Sari la conținut

Sistemul de monitorizare a presiunii din pneuri pe modelele Dacia?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 177
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Hmm,nu as baga mana in foc ca s cei mai priceputi

În principiu ar trebui să stie să învete un nou set ,dar pentru evitarea bătăilor de cap faci poze la senzorii noi (etichetă) și incearcă să notezi și pozitia lor pe mașina - te ajută o învațare forta

De doua ori mi s-a aprins si de fiecare data pe buna dreptate. Nu are nimic martorul, verificati-va mai bine presiunea din roti si o sa vedeti ca nu da gres.

Posted Images

Problema nu o constituie senzorii (se gasesc de mult la vanzare) ci cititorul radio pentru senzori. Care cititor (musai compatibil cu softul de pe Duster) trebuie conectat la calculatorul de bord. Basca eventualele setari care trebuie facute in soft.

 

Sa zicem ca o sa gasim si cititor compatibil...

Dar, cum au declarat astia de la VC, niciun service autorizat Dacia nu efectueaza aceasta operatiune, ramanand asadar varianta service-urilor din afara retelei Dacia (sau a meseriasilor autodidacti). Ceea ce presupune pierderea garantiei pe tot ce inseamna parte electrica (daca ai umblat in computerul de bord nu mai sta nimeni sa vada ce a fost, si ce nu, afectat).

Din punctul meu de vedere, desi gasesc foarte util acest instrument, nu voi risca pierderea garantiei.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere faptul ca sistemul nu da detalii despre roata cu probleme, sincer nu vad un mare avantaj sa refaci sistemul original, si sa pierzi garantia. Plus ca pe site-urile renault unii se plang de probleme la diferente de temperatura, si incearca sa-i dezactiveze. Nu zic ca ar fi o problema generala, la o cautare simpla am dat de asta.

 

Senzorii de pe olx acolo scrie ca sunt noi, insa din poze n-as zice, iar la un senzor din asta sh mi-as pune problema daca nu a fost fortati la demontare, si in ce stare e bateria si daca poate fi schimbata de catre utilizator

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stau si ma gandesc ca de 12 ani conduc fara sistemul asta, si niciodata nu i-am simtit lipsa.

 

In ceea ce priveste mintarea after-market ... dau exemplu montarea aftermarket a AC-ului, care costa enorm si putini se risca sa o faca, asa ca nu ma mira raspunsul celor de la VC.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...