Sari la conținut

dust3radmin

Dacia Duster cel mai mic consum

Postări Recomandate

4,6 l la suta ,Iasi - Gura Humorului si retur, consum pe bord.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Am mai incercat un consum la jucaria mea, astfel:

Cand s-a aprins becul  (de la motorina!) am alimentat 17 litri.

Am parcurs 380 km mixt si s-a aprins din nou.

Folosind regula de trei simpla rezulta acest calcul laborios: 1700:380=4,47 litri.

Bai baieti unde gresesc??

Gauri n-am facut in podea sa mai dau si din picioare!

Motor 1,5 dci 4x4, mers in 4x2 ,AC non stop, condus civilizat, 4500 km la bord, gol  (numai soferul!)

Pupa-ias motorasul ala!

Partajează acest post

Link spre post

Cine stie cand i se nazare becului ala sa se aprinda.. Calculeaza la plin si vei vedea alte cifre. Eu intotdeauna asa verific (al treilea tzac, aceeasi pompa) si n-am vazut niciodata consum mixt sub 5,3%, oricat de linistit si intuitiv as conduce. Calculez la fiecare plin doar ca sa compar cu minciunile computerului de bord, caruia ii place sa-mi arate mereu un consum mediu de cel mult 4,5%.

• Like 1
  • Mulțumesc! 1

Partajează acest post

Link spre post

Am sa ma instruiesc putin in electronica computerului, gasesc eu pe Google ceva.

Nu cunosc exact cum face calculul consumului, dar si eu cred ca minte (si nu roseste !) cu  1 litru /100 km in plus, bineinteles.

Macar, atat sa nu se roseasca ceva in bord!!

Eu credeam ca becul se aprinde  cand reostatul plutitorului se afla intr-o anumita pozitie, nu?

I se nazare sa se aprinda de fiecare data cu alta cantitate de motorina ramasa?

La pozitie dreapta a masinii  s-a aprins prima data , la drept dupa 17 litri...

Ce naiba e noua...

Dar voi face testul la plin , cum am ocazia, multumesc de sfat.

Eu n-am avut consum mediu pe cb mai mic de 5,4...

Partajează acest post

Link spre post

Motorizare: Duster  1,5 dci, 110CP,  4x2, EDC  2017

Traseu: Giurgiu - Targu Frumos - Iasi- Targu Neamt - Poiana Largului - Bicaz - Gheorghieni - Miercurea Ciuc - Lacul Sfanta Ana - Sf. Gheorghe - Sacele - Cheia - Ploiesti - Giurgiu (1180 km - 71 l motorina - plin ochi rezervorul pana la buza, ajuns inapoi in Giurgiu  cu aproximativ 0,5 - 1,0 l in rezervor)

Consum: 5,93 l/100 km ( desi computerul de bord imi arata 6,3 l/100 km) 

Doua persoane cu bagaje mici aprox 180 kg cu totul

Traseul a fost facut pe 30.04.2018 - 01.05.2018 (prima zi 30.04.2018 pana la Iasi, apoi pe 01.05.2018 de la Iasi la Giurgiu pe traseul  Iasi- Targu Neamt - Poiana Largului - Bicaz - Gheorghieni - Miercurea Ciuc - Lacul Sfanta Ana - Sf. Gheorghe - Sacele - Cheia - Ploiesti - Giurgiu)

Editat de SergiuSamson
Completare

Partajează acest post

Link spre post

motorizare 1.5 dci 110( cipat 135 cp) 4x4 Duster din 2015(144.000km) ,tot traseul sa mers pe treapta de AUTO, parte din traseu folosind si AC-ul( mai bine de 200km)

traseu: Galati -Focsani-Ojdula-Tg.Secuiesc-Miercurea Ciuc- Izvorul Muresului(total traseu 305km)media a foste de 6l/100km

la intoarcere am trecut prin cheile bicazului si de la Piatra Neamt am avut un traseu mai lejer, cu o medie de viteza  intre 110-125  am reusit sa scot 5.8l/100km, 3 persoane in masina , bagaj lejer nu cred sa fi avut mai mult de 50 kg, traseul a fost facut in data de 25-26 august 2018

in oras e altul baiul, mai jos de 7,3-7,5 nu am putut scoate nici daca il impingeam si eu de la spate

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga un comentariu

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.