Sari la conținut

Viteza maxima Dacia Duster


Postări Recomandate

Revenind la discutia cu turometrul, cred ca este mai putin relevanta pentru ca atat turometrul cat si vitezometrul sunt niste instrumente de bord care functioneaza pe baza semnalelor electrice, adica acul indica intesitatea curentului creat si furnizat de un dinam cuplat mecanic la iesirea din cutia de viteze in cazul vitezometrului si celalalt cuplat la arborele motor. aceste indicatoare au o marja de eroare in indicatie care se modifica si in cazul unei temperaturi diferite a conductorului electric, modul si conditiile de calibrare, etc.

Unde vreau sa punctez este ca, la acelas tip de cutie de viteza nu exista diferente de raport de transmisie in aceleasi trepte cuplate, deoarece cutia este compusa din rotite facute pe CNC, (mecanica fina) pinioanele similare din doua cutii au acelasi "Z" acelasi "D" acelasi "d" iar in cutie nu exista alunecare ci angrenare. Nu cred ca o problema de patinare a ambreajului s-ar evidentia la regim deviteze mare - cuplu mare, ci mai degraba la viteza mica - cuplu mare, cum ar fi la plecarea de pe loc si ar rezulta in supraturarea motorului.

Iar ca sa atingem si argumentul motorizare, 1rpm  = 360° ardore primar /60 sec, adica frecventa de rotire a arborelui primar este influentata de comanda de accelerare a motorului (care provine din reglarea debitului de combustibil injectat in fiecare piston pentru fiecare combustie) si nu de tipul de motorizare. 

Imi cer scuze daca m-am "dezlantuit" prea tare.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 155
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

sincer   Cine a cumparat Duster-ul dintre cei 2 mii si ceva de memebrii de forum cu primul gand de masina de curse??? Sa-si ridice mana ... aaaa ... adica sa scrie, na.   Nu vreau sa jignesc pe

188Km/h e viteza reală dată de ABS iar TdB-ul mai pune 4km/h indiferent că mergi cu 10km/h sau 210km/h. Medianav-ul nu dă și nu afișează nicio viteză. Oricum interesant să mergi cu 188Km/h ș

hai ca am reusit eu sa mut si pe consumul instantaneu:

Posted Images

7 hours ago, maxmar78 said:

Revenind la discutia cu turometrul, cred ca este mai putin relevanta pentru ca atat turometrul cat si vitezometrul sunt niste instrumente de bord care functioneaza pe baza semnalelor electrice, adica acul indica intesitatea curentului creat si furnizat de un dinam cuplat mecanic la iesirea din cutia de viteze in cazul vitezometrului si celalalt cuplat la arborele motor. aceste indicatoare au o marja de eroare in indicatie care se modifica si in cazul unei temperaturi diferite a conductorului electric, modul si conditiile de calibrare, etc.

 

functioneaza pe baza semnalelor electrice - digitale

creat si furnizat de un dinam cuplat mecanic - defapt este vorba de un senzor magnetic care numara impulsurile date de niste magneti montati pe arborele de iesire din cutia de viteze in cazul vitezometrului si pe arborele cotit in cazul turometrului.

eroare in indicatie care se modifica si in cazul unei temperaturi diferite a conductorului electric - este nesimnificativa si imposibil de observat pentru ochi.

Daca citeai putin inainte de a te "dezlantui" vedeai ca aceste indicatii sunt defapt create de un computer care transforma un semnal digital (numar de impulsuri) in semnal analogic necesar indicatorului de bord (curent de valoare mica (mA) care comanda un instrument mecanic calibrat). Indicatia poate fi foarte usor modificata programand computerul cu alt raport (numar impulsuri/curent comanda instrument) si se practica aceasta programare inclusiv la Duster cand ai cauciucuri mai mari sau mai mici pentru a indica viteza corect (ex Dusterele de la Petrom).

Editat de afaco
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 hours ago, afaco said:

functioneaza pe baza semnalelor electrice - digitale

creat si furnizat de un dinam cuplat mecanic - defapt este vorba de un senzor magnetic care numara impulsurile date de niste magneti montati pe arborele de iesire din cutia de viteze in cazul vitezometrului si pe arborele cotit in cazul turometrului.

eroare in indicatie care se modifica si in cazul unei temperaturi diferite a conductorului electric - este nesimnificativa si imposibil de observat pentru ochi.

Daca citeai putin inainte de a te "dezlantui" vedeai ca aceste indicatii sunt defapt create de un computer care transforma un semnal digital (numar de impulsuri) in semnal analogic necesar indicatorului de bord (curent de valoare mica (mA) care comanda un instrument mecanic calibrat). Indicatia poate fi foarte usor modificata programand computerul cu alt raport (numar impulsuri/curent comanda instrument) si se practica aceasta programare inclusiv la Duster cand ai cauciucuri mai mari sau mai mici pentru a indica viteza corect (ex Dusterele de la Petrom).

Multumesc de corectare! 

Ne mai uitam la turometru sau nu? mai are relevanta intrebarea: Ce RPM aveai la 170 km/h in treapta a 6-a? Citez "  Indicatia poate fi foarte usor modificata programand computerul cu alt raport (numar impulsuri/curent comanda instrument) si se practica aceasta programare inclusiv la Duster cand ai cauciucuri mai mari sau mai mici pentru a indica viteza corect" nu este oare EGAL (citez de la mine) "conditiile de calibrare"???

Si inca o lamurire, vazand ca te pricepi, semnalele digitale nu fac si ele parte din familia semnalelor electrice? or fi pneumatice?! di-gi... aha! sunt de la RDS! :-)

Oricum satisfactia e mare cand vezi ca dusteristi nu citesc doar printre randuri.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Newsflash, fiind 4x4 nu ai senzor viteză tradițional (senzor hall) ci ABS-ul se ocupă cu asta, iar viteza reală e puțin mai mică decât cea afișată dar constantă pe toată gama*

Cum ABS-ul știe și de index tahimetric (implicit știe de 216/65R16 98T) se poate corecta abaterea cauzată de alte anvelope

 

*cu senzor hall ai abatere de 10% față de viteza reală

via abs abaterea e de 4km (90km/h pe TdB = 86km/h reali) cel puțin la X79ph2, la X79ph1 e tot pe acolo, oricum e mai mică decât pe senzor clasic

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viteza maxima atinsa cu Dusterul de mine 174 - 175 km/h!In schimb am recorduri cu Dusterul la anduranta,adica trei drumuri Roma - Brasov si retur,toate mers constant cu 140 cu portiuni destul de lungi mers cu 160 km/h,cu opriri doar pentru a alimenta si mers la buda!Drumuri fara dureri de buci sau spate asa cum am avut cu alte masini! ;) Exclusa doar portiunea BV - SB si tronsonul Lugoj,ala lipsa din autostrada romaneasca de doi bani unde am mai platit si o amenda radar!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, 22DCI said:

Viteza maxima atinsa cu Dusterul de mine 174 - 175 km/h!In schimb am recorduri cu Dusterul la anduranta,adica trei drumuri Roma - Brasov si retur,toate mers constant cu 140 cu portiuni destul de lungi mers cu 160 km/h,cu opriri doar pentru a alimenta si mers la buda!Drumuri fara dureri de buci sau spate asa cum am avut cu alte masini! ;) Exclusa doar portiunea BV - SB si tronsonul Lugoj,ala lipsa din autostrada romaneasca de doi bani unde am mai platit si o amenda radar!

Asa-i ca-i comod la condus Dusterul, chiar daca nu are prea multe "fite" pe el.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Matematica e foarte simpla... Regula de 3 simplu :)

Daca se stie ca la 1000 rpm ai in treapta a 6-a viteza de 41.5 km/h (date furnizate de producator pt aceasta masina 1.5 dCi 4x4 din 2010) inseamna ca la 170 km/h ai exact 4100 rpm... 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...