Sari la conținut

Intrebare legata de regenerarea DPF-ului


Postări Recomandate

Vara hai sa zicem ca ar merge un regim mai turat si in oras, dar acum, pe frig, nu-mi vine sa dau in ea, mai ales in primele 10 minute, cand temperatura apei are zero liniute. Asa am senzatia ca peste saptamana o parchez si cu dieselul economisit merg in weekend undeva sa ma simt si eu si masina bine :D.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 100
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Am mai aflat niste informatii mai tehnice despre regenerarea DPF-ului la Duster. (Pentru pasionatii de DPF, daca exista asa ceva ) Regenerarea DPF-ului are 2 faze. 1. Faza pregatitoare In aceasta

Eu ma ghidez după o regulă simplă: motorina este mai ieftină decât injectoarele, turbina, egr, filtrul de particule și orice alt ungher ce s-ar putea îmbâcsi în urma mersului subturat   Trimis de p

Regenerarea automata o poti evita mergand turat cu masina sau scoasa la drum lung si mers la 3500 rpm. astfel eviti sa se apuce masina sa regenereze cand vrea ea

Posted Images

Legat de mers cu motorul diesel turat la 3000rot/min, atasez diagrama cuplu-putere pentru 4x4, diesel, 110CP, PH1:

 

post-3261-0-09701600-1415793345_thumb.gif

 

daca ma pricep eu la citit grafice, de acolo rezulta ca avem cuplul maxim intre 1750rot/min si 2500rot/min si atunci intreb eu, care e ratiunea de a tura motorul la 3000rot/min ? Mai ales ca, la acea turatie, cuplul incepe sa scada.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....daca ma pricep eu la citit grafice, de acolo rezulta ca avem cuplul maxim intre 1750rot/min si 2500rot/min si atunci intreb eu, care e ratiunea de a tura motorul la 3000rot/min ? Mai ales ca, la acea turatie, cuplul incepe sa scada.

Cuplul il ai in zona respectiva... Caii, in schimb, sunt pe la 4000 rpm...

Urmarind titlul topicului... si discutand despre regenerarea DPF... turatiile in care se face regenerarea (mai bine) sunt mai ridicate (peste 2500 rpm) decat zona de cuplu.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Particulele filtrate de DPF sunt foarte nocive pentru oameni. V-as ruga sa nu dezactivati DPF-ul. Nu cred ca merita sa punem in pericol sanatatea publica pentru niste beneficii minore. Faptul ca multi o fac nu e o scuza, de fapt e un lucru foarte grav care este trecut cu vederea mult prea usor in tara noastra.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@danielcojocar, multumesc de clarificari; intreb si iau in discutie si turatia, pentru ca sunt nou pe diesel si nu doresc pt. DPF sa imbatranesc motorul prematur ( turatii mari cu motor rece!? am inteles ca nu sunt sanatoase) si nici sa am dureri de cap din cauza de mers subturat ( oricum nu merg cu 1500rot/min cum mergeau taxi, cand a aparut loganu' diesel).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in seama...tot cu diesel 110 HP

Am duster-ul de 4,5 ani aproape...mai mereu am schimbat undeva intre 1800 si 2000 si nu am avut probleme cu filtrul de particule...Schimbarea pe la turatii mari nu duce decat la un consum mare si atat...Mai ales ca nici cuplul nu mai ai pe acolo...Exemplu de condus economic:Mers lejer duminica aprox 300 Km si ceva pe drumuri nationale ,circulatie lejera...si-i consum dus 5.8 iar la final pe retur am ajuns a 5.5...Singur in masina ...fara graba...viteze marea majoritate la 90 Km/h...dar si cu puseuri de pana la 120...cu deceleratii frumos pe curbe...mai mult sa spuna cineva care a patit-o ca la viteze fr mari pe autostrada ce-a patit de s-a redus puterea motorului(turatie are duce la blocarea cilcului de autocuratare flitru)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...