Sari la conținut

Supapa de sens pentru stropitoare


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 97
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

1. Era vorba de gheață în interiorul furtunului/supapei că cică secțiune mai mică, aia cu hayonul e discutabilă 2. Supapa aia e cu dublu rol nu revine lichidul în rezervor, dar nici nu părăsește furt

Cred ca la tine e gaura mai stramta si ai supapa din prafalau   @Killer, e din link-ul cu epiesa : http://www.epiesa.ro/supapa-spalare-parbriz-topran-101975-piesa-10057.htm

Atasat.   Am tot incercat, dar mergea foarte greu.

Posted Images

Cei care au montat supepe de sens au avut probleme cu ele? Au inghetat peste iarna?

 

Nici o problema!

M-am bucurat de beneficiile supapei, indiferent de vremea de afara! ;)

 

Recomand cu incredere sa-ti montezi!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce va chinuiti sa montti supapa pt spate pe futunul de la hayon? In logica mea, o astfel de supapa trebuie montata cat mai aproape de rezervor, ceea ce ar fi un lucru bun : sta la caldura - nu ingheata, nu exista risc de sprgere/strivire de catre haayon+gheata, lichidul de dinaintea supapei se cam intoarce in vas in anumite conditii - prin asezarea supapei aproape de rezervor, cantitatea necesara de pompat va fi cat mai mica.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie unu la -20 grade nu mi-a inghetat lichidul din furtun. Na bine, iarna folosesc solutie care rezista la -40 grade. De strivit nici nu poate fi vorba. Nu are cum. Apropo, am vazut si masini scumpe care au in dotare supapa exact acolo unde o am si eu.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce va chinuiti sa montti supapa pt spate pe futunul de la hayon? In logica mea, o astfel de supapa trebuie montata cat mai aproape de rezervor, ceea ce ar fi un lucru bun : sta la caldura - nu ingheata, nu exista risc de sprgere/strivire de catre haayon+gheata, lichidul de dinaintea supapei se cam intoarce in vas in anumite conditii - prin asezarea supapei aproape de rezervor, cantitatea necesara de pompat va fi cat mai mica.

Ceea ce spui nu are o sustinere in realitatea masinii.

Supapa montata langa rezervor are exact acelasi rol ca si cum n-ar fi.

Cum crezi ca (virgula) cantitatea necesara de pompat va fi cat mai mica...? Pai, ce se-ntampla cand se goleste furtunul (asta-i o practica des intalnita la Duster si... in special atunci cand sta oprit in panta)...?

De ce sa-nghete (iarna)...? Nu folosim solutie de iarna (fiecare dupa cumse gandeste la binele lui)?

Aia cu spargerea... numa din cauza ghetii (ca hayonul nu are cum s-o sparga daca faci montajul cu simt de raspundere) si numa daca esti suficient de berbec sa spargi gheata cu ciocanul lovind la intamplare...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am pus si eu supapa prea minunata. Nu ma inghesuiam sa fac update-ul asta, dar la o iesire in off masina statea cu botul in sus si tot lichidul adunat pe furtun s-a scurs pe diuza aia de pe spate, asa ca :

 

post-3261-0-96257400-1462780452_thumb.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...