Sari la conținut

Ce e bun si ce se poate imbunatati la Dacia Duster?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 190
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Bai fratilor, când citesc expresii de genul: " chiar nu puteau sa pună un capacel acolo?" imi vine rau )) Cand am luat decizia de a schimba masina am gandit asa: vreau un diesel cu garda mare la sol

Ce e bun: - design-ul general al masinii - motorizarea 1,5 DCI - pretul   ce se poate imbunatati la Dacia Duste: - grupul de indicatoare din bord spre digitizare eventual ecran led, mai multe in

Da', uneori stirile sunt bune (ca aflii info utile de pe drumul tau). Eu ma intreb cum te poate enerva (vizual) o antena lunga in timp ce mergi cu masina prin afara localitatilor...? Sau mai bine zis

Posted Images

Nu o sa vina producatorul cu nici un feedback...

Nu asteptati un feedback la probleme de calitate (Cerinta topicului) in momentul in care marea majoritate a postarilor de-aici sunt legate de optionale, vreau aia si aia si ailalta...

In genere un raspuns la o intrebare trebuie sa fie scurt (lung daca-i lista mare) si concis... si nu in ultimul rand la subiect!

 

Dar, ca sa aduc o raza de lumina pe un astfel de subiect... in general, producatorul Dacia a tinut cont de parerile noastre, ale utilizatorilor care au avut curajul sa-si arate fata si sa solicite ceva concret... cu subiect si predicat. Multi dintre participantii la IND-uri au ridicat subiecte in fata Dacia, subiecte de care s-a tinut cont la trecerea de la PH1 la PH2.

 

Daca discutam acum despre calitatea unor componente... stiu ca nimeni nu are rabdare sa se rezolve o problema si... doreste ca problema sa fie rezolvata IERI dar mai stiu si ca Producatorul Dacia vine si acum cu OTS-uri pentru masini fabricate in 2010 pentru subiecte de care noi nici macar n-avem habar... si unele sunt destul de grave.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Destul de inutil topicul asta, problemele mari sunt deja reclamate la vc-ul ala, de unde au venit diverse raspunsuri diverse, de la promisiuni de remedire pana la nu exista asa ceva (...)

Cred ca este prima oara si probabil va ramane unic in istorie :) Membrii forumduster au la dispozitie aproape 2 (doua) zile sa isi spuna parerea despre masina lor. (...) daca uzina ar fi cu adevarat interesata sa si rezolve multiplele probleme ale acestui model, cred ca ar trebui sa faca o campanie de macar o luna (...)

Sunt de acord, topicul este inutil in sensul ca forumul oricum este plin de dezbateri privind problemele masinii, daca cineva vrea sa le afle n-are decat sa parcurga cateva zeci de pagini din topicurile active. Grupul Renault cu siguranta are in structura sa un departament care se ocupa de monitorizarea satisfactiei clientilor cu sucursale in toate pietele (tarile/zonele) de desfacere, ceea ce inseamna ca si in Romania exista macar un singur salariat Dacia care periodic trebuie sa prezinte tabele si grafice managerilor cu satisfactia clientilor. Daca acest angajat (si superiorii lui) isi iau munca in serios atunci problemele insirate pe diverse forumuri, FB etc au fost deja colectate/prezentate/dezbatute mai in ras mai in serios, poate ca se lucreaza deja la remedierea lor sau la reproiectarea unor parti pentru viitoarele modele. Exact asa cum probleme considerate majore la Duster PH1 nu au mai aparut la PH2. Insa daca acest angajat nu vrea decat sa-si ia salarul si sa fie lasat in pace atunci sondajele de opinie vor fi superficiale si de ochiul lumii, si nu vor contine niciun mesaj util pentru producator. In mod normal asemenea sondaje nu se fac prin campanii, ele se fac non-stop, procesul de fapt se numeste monitorizarea pietei.

Oricum ar fi, este foarte putin probabil ca departamentul de marketing sa poata convinga producatorul sa reproiecteze sau sa schimbe ceva la produsele aflate in productie, daca neregula descoperita nu se considera un risc juridic suficient de mare. Fiecare interventie ulterioara reduce profitul estimat ceea ce inseamna rebugetari si multe alte complicatii. Pe cat posibil nici macar rechemare in service nu se va face chiar daca piesa de schimbat costa 1 leu, pentru ca interventia genereaza multe alte costuri suplimentare. In cel mai bun caz se noteaza problema in jurnalul de proiectare al urmatorului model sa se analizeze impactul schimbarii/modificarii pieselor implicate.

 

In lume exista multe masini in jur 20000 euro (multe sub) care nu au nici pe departe atat de multe probleme si fabricile producatoare sunt mult mai rapide si serioase cand vine vorba de rezolvarea lor.

Comparatia pretului, calitatii si serviciilor post-vanzare trebuie facuta pe acelasi segment de piata. Daca vorbim de Europa si de suv-uri mici / crossovere 4x4, eu nu mai vad atat de multe masini... Si sa nu uitam, 20.000 eur este pretul la noi in Romania, in majoritatea tarilor din Europa Dusterul se vinde mai ieftin. La vecini chiar mult mai ieftin, dai 17.300 eur pentru varianta de varf cu toate optiunile posibile care la noi costa19.700.

 

(...) Referitor la duster, pe mine nu m-a dezamagit deloc, am stiut ce primesc pt acei bani, iar ce a fost scris in specificatii aia a fost, ca e loc de mai multe sau mai bine e adevarat... (...)

 

In totalitate de acord, concluzie corecta si realista, rezuma foarte pragmatic esenta topicului.

Si eu gandesc la fel, as mai adauga un singur lucru: eu am cumparat masina la vecini si percep raportul pret/calitate mai pozitiv decat alti colegi care pentru aceasi masina au platit mai mult....

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci inteleg ca din cauza ca cei care au scris mai devreme in acest topic nu au facut-o concret,concis si la obiect,Dacia este in imposibilitate sa ia vreo masura sau sa dea vreun raspuns...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de acord ca trebuie sa comparam calitatea produsului si a serviciilor doar cu ce se intampla in Romania sau in Europa. Traim intr-o economie globala, unde jocurile unor jigodii de pe Wall Street inainte de 2008 a afectat si inca mai afecteaza intreaga lume. Mazda CX5 full option in New York - ce costa cam cat un Duster full option in Romania - este produsa tot in Hirosima, Japonia, ca si cea pe care o putem cumpara mult mai scump in Bucuresti. Aceeasi poveste cu Dusterul produs la noi, dar pe care noi platim cateva mii bune de euro mai mult decat in alte tari. Faptul ca suntem furati pe fata la noi in tara, nu trebuie sa ne impiedice sa privim si sa comparam cu ce se intampla in alte parti. In plus, 20000 de euro este o suma la care am pretentii, pentru ca nu mi se pare deloc un chiripir la nivelul salariilor din Romania, care intamplator sunt si salariile pe care corporatia Renault le plateste celor ce au proiectat si produc Dusterul.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Eu am cerut.o la predarea masinii.E o hârtie A4.
    • Intervalele si ce se schimba/verifica la revizii exista in fisa de intretinere pe care o primesti la cumparare. Cred ca poti sa ceri o fisa de la dealer inainte.
    • Pentru ca in curand se va face un an de cand ma dau cu Portocala Turbata, mi s-a parut momentul potrivit sa postez o statistica pentru pasionati.  Si avem asa: RCA pe un an B8, "decat" 1022 lei, CASCO 548 euro (2740 lei), ambele la Omniasig. In anul care a trecut am ars dupa bonurile de benzina 1406,25 litri de zeama de dinozaur, la un cost modic de 9979,66 lei. Raportat la cei 16900 km parcursi rezulta un consum mediu anual de 8,32 la suta de kilometri parcursi. Mi se pare decent, raportat la puterea motorului si la aerodinamica tip caramida. Dupa cum am mai spus, in momentele respective, comportamentul masinii in afara asfaltului e mai mult decat onorabil si stiu sigur ca poate mult mai mult decat sunt eu capabil sa cer de la ea. Motorul mi se pare in continuare cireasa de pe tort, silentios, rafinat, iar felul in care trage in sarcina este incredibil. Scaunele, chestia care mi s-a parut cel mai aiurea dupa ce am luat masina si imi amintesc ca la primul drum lung ma durea groaznic genunchiul drept si spatarul scaunului parea ca in loc sa ma sustina ma impunge... Din fericire ne-am impacat exact la timp pentru tura pe care am facut-o 6 luni mai tarziu prin Europa, in care n-am avut probleme nici dupa 600 km condusi intr-o zi. Despre comportamentul transmisiei integrale a masinii in off-road pot doar sa spun ca mi sa parut mai mult decat capabila pentru ce am cerut eu de la ea. Adica indiferent de coclaurile, dealurile sau noroaiele in care am bagat-o, a fost in stare sa ma scoata fara prea mare deranj ... Nemultumiri dupa un an, sunt putine, iar cele care sunt se leaga de comportamentul timoneriei, ambreiajului, transmisiei, (nu m-am prins inca care din cele trei e de vina) in situatii de condus "sportiv" cu schimbari rapide si agresive de trepte. Am avut o perioada destul de lunga dupa cumparare, cand mi se parea ca nu mai stiu sa conduc si aproape fiecare schimb de treapta era insotit de o smucitura!  Dupa multa lectura on-line am inteles ca nu sunt chiar prostul clasei la condus si ca mai sunt si altii care experimenteaza aceeasi problema!  Pana la urma am inteles cum "vrea" Dusterica sa fie condus si am facut pace! Iar acum ma bucur de el in fiecare zi chiar si in aglomeratia nebuna a Bucurestiului.
    • Salut. Știe cineva să îmi spună unde găsesc intervalul de revizii în garanție și ce anume se face? Am descarcat manualul dar nu am găsit ce caut. Încerc să îmi dau seama dacă e mai convenabil cu rate și totul inclus 5 ani.
×
×
  • Creează nouă...