Sari la conținut

Prima revizie Dacia Duster


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 430
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Pe rând: 1. Poți sta lângă mașină, legea îți permite, în cel mai rău caz semnezi pe propria răspundere pentru protecția muncii. 2. 1,6 SCe aka 1,6 16v 114CP aka H4M738 are distribuția pe lan

197.82 fara TVA manopera  544.63 fara TVA piesele Si eu ma asteptam la pret ceva mai mic, dar e ok. Legat de manopera.. fiind singura reprezentanta pe o raza de 50 de KM, cred ca profita de asta

Daca mergi numai pe autostrada in Elvetia e ok sa faci la 15. daca nu, 10k( bine, oficial poti sa mergi si 30k daca masina sta la tine sub 5 ani). am pus eu poze cu filtrele cand mergi PE A3

Posted Images

On 28/07/2018 at 15:21, Bogdan19 said:

Buna ziua

Astazi am facut si eu prima revizie, 

Schimat ulei filtru motorina filtru ulei, filtru aer, filtru habitaclu, cost 827 lei am mai luat extra 1 litru de ulei si 1 litru de antigel trebuia completat 

Am montat aparatori de noroi fata spate,  cost 169lei

Am intrebat de problema cu cb blocat si baiatul de la tester mia spus ca in craiova doar un singur duster sa prezentat pana acum si ca rezolvarea nu a venit inca.

Masina are 12600 km si 3 luni 

Drumuri bune!

cred ca pretul asta mare e cu pesele de la ei , adica x3,14. se pot lua separat - reviziile in garantie reprezinta de fapt manopera autorizata nicidecum piesele lor cu pret x3,14

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...

Salut pe toti dusteristii,

Sambata 17 nov.am facut cea de a treia revizie la 1 an(km 25.000) la DacoServ Bucuresti.Am facut-o mai devreme ca pe 25 nov.se termina garantia de 3 ani si intru in extensia de garantie pt. inca 2 ani si nu i-mi era clar contractul.Am inlocuit urmatoarele materiale :

-Filtru ulei,filtru aer,filtru polen,cartus filtru motorina,toate de origine Renault.

-Ulei motor ELF Evolution FULL TECH FE 5W30 DPF 5L si garnitura buson baie de ulei.

-Verificat : concentratie antigel(-25) ; nivel ulei vas pompa servodirectie ; nivel lichid vas pompa frana; nivel lichid vas stropitor parbriz; nivel ulei transmisie la CV, CUTIE TRANSFER SI DIFERENTIAL SPATE. Nu au fost probleme.

-Permutare roti fata spate.Total factura piese + manopera = 550 lei

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare

vad aici postari care mai de care mai fantasmagorice apropos de revizie

de subliniat:

-pretul pe manopera in service este acelasi pt revizie , altceva in plus este pacaleala- OPC recomand

- se folosesc piese recomandate de producator - daca Dacia oil scrie Dacia oil pui 

- poti cumpara de unde vrei tu piesele - e musai sa fie de origine, recomandate de producator ca si specificatii -garantia se refera la manopera si piese originale si nu la piese cu adaos 300% cum sunt cele din reprezentanta

- legea spune ca iti poti mentine garantia daca faci reviziile la orice service autorizat pt marca ta, nu e musai in reprezentanta , desi recomand ca la revanzare istoricul este online usor de verificat. Pt altfel de opinii - OPC recomand

- garantia mai presupune pe langa revizie si verificarea generala a masinii- sunt niste puncte de verificat, clar scrise in fisa tehnnica inclusiv verif motorului cu calc.

- suruburile la roti se strang numai cu cheia dinamometrica , cuplu 115Nm (din fisa tehnica duster 2018 4x4)

pentru nereguli faceti plangere la OPC ca sa nu se mai intample sa-i pacaleasca si pe altii.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Salutare,

Am mers in service Renault si Dacia la garantie din 1990.NU iti trece nimeni in carnetul de garantie materialele inlocuite.In carnet trece "Cu materialele clientului".Numai daca cumperi de la ei piesele ti le trece in carnetul de garantie plus factura emisa de ei.Daca ai probleme de motor sau cv te trimite la plimbare eu am vazut nu o data si de mai multe ori astfel de probleme.Trebuie sa te judeci cu ei daca castigi ok daca nu ramai cu paguba.De ce? Pentru o suta de lei in plus la consumabile ,totul durand o ora de lucru adica 140 lei.Sfatul meu si parerea mea personala este sa va tineti de garantie.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
18 minutes ago, SANDU said:

 Salutare,

Am mers in service Renault si Dacia la garantie din 1990.NU iti trece nimeni in carnetul de garantie materialele inlocuite.In carnet trece "Cu materialele clientului".Numai daca cumperi de la ei piesele ti le trece in carnetul de garantie plus factura emisa de ei.Daca ai probleme de motor sau cv te trimite la plimbare eu am vazut nu o data si de mai multe ori astfel de probleme.Trebuie sa te judeci cu ei daca castigi ok daca nu ramai cu paguba.De ce? Pentru o suta de lei in plus la consumabile ,totul durand o ora de lucru adica 140 lei.Sfatul meu si parerea mea personala este sa va tineti de garantie.

in carnetul de garantie nu se trec piesele schimbate, pt asta exista factura, si acum se inscriu in format electronic -in sistemul renault. Nici macar nu este obligatoriu sa le schimbi in reprezentanta - citeste legislatia; important este sa le schimbi in service autorizat dacia sau autorizat multimarca pt pastrarea garantiei.

ei ti le vand x 3,14 pretul lor de magazin , nu este doar 100 lei, ce spui tu este o prosteala din partea lor mizand ca clientul nu isi stie drepturile .

orice abatere de la legislatie, de la drepturile tale, inselaciune sau neconformitati se face plangere la opc . In caz de raspuns pozitiv au obligatia sa remedieze conform plangerii

toate reviziile de la masinile noi pe care le-am avut  le-am facut in reprezentanta cu piesele mele cumparate de la magazin( mai putin prima ca nu am stiut) si in garantie si post garantie si toate s-au derulat corect si au fost trecute in sistemul renault (ultimii ani) - important la revanzare 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum scria si colegul mai sus, piesele sunt la pretul triplu. Pentru o amarata de revizie (ulei+ filtru ulei, motorina, aer, polen) sa platesc ~850 de lei mi se pare exagerat de mult.

Cand o sa schimb si lichidul de frana cat o sa ma ajunga o revizie? 1200 de lei?  dar cand va trebui schimbata distributia? 2000 lei? 

Dacia are pret mic de achizitie, dar preturile din reprezentanta sunt de marca PREMIUM. 

Si inca o intrebare, tot atata costa si la un logan 1.5 dci o revizie? sau la duster e mai scump doar ca e duster?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • dust3radmin changed the title to Prima revizie Dacia Duster
  • Mak featured și pinned this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...