Sari la conținut

Postări Recomandate

Pentru a ajunge la prima vulcanizare se poate pune linistit rezerva de tabla cu prezoanele de la jantele de aluminiu. Daca intentionati sa pastrati toata iarna prezoanele pentru jantele de aluminiu la jantele de tabla atunci incercati pe cat se poate inlocuirea lor pe timpul iernii cu prezoane normale pentru jantele de tabla.

Este bine ca acel con sa stea ascuns in janta pentru a nu oxida din cauza materialelor antiderapante imprastiate pe drumurile noastre.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 months later...
  • Răspunsuri 190
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Ieri mi-am montat jante Rial Como 16''

Asa cum "iarna nu-i ca vara", ET<50 nu e la fel ca ET=50 Merge si cu ET 38? Da, merge. Ideea este sa-ti asumi eventualele implicatii. Care sunt implicatiile? Eh aici avem nevoie de o lista centra

Sincer efectul asta mai degraba l-am observat la jante noi (virgine) de tabla, cu prezoane fara con mobil, la prima utilizare pe masina (vorbesc de Logan, Megane 2, Duster). Au mai mers chiar si o jum

Posted Images

cum centrati jantele de aluminiu, care nu sunt de origine?

exista niste inele din plastic, de centrare, dar ele nu sunt asa de sigure;

raman blocate pe butucul rotii, si cand janta este scoasa, acele inele se desprind foarte greu, se deformeaza, apoi nu mai au aceleasi caracteristici.

ce solutii aveti pentru aceasta problema ?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma gandesc ca cele din anuminiu trebuie facute la strung, ca sunt foarte multe tipuri de jenti din aluminiu,

si nu stiu daca pentru fiecare dimensiune exista inele gata confectionate;

daca ma gandesc sa le fac la un strungar, fiecare cu masuratoarea lui...

de exemplu pe inelele mele de centrare, din plastic, este inscriptionata pentru diametrul interior dimensiunea de 66,1 mm.

daca ma duc la un strungar si-mi masoara el dimensiunea butucului, nu cred ca va constata aceeasi dimensiune, ca fiecare are instrumentul lui de masurare......

cum au rezolvat problema cei care au jenti de aluminiu, neoriginale ?

la mine cele din plastic nu s-au potrivit perfect, s-au deformat, asa ca le-am eliminat, dar centrarea jentii nu a fost buna, fara acele inele, au aparut mici vibratii, este drept la viteze de peste 120km/h.........

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

le am de anul trecut, sunt pentru cauciucurile da vara si vine vremea sa le schimb...

anul trecut am avut niste probleme cu ele, apareau mici vibratii la viteze mai mari...

distantierele cred ca modifica din geometria masinii si apar alte probleme,

dar si acolo trebuie pe dimensiunile jentii si ale butucului, iar daca pentru butuc nu ar fi o probleme, ca este standard, pentru janta, fiecare marca cu dimensiunea ei, la gaura de centrare.....

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inelele sunt comune, asa cum se gasesc pe net, din plastic si cu patru picioruse de prindere/fixare, au venit impreuna cu jantele.

ele se potrivesc ca dimensiune insa atunci cand vrei sa schimbi janta, inelele raman blocate pe butuc si se desprind foarte greu.

la desprindere se folosesc fel de fel de instrumente imprivizate, ceea ce duce la deformarea inelului, care apoi pus din nou pe janta,

nu se mai potriveste asa cum ar trebui.

din aceasta cauza le-am eliminat dar nu am s-a mai facut centrarea jentii la montarea pe butuc asa cum ar fi trebuit, iar la viteze mai mari au aparut mici vibratii.

referitor la cele din aluminiu, am inteles ca si ele raman blocate pe butuc si se desprind tot asa de greu.

ma gandesc ca exista si alte solutii pentru aceasta problema...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...