Sari la conținut

CristiZ

Sistemul de monitorizare a presiunii din pneuri pe modelele Dacia?

Postări Recomandate

Am 4x4  2016 ...senzorii sunt pe janta..Semnalizeaza cand montez jantele de iarna.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
18 minutes ago, Killer82 said:

Ultima clarificare de pe-aici era cea mentionata de @maxmaia - adica 4wd au senzori hardware, 2wd au detectie pe baza ABS.

Poate s-a schimbat ceva intre timp :)

@t0rquemada ne poti ajuta cu ceva detalii?

Care ziceti ca nu aveti senzori pe 4wd... ati dat cumva cauciucul jos si ati vazut ca aveti valve simple?

am fost la dacia si a pus calculator si nu am pe 4wd

Partajează acest post

Link spre post

Unde ți-a aratat (ce calculator) că ai sau nu ai senzori pe valve și dacă poți preciza luna/anul de fabricație al mașinii(preferabil cele furnizate pe factură nu spuse de dealer)

Partajează acest post

Link spre post

pe ecran ;-) dupa ce au pus obd pe masina

au si testat roti cu un aparat care detecta senzoran de fabricatie este 04/2017

Editat de tototaz

Partajează acest post

Link spre post

Domnilor, cum poate tembelu de mine fara sa apeleze la Dacia/fisa tehnica sa verifice daca are sau nu senzori de presiune? Am gasit Goodrich-urile la un pret acceptabil https://www.anvelope.ro/anvelope-all-seasons-bf-goodrich-all-terrain-t-a-ko-2-21565-r16-103100-s.htm si ma gandesc sa le pun pe jantele din fabrica. Afecteaza in vreun fel senzorii daca exista? sunt la nivel de janta sau de cauciuc? Am tot citit pe net insa inca nu m-am prins de faza :(

Partajează acest post

Link spre post

Ia ce anvelope crezi. La dejantare se va vedea daca sunt senzori pe valve sau nu. Exista un risc sa ti-i atinga insa doar daca-s foarte nepriceputi si neatenti. Informeaza-i dinainte si spune-le sa aiba grija in zona valvelor. In caz de ceva, un set de senzori erau 200 lei la userul Planetara.

Partajează acest post

Link spre post
Autentifică-te pentru a urmări asta