benzinarii pe GPL ar fi o optiune interesanta.

 

Atasez si niste poze cu prima faza a proiectului, si astept parerile si sugestiile voastre!

 

Voi putea sa incep sa-l construiesc de abia peste 2 saptamani, nu stiu daca ajung cu el la IND.. dar fac tot posibilul.

Sper sa reusesc sa-l scot intr-un pret omenesc (200-300 ron maxim)

post-3001-0-95727400-1439322407_thumb.jpg

post-3001-0-12951000-1439322410_thumb.jpg

post-3001-0-76004400-1439322411_thumb.jpg

post-3001-0-94556000-1439322413_thumb.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa mentionez, ca prinderea se face pe barele transversale montate pe masina.

Schemele finale (2D si 3D + dimensiuni) le voi posta aici pentru doritori, iar in functie de cost/eforturi, cine va vrea unul la fel.. discutam :)

Pana atunci, tutoriale modelare, flex si sudura...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vrei sa-l construiest din teava de fier?

Scrie mai sus, in primul post: aluminiu

Din fier ar fi mult prea greu, plus ca apoi trebuie grunduit, vopsit, etc..

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand am vazut ca ai scris sudura, ma gandisem initial la fier. Am citit in graba. Vazusem odata mufe de aluminiu, cred ca pentru cort. Mufe pentru corturi mari, mufe pentu partea superioara, pe 3 directii. Prinderea se face teava in mufa iar pentru siguranta, era un stift care trecea prin amadoua. Evident ele erau gaurite. Asta e ca idee, daca te ajuta la ceva

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vazusem odata mufe de aluminiu, cred ca pentru cort.

Multumesc de idee.

Stiu despre ce mufe vorbesti, insa mi se par un pic slabe pentru greutatea pe care ar trebui s-o sustina, si pentru rezistenta cadrului la vant si la lovituri (crengi, etc)

Voi merge tot pe sudura, pentru siguranta, si pentru elemente modulare (accesorii) - eventual suporti proiectoare spate sau ceva, o sa iau in calcul mufele!

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@huskyuk, si eu sunt mare fan al solutiilor personalizate, si iti doresc succes in a-ti realiza proiectul. Dar nu uita ca oricat de sigura, masiva si de securizata ar fi barele, ele intra in categoria "improvizatii neomologate" (din punctul de vedere al organului sau al agentului de asigurari). In cazul unor evenimente nefericite (batem in lemn) care au legatura directa/indirecta cu barele tale poti avea neplaceri. Valabil si pentru alte piese/accesorii neomologate montate pe masina.

Nu te descurajez, doar iti atrag atentia sa fii constient de acest aspect si eventual informeaza-te din surse sigure. Si eu am "improvizatii" pe masina (unele mai sigure decat multe solutii din fabrica) dar ele nu sunt la vedere si imi asum riscurile aferente.

Editat de timekruzer
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...