Sari la conținut

Leu Cu Leu Pentru Dusterul Meu: Leasing Sau Credit?


Postări Recomandate

Salutare,

 

 

Vara asta m-am hotărât: merit un Duster :) După ce am văzut ore de filmulețe pe youtube, am citit forumduster.ro ca vizitator, am aflat povești triste cu rate neplătite și contracte semnate ca primarul, după ce am configurat și reconfigurat pe dacia.ro m-am decis: 1.2 TCe 4x4 cu mici opționale (volan în piele, scaune încălzite, senzori parcare spate), totul la 17300€. În toamnă. Sunt deci în perioada în care strâng avansul și trebuie să mă decid: leasing prin Dacia (septembrie) sau credit prin bancă (noiembrie)? Nu am mai făcut credit până acum, așa că acest topic intră în categoria research.

 

 

Credit (noiembrie, pentru că avansul e 20%):

Pro:

  • Creditorul e bancă, sub reglementări mai stricte
  • Dobânda e foarte bună (comparativ)
  • Mizez pe o cădere a leului față de euro în următorii ani (deci rate din ce în ce mai bune pentru mine)
  • Subiectiv: devin proprietarul mașinii

Contra:

  • Pierd șansa de tichete rabla până atunci?

 

 

Leasing (septembrie, pentru că avansul e 15%):

Pro:

  • Se poate cu rabla? Dacă se poate cu rabla, atunci costul total al creditului e chiar mai mic decât la bancă.
  • Am venituri calculate în euro, deci sunt imun la cursul de schimb

Contra:

  • Creditorul e IFN
  • Subiectiv: nu sunt proprietarul mașinii

 

 

Inițial ținta era noiembrie, credit prin bancă. Apoi m-am gândit la rabla și de aici dilema: dacă pot beneficia de tichet ce să fac? Să aleg un leasing prin Dacia în septembrie, cu tichet și cu un cost total mai mic, dar printr-un IFN în ideea că sunt sigur că tichetele și programul rabla nu se termină? Sau să aștept bătrânește până în noiembrie (sperând că nu se vor termina nici tichetele, nici programul rabla - despre a cărui durată nu am reușit să aflu nimic).

 

Dacă are cineva idei, sfaturi, despre cum să împac varza (viteza cu care strâng avansul), capra (generozitatea guvernului prin programul rabla) și cu lupul (tipul de instituție creditoare), vă rog, scrieți.

 

Mulțumesc frumos.

 

 

PS -- Am făcut și niște simulări comparative cu costurile, dar nu mai pun tabelul, să nu o lungesc fără rost. Dacă solicită însă cineva, îl pot pune.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 22
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Zile cu activitate crescuta

Top participanti la discutie

Postari populare

La leasing, RCA si CASCO sunt mai scumpe ca masina e proprietatea firmei si e persoana juridica - intereseaza-te de costul lor sa nu ai surprize.

Din cate stiu daca iei o masina in lesing nu poti accesa programul rabla deoarece acest program se adreseaza în principiu persoanelor fizice (in anummite conditii si celor juridice dar firma de leasin

Posted Images

Calculul pe care l-am făcut arată așa (cu datele date de la simulatorul de pe dacia.ro și cel de pe site-ul băncii) - include asigurarea unde era menționată (adică la Dacia). Și nu vreau s-o iau pe firmă, o să fie pe PF.

post-4068-0-84725400-1437410679_thumb.png

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am găsit, în sfârșit. Conform http://www.zf.ro/eveniment/programul-rabla-2015-a-sarit-de-10-000-de-masini-noi-vandute-14537342 rabla a atins 50% din tichete la 3 iulie. Și deadline-ul pare că e 30 sept.

 

Înseamnă că voi încerca un leasing în septembrie. Dacă datele din contract nu vor diferi (mult) față de simulator.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...