Sari la conținut

Postări Recomandate

Incepand din seara asta, Turmalinul meu are un upgrade la MediaNav. Am primit cadou un multiplexor de la prieteni si acum am meniurile de Eco2 si 4x4 Info :) De asemenea, imi arata si temperatura exterioara, intre ceas si bateria de la telefon.

Am beneficiat de ajutorul unui coleg din Iasi (nu e dusterist, dar are sculele necesare), care a conectat multiplexorul la mufa de OBD si a facut setarile necesare in soft. Deocamdata afiseaza doar busola (si aia doar in mers, banuiesc ca o ia de la GPS) la 4x4 Info, unghiurile de inclinare nu le vede (apare doar "- -°"). Mai ramane sa sapam prin setari, sa vedem de unde ar trebui sa le ia.

Multumiri lui @t0rquemada pentru asistenta telefonica!

• Îmi place 3

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multiplexorul e piesa originala Renault, nu o chinezarie. Montarea s-a facut legand niste fire de la multiplexor la mufa de OBD din torpedou. Legaturile sunt direct in mufa, in spate, si nu se vad.

Bineinteles ca se pierde garantia, dar depinde ce vad cei de la service. La cum se verifica pe la noi, la OBD n-o sa umble prea des, decat daca au vreun recall de la Dacia sau daca ma plang eu de ceva.

Eu am incercat sa fiu corect si am trimis la vocea clientului o intrebare daca se poate monta multiplexorul, eram si dispus sa platesc la reprezentanta pentru treaba asta. Dacia mi-a raspuns oficial ca nu se poate, adica nu au vrut sa-mi ia banii pe o chestie care, in mod evident, s-a putut face.

Sper sa nu fie cazul sa ma cert cu ei pe tema asta, dar n-au cum sa demonstreze ca multiplexorul ala incurca sau strica ceva pe acolo - e piesa originala Renault si functioneaza exact cum o face pe toate celelalte Dustere (si alte modele Renault cu MediaNav) vandute pe alte piete.

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Autentifică-te pentru a urmări asta