Sari la conținut

Postări Recomandate

Dupa lupte seculare, care au durat aproape 5 ani... :hairy:

Nu ca vreau ca sa ma laud, :frantics:

Nici ca vreau ca sa va spui.... :ahappy:

Dar de o saptamana sunt posesorul unui Duster Laureat 1.5 dci 4x4 din 2011 cu 36.000 km ... acum 37.000 km :whistle:

Pot spune ca ieri am avut o prima salvare din nisip. 8-) Nu am apucat sa surprind momentul in imagini :-( , fiind prea prins de eveniment, fapt pentru care am sa incerc sa povestesc pe scurt cele petrecute. :-D

Totul a inceput cu o invitatie a finului meu de a merge la plaja Corbul, nu de alta, dar pustoaicele nu se vazusera de o zi, iar plaja din Mamaia nu era curata. Cum nu am fost niciodata acolo, am raspuns invitatiei si am plecat din Eforie Sud la o plimbare cu noua achizitie, LUPUL.

Pe drum ma suna ca a ajuns si sa ii mai iau cate ceva din Constanta, iar dupa nici 5 minute ma suna sa cumpar si o sufa ca a ramas blocat in nisip. :hyper:

Am glumit putin pe seama lui…. dar abia asteptam sa incep actiunea de salvare. :devil:

Ajuns la fata locului, am observat ca dupa ce a mers pe un drum batatorit, masina finului s-a afundat si parca imbratisa cu rotile din fata nisipul fin (adunat probabil in urma furtunii de acum cateva zile din spusele celor de pe plaja), dupa ce a parcurs o portiune de 8-9 m.

Nu pot spune exact cat era stratul de nisip, dar batea peste 20 de cm la o prima verificare.

Am legat masinile cu un cablu de 3 m si o sufa de 4 m ( nu vroiam sa risc si sa asez pe burta LUPUL).

Am cuplat 4x4 si am dezactivat ESP-ul. Am accelerat usor si simtit cum spatele sapa si se aseaza gata de treaba. Am continuat accelerarea si un val de nisip aruncat de rotile din fata a ajuns pana la jumatatea geamului, dupa care s-a asezat si fata gata de treaba. Cand turometrul a ajuns pe la 4.250 de ture, LUPUL s-a relaxat din tensiune si a inceput sa se avanseze. Dupa mai putin de 30 de secunde desfaceam cablurile de pe masini.

Eram incantat de reusita si de faptul ca LUPUL isi facuse datoria fara alte unelte specifice actiunilor de salvare din nisip.

Am uitat sa mentionez ca nu era vorba de un Tico, ci un Ford Focus.

 

Acum o sa adun ceva parf pe toba ca sa echipez LUPUL corespunzator (ceva scuturi, lumini suplimentare, etc).

 

Pana una alta… sa auzim numai de bine.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 16
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Cu gandul la topicul Tutorial - Protectie De Iarna Pt Radiator - Sub Numar, ieri m-am apucat de mesterit. Am facut o schita, am gasita una bucata e parchet de 8 mm si m-am de bricolat si a iesit cam

Imbunatariri multe nu i-am facut, am schimbat sergatoarele si husele pe care le pusase vechiul proprietar pe ea.   In plus am montat un maner textil (suplimentar) pentru haion.   Nu de alta, dar c

Dupa lupte seculare, care au durat aproape 5 ani... Nu ca vreau ca sa ma laud, Nici ca vreau ca sa va spui.... Dar de o saptamana sunt posesorul unui Duster Laureat 1.5 dci 4x4 din 2011 cu 36

Posted Images

  • 3 months later...

Imbunatariri multe nu i-am facut, am schimbat sergatoarele si husele pe care le pusase vechiul proprietar pe ea.

 

In plus am montat un maner textil (suplimentar) pentru haion.

 

Nu de alta, dar cum doamna mea nu este foarte inalta (de esentele tari in sticlute mici se tin)... e cam greu sa se intinda si sa il inchida (si mai ales daca masina este in rampa).

 

Pentru exemplificare, si cateva fotografii...;)

post-29-0-42532800-1418423497_thumb.jpg

post-29-0-77853300-1418423474_thumb.jpg

post-29-0-16386200-1418423517_thumb.jpg

post-29-0-81500500-1418423542_thumb.jpg

 

Sincer si mie imi este mai comod sa inchid haionul folosind de acest maner, in locul celui deja existent.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...