Sari la conținut

Pruna

Primul schimb ulei + filtru ulei

Postări Recomandate

Daca filtrul e alb sigur nu e cu carbon activ; cel cu carbon activ e gri/cenusiu.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revizie azi la 13500Km( de fapt la an) pt un 1,5dci de 110CP.

Valoare 406 Ron .Scb ulei/filtru si filtru polen(habitaclu) sau cum ii spune.S-a platit cu card credit dacia avantaj cica( discount 10% dar la sumele fara TVA asa ca de fapt am economisit doar 8 ron=> nu va faceti astfel de carduri pt ca este de fapt o alta PACALEALA bancara).Sumele economisite nu acopera taxa de administrare cont .

Alte operatiuni efectuate la solicitarea mea:

- schimbat roti fata /spate pe aceeasi parte pt uniformizare uzura anvelope(specificata in cartea de exploatare) dar de care mecanicii nostrii nu aveau habar

- verificat strangeri punte spate( aveam un zgomot ca de cauciuc trecut fortat peste o zona dura la angajare pe diagonala obstacole)- si asa am descoperit ca s-au mai strans zonele de fixare bieleta antirului pe bara antirului si chiar si zona de cuzinet de fixare bara antiruliu pe caroserie.Rezultat deocamdata OK. Nu au mai aparut aceste zgomote. :mrgreen:

Partajează acest post

Link spre post

Revizie de 1 an 4x2 benzina 4968 km facuta la autocobalcescu splai

schimbat

filtru ulei

filtru aer

5L ulei mobil super 5w40

232 ron

manopera 1h30"--> 108 ron

total cu tva 422ron

am primit si un ceklist cu ce au verificat rezultatul masina este ok

i-am pus sa verifice si suspensia, articulatiile pt ca a vazut multe drumuri accidentate

rezultatul acelasi , nu sunt probleme.

Partajează acest post

Link spre post

Prima revizie astazi (1,6; 4x4), la 14.400 km: schimbat ulei (ELF) si filtre (ulei, aer, polen).

Alte operatiuni: completat lichid racire, inlocuire rama numar fata. In rest..... OK - totul teapan.

Pret: 393 lei.

Partajează acest post

Link spre post

A doua revizie la 20100KM; s-au facut urmatoarele:

-schimb ulei Mobil 5W40 - 5L

-schimb filtru aer

-schimb filtru ulei

-schimb filtru polen

-gresat balamale usi +haion

-reglat haion

-schimbat rama numar fata

-schimbat bec comutator aer din bord

-varificat placute de frana (sunt bune dar nu mai tin inca 20000Km)

-completat putin lichid racire

-completat foarte putin lichid de frana

-verificat si strans diverse suruburi pe sub masina

-montat burete la manere interioare usi fata pt a nu mai scartai

M-a costat 491 RON cu totul.

Partajează acest post

Link spre post

Salut,

Se apropie si la mine prima revizie, am aproape 20.000 km si in prealabil am trecut pe la reprezentantele din oras ca sa intreb de un pret.

Raspunsul a fost: "in jur de 750 lei, pentru varianata 1.5 dci, 4x2, 110 CP". Dar asta este o alta poveste...

Ce ma intereseaza e, de ce folosesc ulei de origine Dacia, cand pentru Logan de exemplu(am avut inainte) puneau de la Elf? Inclusiv pe luneta dn spate, e lipit un autocolant, din fabrica cu "ELF".

Explicatia lor a fost, "ca asa recomanda Dacia, dar e bun si Elf"., "daca doriti putem pune ELF", iar cea mai tare a fost, ca"au gresit cand au lipit pe luneta autocolantul... :lol: "..Nu stiu,... am impresia ca vor neaparat sa promoveze acest ulei. Bine, din fabrica stiu ca a venit cu ulei Dacia si a mers excelent masinutza, dar totusi, inainte, la Logan, dadeau intr-una cu Elf-ul si acum poc dintr-o data alta treaba...

Partajează acest post

Link spre post
Autentifică-te pentru a urmări asta